Kirkšnies išvarža: simptomai, priežastys ir gydymas

Ar jaučiate skausmą apatinėje pilvo ar kirkšnies srityje, kai pasilenkiate, kosite ar pakeliate ką nors sunkaus? Arba jaučiate pastebimą guzelį gaktos ar kirkšnies srityje, ypač atsistoję ar kosėdami?

Jei į bet kurį iš aukščiau pateiktų klausimų atsakėte teigiamai, galbūt sukūrėte kirkšnies išvaržair jūs turite apsilankyti pas gydytoją, kad išvengtumėte tolesnių komplikacijų.

Norėdami jums padėti, mes surinkome visą informaciją, kurios jums reikia norint atpažinti simptomus kirkšnies išvarža ir kada kreiptis pagalbos.

Kas yra kirkšnies išvarža?

Išvarža yra dažna būklė, kuri atsiranda, kai vidinio organo ar audinio dalis išsikiša per raumenį. An kirkšnies išvarža apima plonosios žarnos dalį arba riebalus, išsipūtusius per apatinę pilvo sieną į kirkšnies kanalas arba kirkšnies sritis.

Turi ir vyrai, ir moterys kirkšnies kanalai – tai yra apatinės pilvo sienelės kanalas, kuriame yra nervų ir kraujagyslių. Patinams jis taip pat turi spermatozoidinį virvelę, o sėklidės kanalu nusileidžia prieš gimimą. Moterims, kirkšnies kanalas yra raiščio, kuris palaiko gimdą, praėjimas.

Kaip minėta anksčiau, išvarža šioje ištraukoje gali sukelti pastebimą guzą ir gali būti skausminga judant.

Kirkšnies išvaržos rūšys

Dviejų tipų kirkšnies išvarža yra identifikuoti, tai yra:

 • Netiesioginė kirkšnies išvarža sukeltas pilvo sienelės apsigimimo
 • Tiesioginė kirkšnies išvaržakuris atsiranda dėl silpnų pilvo sienelės raumenų, kurį sukelia sunkus kėlimas ar įtempimas laikui bėgant

Tiesioginės kirkšnies išvaržos dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms. Remiantis straipsniu, kurį paskelbė Klivlando klinikavyresniems nei 40 metų vyrams didesnė tikimybė susirgti kirkšnies išvarža. Kitas studijuoti Indijoje atliktas tyrimas atskleidžia, kad kirkšnies išvaržos yra 20 kartų dažniau vyrams nei moterims.

Sveikatos ekspertai taip pat sutinka, kad rūkymas, pilvo operacijos ir šeimos istorija kirkšnies išvaržos asmenims gali kilti didesnė rizika.

Kada kreiptis pagalbos?

Jei jaučiate pastebimą guzelį kirkšnies srityje arba jaučiate skausmą judant, geriausia pasitikrinti, ar kirkšnies išvarža. Apskritai, an kirkšnies išvarža nėra rimta ar mirtina būklė. Visgi, norint išvengti komplikacijų, tokių kaip įkalinta išvarža ar smaugimas, būtina medicininė intervencija.

Įkalinimas įvyksta, kai dalis riebalų ar plonosios žarnos iš pilvo įstringa kirkšnies srityje ir negali grįžti į skrandį. Jei ši būklė negydoma, gali nutrūkti kraujo tiekimas į plonąją žarną (pasmaugimas), o tai gali turėti rimtų pasekmių.

Kirkšnies išvaržos simptomai

Simptomai an kirkšnies išvarža apima:

 • Iškilimas kirkšnies srityje, kuris bus labiau pastebimas, jei stovėsite ar sėdėsite tiesiai, kosinsite ar įtempsite pilvo raumenis.
 • Kartais galite jausti skausmą ar niežėjimą išsipūtimo srityje arba nedidelį diskomfortą keldami sunkius daiktus, kosindami, mankštindamiesi ar pasilenkdami.
 • Silpnumo, spaudimo, sunkumo ar deginimo pojūtis kirkšnies srityje
 • Kai kuriems vyrams taip pat gali pasireikšti kapšelio patinimas
 • Kūdikiams išvarža gali būti matoma tik verkiant, kosint ar įsitempus tuštinimosi metu. Kūdikis gali būti irzlus ir kenčia nuo mažo apetito.

Kirkšnies išvaržos priežastys

Nėra vienos išvaržos priežasties, tačiau silpni pilvo ir kirkšnies raumenys gali būti pagrindiniai veiksniai. Kiti išvaržos rizikos veiksniai yra šeimos istorija, priešlaikinis gimdymas, lėtinis kosulys, vidurių užkietėjimas, nutukimas ir kt.

Kaip matote, negalite kontroliuoti daugelio šiame sąraše esančių veiksnių. Tačiau valgyti sveiką, daug skaidulų turinčią mitybą ir išlaikyti sveiką svorį yra jūsų rankose. Taip pat patartina nekelti didelių svorių ir mesti rūkyti, kad sumažėtų tikimybė susirgti kirkšnies išvarža.

Kirkšnies išvaržos diagnostika

Jei jūs arba jūsų vaikas jaučia kirkšnies patinimą, iškilimus, skausmą ar spaudimą, patartina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Gydytojas užduos keletą klausimų apie jūsų šeimos istoriją ir gyvenimo būdą, prieš atlikdamas fizinę apžiūrą, kad pajustumėte išsipūtimą. Gydytojas gali paprašyti sėdėti tiesiai, kosėti ar įsitempti, kad pamatytų, ar išsipūtimas neišnyra.

Kai kuriais atvejais išvaržos būklei nustatyti gali būti rekomenduojama atlikti rentgeno nuotrauką, pagal kurią jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas paskirs gydymą.

Kirkšnies išvaržos gydymas

Visos išvaržos kirkšnies kanalas nereikia operacijos. Kartais sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali „pastumti“ mažą kirkšnies išvarža atgal į pilvą – tai gali išspręsti problemą visam laikui.

Tačiau jei šis metodas nepadeda, gali prireikti operacijos ikirkšnies išvaržos taisymas.

Kirkšnies išvaržos taisymastaip pat žinomas kaip išvaržayra šių tipų:

 • Atviras išvaržos taisymas: Šiuo atveju kirkšnyje daromas pjūvis, kad išvarža būtų atstumta į pilvą. Pilvo siena sutvirtinama tinkleliu arba dygsniais, siekiant išvengti problemos ateityje.
 • Laparoskopinis išvaržos taisymas: Tai mažiau invazinė chirurginė procedūra, naudojant laparoskopą išvaržai per mažus pjūvius pataisyti. Tai lemia greitesnį gijimą ir atsigavimą po operacijos. Šiuo metu daugelyje ligoninių taip pat atliekamas robotinis išvaržų taisymas naudojant laparoskopą.

Išvada

Nebijokite ir nebijokite aptarti su savo gydytoju iškilusius iškilimus kirkšnies ar dubens srityje. An kirkšnies išvarža yra dažna problema ir labiau paplitusi suaugusiems vyrams. Laimei, tai nėra rimta problema ir daugeliu atvejų medicinos specialistas gali ja greitai pasirūpinti.

Tačiau primygtinai rekomenduojama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei:

 • Pajuskite bet kokį staigų skausmą ar spaudimą kirkšnyje
 • Pastebėkite išsipūtimą dubens srityje
 • Judėdami ar treniruodamiesi patirkite diskomfortą kirkšnyje

Paskambinkite savo gydytojui, kad atvirai aptartumėte savo simptomus arba užsisakykite susitikimą į CK Birla ligoninę, kad gautumėte neatidėliotiną specialisto pagalbą.