Logopedija: svarba, metodai vaikams ir suaugusiems

Bendravimas yra žmogaus gyvenimo esmė, o kalba – mūsų minčių išreiškimas garsais. Tačiau pasitaiko atvejų, kai žmogus nesugeba susikalbėti šnekamuoju žodžiu, tokiems žmonėms logopedija yra būtina. Asmuo, paveiktas šios būklės, vadinamas kalbos sutrikimu.

Šiame straipsnyje gydytojas Anishas Gupta, pirmaujantis ENT specialistas, paaiškina, kodėl ir kaip svarbi kalbos terapija gali padėti žmonėms, kenčiantiems nuo kalbos ar bendravimo sutrikimų.

Kas yra kalbos terapija?

Logopedija – tai gydymo metodas, galintis padėti sutelkti dėmesį į vaiko gebėjimo kalbėti ir reikšti kalbą, kuri apima ir neverbalinę kalbą, gerinimą. Yra įvairių logopedų ar kalbos patologų (SLP), kurie nuolat stengiasi padėti vaikams, turintiems kalbos, kalbos ar rijimo sutrikimų.

Logopedija yra korekcinė paslauga, padedanti gydyti fizinius ir pažinimo defektus, dėl kurių sunku bendrauti žodžiu. Kalbos terapija veikia ir kalbą, ir kalbą.

Atsižvelgiant į sutrikimo sunkumą, sudaromi individualūs gydymo planai, pradedant nuo kelių burnos pratimų ir naudojant garso ir vaizdo priemones.

Kam reikalinga logopedija?

Kiekvienas vaikas skiria savo laiko kalbos ir kalbos įgūdžiams lavinti ar išmokti, o vaikams kiekvienas žingsnis ir pastangos, kurias jie įdeda bandydami kalbėti, yra tarsi paliečiamas svarbus įvykis tėvams.

Tačiau, jei pastebėjote kai kuriuos iš toliau nurodytų vaiko pokyčių, gali būti, kad laikas nuvežti vaiką į logopedą arba pas logopedą (SLP).

1. Sutelkite dėmesį į žodžių ir garsų skaičių

Reikėtų pažymėti žodžių ir garsų, kuriuos vaikas artikuliuoja, skaičių. Pavyzdžiui: – jei vaikas iki 2 metų vartoja mažiau nei 50 žodžių, apsilankymas pas logopedą gali padėti, o jei daugumai žodžių jūsų vaikas naudoja tik kelis garsus, tada tinkama logopedija turėtų būti būti atliktas.

2. Galios supratimas ir griebimas

Jei iki 2 metų vaikas nesugeba suprasti ar kalbėti bent 250–300 žodžių, tai aiškiai rodo, kad jūsų vaikui sunku suprasti, kurti ir kalbėti paprastus sakinius. Pavyzdžiui: – atneškite valtį į krantą, jei vaikas nemoka gerai suformuluoti sakinio, gali būti laikas kreiptis į terapeutą.

3. Socialinė sąveika

Jei jūsų vaikas nedažnai kalba ir jam sunku užmegzti paprastus pokalbius su kitais vaikais ar mokytojais, tai reiškia, kad jam reikia pagalbos kuriant tinkamus sakinius.

4. Mikčiojimas ir neaiški kalba

Jei vaikas kalbėdamas mikčioja ir sutrinka kalbos eiga, tai rodo tam tikro tipo bendravimo sutrikimą. Pvz.:- jei 2-3 metų vaikas nemoka bendrauti priimtina garsa ir derinti kelių žodžių, tuomet reikėtų pasitelkti logopedinius metodus, padedančius vaikui įveikti šį kalbos sutrikimą.

Jei, kaip tėvui, nerimaujate dėl kokių nors aukščiau paminėtų problemų, pats laikas pasikonsultuoti su specialistu, kuris gali padėti jūsų vaikui tobulėti ir tobulėti savo kalbos ir kalbos įgūdžiais.

5. Kaip tai veikia?

Įgaliotas kalbos patologas pradės vertindamas asmenį ir toliau nustatys kalbos sutrikimo tipą ir kaip jį galima gydyti. Toliau pateikiamos kalbos terapijos vaikams ir suaugusiems.

Kalbos terapija vaikams

SLP bus naudojami kai kurie terapiniai pratimai ir keletas užsiėmimų, kurie gali padėti vaikui įveikti kalbos sunkumus.

1. Suformavimo veikla:

Logopedas suteiks individualų gydymą ir padės vaikui lėtai ištarti kiekvieną žodį, demonstruodamas ir leisdamas konkrečius garsus žaidimo ar smagios veiklos metu.

2. Kramtymo ir rijimo terapija:

SLP glaudžiai bendradarbiauja su vaiku ir padeda spręsti maitinimo bei rijimo problemas. SLP gali naudoti veiklą, susijusią su bendravimu žodžiu, o tai gali padėti sustiprinti burnos raumenis. Maitinimo ir rijimo sutrikimus galima nustatyti naudojant du metodus: modifikuotą bario rijimo tyrimą ir endoskopinį įvertinimą.

3. Kalbos veikla

Kalbos veikloje SLP dalyvauja kalbėdamas su vaiku, naudodamas vaizdinius metodus, pvz., paveikslėlius, knygas ir objektus, kurie gali padėti skatinti kalbos vystymąsi. Siekiant padėti vaikui pagerinti savo kalbos įgūdžius, SLP gali parodyti tinkamą tarimą ir naudoti kartojimo pratimus.

4. Veido mankšta:

Veido pratimai gali padėti sustiprinti raumenis aplink burną. Be to, atliekant SLP, gali būti naudojami įvairūs liežuvio, žandikaulio ir lūpų judesių pratimai, kurie gali padėti pagerinti kalbą ir bendravimą.

SLP po užsiėmimo suteiks vaikui tam tikrų strategijų ir namų darbų, kurie padės vaikui praktikuoti ir užsiimti tam tikra veikla namuose šeimoje.

Kalbos terapija suaugusiems

Logopedas naudos įvairius metodus, kad pagerintų suaugusiojo kalbą. Šie metodai skirsis nuo vaikų.

1. Burnos pratimai

Burnos ar veido mankšta padės sustiprinti burnos raumenis, o tai padės pagerinti bendravimą ir sustiprinti suaugusiojo pasitikėjimo lygį.

2. Kvėpavimo pratimai

Logopedas arba SLP gali paprašyti suaugusiojo atlikti keletą kvėpavimo pratimų, kurie gali padėti išspręsti problemas.

3. Socialinė sąveika:

Logopedas gali naudoti atminties veiklą, pokalbio pratimus, problemų sprendimo būdus, kad padėtų pagerinti bendravimą.

4. Rijimo pratimai:

Medicininiai rūpesčiai, tokie kaip Parkinsono liga, burnos vėžys, staigus insultas, gali sukelti rijimo ir kalbos sunkumų. SLP – kalbos patologas gali naudoti keletą pratimų, kad padėtų žmogui, turinčiam šias sąlygas. Tokie pratimai kaip: – Priebalsių ir balsių porų kartojimas, Sakinio kūrimas, Fonologinis apdorojimas, Liežuvio judesiai ir kt.

Sąlygos, kurioms reikalinga logopedija

1. Mikčiojimas ir sklandumo sutrikimas

Užmušimas yra kalbos sutrikimo tipas, apimantis blokus, kuriems būdingos ilgos pauzės, garso ištempimas kalbant ir konkretaus garso kartojimas. Mikčiojimas gali atsirasti dėl įtampos, susijaudinimo ar nerimo, o tai taip pat gali pabloginti situaciją.

Pernelyg didelis akių mirksėjimas arba žandikaulio veržimas yra antrinių kūno įpročių pavyzdžiai. Be to, mikčiojantis asmuo dažnai kartoja arba pratęsia žodžius, skiemenis ar sakinius.

2. Dizartrija

Dizartrija yra su smegenų pažeidimu susijęs kalbos sutrikimas. Tai atsitinka, kai lūpos, burnos, žandikaulių ir liežuvio raumenys yra per silpni, kad galėtų normaliai funkcionuoti, dažniausiai dėl smegenų pažeidimo.

3. Afazija

Afazija yra sutrikimas, kuris paveikia žmogaus gebėjimą tinkamai bendrauti, išreikšti ir suprasti kalbą. Afazija yra būklė, kurią galima gydyti, bet kurios negalima išgydyti. Tai gali atsirasti staiga dėl insulto, smegenų sužalojimo ar galvos traumos.

Patarimai ir gudrybės, kaip pagerinti kalbą

1- Stenkitės daugiau bendrauti su vaiku, suteikdami vaikui vietos gerai išreikšti savo mintis žodžiais.

2- Išmokykite geriau klausytis naudodami telefono metodą, kai jūsų vaikas klauso jūsų, ir pabandykite atsiliepti arba šnabždėjimo metodu, kai vienas asmuo šluosto kitą ir galiausiai tikslas yra ištarti sakinį, kuris buvo šnabždėjo.

3- Skaitymas garsiai vaikui padeda geriau suprasti žodžius ir sakinius

4- Naudoti garso ir vaizdo priemones, kad vaikas geriau suprastų, padidėtų vaikui suvokti ir lavinti vaizduotę bei paveikti jo koncentracijos lygį.

5- Geriausias būdas mokytis yra linksmybės. Vaikas geriausiai gali mokytis, kai visa veikla yra linksma ir interaktyvi.

Apibendrinant

Kalba yra viena iš svarbiausių mūsų gyvenimo dalių. Mums reikia kalbos, kad padėtų gerai bendrauti, socializuotis visuomenėje. Tačiau kiekvienas asmuo (vaikas ar suaugęs), turintis kalbos sutrikimų, praranda gebėjimą reikšti ir suprasti kalbą bei bendrauti, o skaitymas ir rašymas tampa sudėtinga užduotimi. Dr. Anish Gupta, mūsų ENT specialistas, gali padėti gydyti įvairius kalbos ir kalbos vėlavimus ir sutrikimus tiek vaikams, tiek suaugusiems. Ankstyva kalbos sutrikimo intervencija gali padėti pagerinti pasitikėjimą, bendravimo lygį ir padėti įvaldyti kalbą.

DUK


K. Kokie yra kalbos terapijos metodai?

Kalbos metodai gali padėti pagerinti kalbos įgūdžius ir gebėjimą geriau bendrauti. Kai kurie įprasti kalbos metodai yra artikuliacijos terapija, burnos motorinė terapija, gyvybiškai svarbi stimuliavimo terapija ir kalbos intervencijos terapija.

K. Kaip galiu padėti savo vaikui kalbėti aiškiai?

Yra tam tikros ribos, ką tėvai gali padaryti, kad pagerintų vaiko kalbą. Yra keletas namuose naudojamų metodų, kurie gali padėti lavinti gebėjimą kalbėti ir geriau bendrauti. Kalbėkite daugiau arba būkite šnekesni, naudokite vaizdines priemones, sutelkite dėmesį į garsą ir pasikartojančius žodžius, kuriais jis remiasi, prisiartinkite prie savo vaiko ir klausykite, ką jis bando pasakyti, kad jį pataisytumėte ir patobulintumėte.

K. Kokie yra trys pagrindiniai kalbos sutrikimų tipai?

Kalbos apraksija (AOS), mikčiojimas, mikčiojimas, dizartrija ir šnypštimas yra keletas pagrindinių kalbos sutrikimų, kuriuos kalbėjimo patologas gali padėti gydyti ir pagerinti bendravimo įgūdžius.

K. Kaip diagnozuojama kalbos apraksija?

Jūsų logopedas bus geriausias žmogus, su kuriuo galėsite susisiekti. Terapeutas įvertins Jūsų vaiko būklę, įvertindamas simptomus ir požymius, ištirs vaiko garsų kūrimo būdą, sakinių ir frazių formavimą.