Kulkšnies patempimo prevencija: patarimai, kaip greičiau atsigauti

Nufotografuok tai: Jūsų mokyklos futbolo komanda pateko į finalą. Rytoj turite žaisti didžiajame žaidime, bet netyčia pargriujate ir pasitempsite čiurną. Prieš patiriant stresą tokioje situacijoje, papasakokime keletą ekspertų patvirtintų būdų, kaip kuo greičiau išgydyti patemptą kulkšnį.

Kulkšnies patempimas yra dažnas reiškinys tarp sportininkų ir žmonių, kurie reguliariai mankštinasi. Taip pat labai lengva užkirsti kelią dažni pėdos ir kulkšnies sužalojimai.

Šiame straipsnyje Dr Anuj Chawla, geriausias pėdų ir kulkšnių specialistas Gurgaone aptariami keli geriausi patarimai, kaip išvengti čiurnos traumų ir kaip jas valdyti.

Kas yra patempta kulkšnis?

Čiurnos patempimas atsiranda, kai sužeidžiate kulkšnių raiščius. Raiščiai yra lankstūs audiniai, laikantys du gretimus kaulus. Riedėdami galite pasitempti kulkšnį arba per klaidą ją pasukti.

Dažni kulkšnies patempimo simptomai yra šie:

 • Kulkšnies patinimas ir mėlynės
 • Ribotas judesių diapazonas
 • Skausmas ir nestabilumas
 • Švelni kulkšnis
 • Traukiantis garsas

Kaip išgydyti patempusią kulkšnį?

Sportininkai suprastų, kaip pasikartoja čiurnos. Tačiau šią traumą taip pat galima patogiai išgydyti. Jei žmogus kenčia nuo kulkšnies patempimo, namuose galima taikyti šias priemones.

Patarimai, kaip išgydyti patemptą kulkšnį

1. RYŽIAI

RICE metodas yra labai populiarus ir naudingas greitam pasveikimui. Tai tradicinis išbandytas ir patikrintas gydymo metodas. Santrumpa RICE reiškia atitinkamai – poilsis, ledas, suspaudimas ir aukštis.

Poilsis: Jei patyrėte bet kokios kūno dalies sužalojimą, pirmiausia reikia tinkamai pailsėti paveiktai vietai. Neturėtumėte užsiimti jokia veikla, kuri gali sustiprinti patinimą ar skausmą.

Ledas: Daugeliu atvejų patempimo padengimas ledu taip pat buvo palankus. Norėdami sumažinti patinimą ir skausmą, prie kulkšnies turėtumėte įdėti ledo paketą. Jei ledo paketo nėra, galite tiesiog suvynioti keletą ledo kubelių į rankšluostį ir jį naudoti.

Suspaudimas: Gydytojai rekomenduoja suspausti patemptą čiurną naudojant elastinį arba krepinį tvarstį. Tai padeda sumažinti patinimą ir sumažinti skausmą. Tai taip pat padeda palaikyti sąnario stabilumą. Nors tvarstis turi būti tvirtai apvyniotas, neturėtumėte jo surišti per stipriai. Jei tvarstis yra pernelyg įtemptas, jis gali trukdyti kraujotakai ir sukelti tirpimą.

Aukštis: Paskutinis RICE žingsnis – pakelti patemptą kulkšnį. Kulkšnies pakėlimas padeda išvengti skysčių kaupimosi sąnariuose. Siūloma miego metu palaikyti kulkšnį po ja padėjus pagalvę. Turėtumėte laikyti kulkšnį aukštyje nuo širdies, kad sumažintumėte patinimą.

2. Apsauga

Esant stipriam kulkšnies patempimui, kuris riboja asmens gebėjimą vaikščioti, tam tikra apsauga yra naudinga siekiant išvengti sužalojimo pablogėjimo. Apsauga ir imobilizacija gali būti gipso, pneumatinių vaikštynės batų arba kulkšnies įtvaro forma. Tiesą sakant, ūminio kulkšnies patempimo gydymo akronimą daugelis pakeitė iš RICE į PRICE, kad įtrauktų apsaugą.

3. Vaistai

Nesteroidinis anti Uždegiminis Įrodyta, kad vaistai (NVNU), tokie kaip ibuprofenas ir Voveranas (diklofenakas), yra labai naudingi ankstyvam gijimui. Šie vaistai mažina skausmą ir patinimą, todėl pagreitina atsigavimą.

4. Fizinė terapija

Pratimai ir reabilitacija atlieka svarbiausią vaidmenį užkirsti kelią standumas, ankstyvas atsigavimas ir pasikartojimo prevencija ateityje. Kineziterapija po kulkšnies patempimo turėtų būti pradedama trumpam pailsėjus 5-7 dienas arba nuėmus gipsą. Ūminio kulkšnies patempimo reabilitaciją galima suskirstyti į 3 fazes:

 1. Tempimas ir mobilizacija- švelni mobilizacija kulkšnies ir pirmiausia pradedami tempti blauzdos raumenys, siekiant kovoti su sustingimu, skatinti kraujotaką, sumažinti patinimą ir taip pagreitinti gijimo procesą.
 2. Stiprinimas– Atsistačius čiurnos judesiui arti normalaus, reikia pradėti stiprinti aplink kulkšnį esančius raumenis. Stiprinant daugiausia dėmesio skiriama išorinės ir priekinės kulkšnies pusės raumenims, ty atitinkamai apatiniams ir nugaros lenkiamiesiems raumenims, tačiau tai turi būti daroma aplink kulkšnį.
 3. Propriocepcijos mokymas – labiausiai apleista, bet pati svarbiausia reabilitacijos po kulkšnies patempimo dalis yra pasikartojimo prevencija. Propriocepcija arba pusiausvyros lavinimas čia vaidina svarbų vaidmenį. Tai padeda pagerinti smegenų ir kulkšnies koordinaciją neįtraukiant akių. Norint pagerinti pusiausvyros lavinimą, galima pradėti atlikti paprastus pratimus, tokius kaip stovėjimas viena koja atmerktomis ir užmerktomis akimis, kai tik atsigaunama po kulkšnies patempimo.

5. Masažas

Taip pat galite kreiptis į patvirtintą sveikatos priežiūros paslaugų teikėją ir pasirinkti lengvą masažą. Taip pat galite patys atlikti švelnų masažą namuose.

Kulkšnies patempimų prevencijos patarimai

Be veiksmingo gydymo, kulkšnies patempimų taip pat galima išvengti. Kadangi tokios traumos yra dažni įvykiai sporte. Sportininkai turi sužinoti apie čiurnos traumų prevenciją.

Štai keletas naudingų patarimų, kaip išvengti pėdos ir kulkšnies traumų:

  1. Apšilimas prieš bet kokią sportinę veiklą – Nesvarbu, ar ruošiatės dalyvauti maratone, ar sportuoti sporto salėje, visada turėtumėte iš anksto apšilti. Lengvas tempimas, bėgiojimas ir kt. laikomi geru apšilimu, kad kūnas būtų paruoštas treniruotei.
  2. Dėvėkite tinkamą avalynę – Idėja žaisti futbolą su kulnais yra pati keisčiausia. Yra įvairių avalynės, pagamintų pagal savo paskirtį. Sportuodami turėtumėte avėti specialiai sportui skirtus batus. Šie batai turi tinkamą lanko atramą, kuri padeda išvengti pėdos ir kulkšnies traumų.
  3. Pakeiskite senus batus – Net jei turite tinkamą avalynę, svarbu užtikrinti, kad ji nuolat teiktų tinkamą arkos atramą. Jei jūsų sportiniai bateliai susidėvėjo, čiurnos traumų prevencijai juos reikėtų pakeisti.
  4. Venkite nelygių paviršių – Visiems patinka nuotykiai, bet niekam nepatinka pasitempusi kulkšnis. Jei jūsų fizinė veikla yra susijusi su bėgimu, šokinėjimu ar vaikščiojimu, turėtumėte vengti eiti į nelygų paviršių. Plokščias paviršius padeda žaisti geriau ir išvengti traumų. Netgi sportuodami lauke, pavyzdžiui, žygiuodami, negalite visiškai išvengti akmenų ir laiptelių, tačiau turėtumėte saugotis tų, kurie gali kelti pavojų.
  5. Atlikite kulkšnies pratimus – Specialūs pratimai gali padėti išvengti pėdos ir kulkšnies traumų. Turėtumėte įtraukti šiuos pratimus į savo įprastą treniruočių tvarkaraštį. Kai kurie bendri kulkšnies pratimai yra šie:
   • Kulkšnies ratas: Jums tiesiog reikia sėdėti ant lygaus paviršiaus ištiestomis kojomis ir sukamaisiais judesiais judinti kulkšnis.
   • Kulno pakėlimas: Atliekant šį pratimą reikia atsistoti prie sienos ar kitos atramos. Jūs privalote laikyti kojas kelių colių atstumu. Lėtai kelkite kulnus ir atsistokite ant kojų pirštų. Laikykite šią poziciją keletą sekundžių ir pakartokite.
  6. Išvengti pasikartojančių traumų – Jei anksčiau patyrėte kulkšnies patempimą, jūsų tikimybė susižeisti kulkšnį vėl padidėja. Kad išvengtumėte kulkšnies patempimų, galite naudoti juostą matydami ankstesnę traumą arba dėvėti kulkšnies įtvarą sporto renginio metu.
  7. Pasirinkite kineziterapiją – A sertifikuotas kineziterapeutas galėtų padėti jūsų kulkšnies patempimui ir atsigavimui. Galite pasirinkti fizinę terapiją, jei patyrėte rimtą čiurnos patempimą, kuris gali turėti įtakos jūsų fiziniams gebėjimams ar jėgoms.

Kada pasitempus čiurnui kreiptis į gydytoją?

Jei įgyvendinus šiuos patarimus skausmas nepalengvėja, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos. Turėtumėte pasikonsultuoti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei:

 • Jūsų skausmas stiprėja
 • Jūs visiškai negalite vaikščioti
 • Jūsų patinimas nesumažėja

Baigiamoji pastaba

Patempusi kulkšnis dažniausiai užgyja pati be klinikinės intervencijos. Aukščiau pateikti patarimai gali padėti paskatinti gijimo procesą, kad greičiau atsigautumėte.

Norėdami sužinoti daugiau apie raumenų ir sąnarių traumas, pasikonsultuokite Dr Anuj Chawla, geriausias pėdų ir kulkšnių specialistas CK Birla ligoninėje.

Taip pat skaitykite: 4 pėdų skausmo tipai, kurių nereikėtų ignoruoti