Rh faktorius ir kaip jis veikia nėštumą

Jūsų kraujo grupė yra teigiama arba neigiama. Tai rodo, kad jūsų kraujyje yra arba nėra baltymo, vadinamo Rh (rezus) baltymu. Kraujo grupės patikrinimas yra turbūt pats preliminariausias testas, atliekamas nėštumo metu.

Rh faktorius perduodamas per genus. Tai reiškia, kad vaisius turės teigiamą arba neigiamą kraujo grupę, priklausomai nuo tėvų kraujo grupės. Jei būsimoji motina yra Rh neigiama, o jos vaisius yra Rh neigiamas, tai sukelia komplikaciją, vadinamą Rh nesuderinamumu.

Kodėl Rh nesuderinamumas yra komplikacija?

Jei esate Rh neigiamas ir bet koks Rh teigiamo kraujo kiekis susimaišo su jūsų, jūsų kūnas Rh baltymo buvimą traktuoja kaip įsibrovėlį. Tada jis sukuria antikūnus (anti-Rh antikūnus), kad sunaikintų Rh teigiamą baltymą. Tada šie antikūnai gali prasiskverbti pro placentą ir atakuoti vaisiaus kraujo ląsteles, sukeldami rimtą pavojų vaisiaus ar naujagimio sveikatai, kuris taip pat gali būti mirtinas.

Kada Rh nesuderinamumas kelia susirūpinimą?

Neišsigąskite, jei pastebėsite, kad jūsų nėštumas turi Rh nesuderinamumą. Tol, kol jis nustatomas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, gydytojas stebės būklę ir skirs gydymą, kad sumažintų riziką.

Tiesą sakant, daugeliu atvejų jūsų kraujas nėštumo metu nesimaišo su kūdikio krauju. Padidėja kontakto rizika gimdymo ir gimdymo metu, taip pat amniocentezės metu, kraujavimo nėštumo metu, vaisiaus judinimo metu, kai atsiranda dugnas, arba pilvo traumos nėštumo metu.

Kaip valdomas Rh nesuderinamumas?

Jei esate Rh neigiamas, pirmąjį trimestrą turėsite atlikti antikūnų tyrimą. Šis testas nustato anti-Rh antikūnų buvimą. Jei jo nėra, jums bus skirta Rh imuninio globulino dozė, kad nėštumo metu jūsų organizmas negalėtų gaminti anti-Rh antikūnų. Jei jūsų kūdikis gimsta Rh teigiamas, po gimdymo jums gali būti skiriama kita to paties vaisto dozė, kuri nėra būtina, jei jūsų kūdikis yra Rh neigiamas.

Kas atsitiks, jei antikūnų ekranas aptinka Rh antikūnus?

Jei Rh antikūnai prasiskverbia per placentą ir patenka į vaisiaus kraujotaką, tai gali sukelti Rh ligas, tokias kaip gyvybei pavojinga anemija; būklė, kai vaisiaus raudonieji kraujo kūneliai sunaikinami greičiau nei susidaro. Jei antikūnų tyrimas aptinka Rh antikūnų buvimą, sakoma, kad esate jautrus Rh. Šiuo atveju vienintelis kelias į priekį yra stebėti vaisiaus sveikatą ir valdyti būklę. Tai atliekama per virkštelę kūdikiui perpilant kraują nėštumo metu arba iš karto po gimdymo, jei reikia. Kai kuriais atvejais gydytojas taip pat gali nuspręsti pagimdyti kūdikį iki galo.

Ar Rh nesuderinamumas gali būti komplikacija, net jei nėštumas nesibaigia?

Rh jautrinimas gali pasireikšti persileidimo, negimdinio nėštumo ir sukelto aborto atveju. Dėl Rh nesuderinamumo tai gali sukelti komplikacijų vėlesnio nėštumo metu. Jei patyrėte bet kurį iš aukščiau išvardytų reiškinių ir nesate jautrus Rh, jūsų gydytojas gali patarti vartoti Rh imunoglobulino dozę, kad išvengtumėte komplikacijų vėlesnio nėštumo metu.

Ką daryti, jei esate Rh neigiamas?

Visų pirma, nepanikuokite. Aiškiai supraskite būklę, ilgai aptardami ją su gydytoju. Reguliariai lankykitės prenataliniame amžiuje, kad galėtumėte stebėti būklę. Šiandien, patobulinus testavimą ir gydymą, Rh nesuderinamumo prognozė žymiai pagerėjo. Tai akivaizdu, nes dabar dauguma Rh liga sergančių kūdikių išgyvena ir gyvena normalų sveiką gyvenimą. Atsipalaiduokite ir susitelkite į sveiko nėštumo palaikymą pasirinkdami tinkamą gyvenimo būdą.

DUK

Klausimas: Ar Rh nesuderinamumas yra problema, jei aš esu Rh teigiamas?
Jei esate Rh teigiamas, tai nesukelia Rh jautrinimo. Taip yra todėl, kad Rh baltymo nebuvimas vaisiaus kraujyje neskatins Rh antikūnų gamybos.

Klausimas: Ar neigiamas Rh gali sukelti persileidimą?
Jei vaisius turi Rh teigiamą kraujo grupę, tai gali sukelti Rh nesuderinamumą. Anksti diagnozavus ir tinkamai gydant, būklę galima valdyti. Reguliarūs prenataliniai vizitai gali padėti suvaldyti šią būklę ir užkirsti kelią jos komplikacijai.

Skaityti: Įspėjamieji nėštumo požymiai