Supraskite spengimą ausyse ir būdus, kaip valdyti spengimą ausyse

Jei girdite neįprastą skambėjimo ar švilpimo garsą, kurio kiti negirdi, gali būti, kad jus kamuoja su ausimis susijusi problema, vadinama spengimas ausyse.

Kas yra spengimas ausyse?

Spengimas ausyse yra sveikatos būklė, sukelianti spengimą ar zvimbimą ausyse. Kiti garsai, kuriuos galite išgirsti, yra riaumojimas, švilpimas ir šnypštimas.

Jūsų girdimas triukšmas nėra sukeltas bet kokio išorinio triukšmo; taigi ir kiti žmonės negalės to išgirsti.

Apskaičiuota, kad spengimas ausyse paveikia iki 15–20 % žmonių visame pasaulyje ir dažnai jį patiria vyresnio amžiaus žmonės. Remiantis tyrimais, nuo 1 iki 3% pacientų, sergančių šia liga, gali pablogėti gyvenimo kokybė.

Spengimo ausyse priežastys

Spengimą ausyse gali sukelti daugybė priežasčių. Štai keletas dažniausių spengimo ausyse priežasčių:

Klausos praradimas

Jūsų ausies viduje yra švelnių plaukų. Dėl garso vibracijos šie plaukeliai vibruoja, o tai svarbu klausai.

Kai plauko ląstelės lūžta ar sulinksta, jos praleidžia elektrinius impulsus, kurie sukelia spengimą ausyse. Tai dažniausiai atsitinka dėl senatvės arba ilgalaikio stipraus triukšmo poveikio.

Vaistai

Įvairūs vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tam tikri antibiotikai, antidepresantai ir kt., gali sukelti spengimą ausyse. Nustojus vartoti šiuos vaistus, erzinantys garsai paprastai išnyksta.

Ausies kanalo užsikimšimas

Jūsų ausis gali užsikimšti skysčiai, ausų vaškas, nešvarumai ar kitos medžiagos ir gali padidėti slėgis, dėl kurio gali atsirasti spengimas ausyse.

Galvos ar kaklo traumos

Jei patyrėte galvos ar kaklo traumą, yra tikimybė, kad tai gali paveikti jūsų vidinę ausį ir klausos nervus. Tokie sužalojimai yra viena iš spengimo ausyse, jaučiamo tik viena ausimi, priežasčių.

Menjero liga

Spengimas ausyse gali būti ankstyvas Menjero ligos simptomas. Meniere’ui būdingas nenormalus spaudimo lygis vidinėje ausyje ir gali sukelti galvos svaigimą bei dezorientaciją.

Eustachijaus vamzdelio disfunkcija

Esant tokiai būklei, jūsų eustachijos vamzdelis (kanalas, jungiantis ausis su gerklės užpakaline dalimi) lieka atviras, todėl ausyje kaupiasi skystis arba slėgis. Dėl to ryjant ar žiovaujant gali atsirasti spragtelėjimo pojūtis.

Raumenų spazmai vidinėje ausyje

Vidinės ausies raumenų spazmai gali sukelti spengimo ausyse simptomus, tokius kaip klausos praradimas ir ausies pilnumas. Tai gali sukelti tokie sutrikimai kaip išsėtinė sklerozė.

Akustinė neuroma

Akustinė neuroma yra gerybinis arba nevėžinis augimas, kuris paprastai paveikia klausos nervą. Tai gali sukelti spengimą ausyse ir kitas su klausa susijusias komplikacijas.

Ausies kaulo pokyčiai

Ausų kaulų sustingimas (otosklerozė) gali paveikti klausą ir išgirsti skambėjimą ar zvimbimą. Kaulų augimas vidurinėje ausyje dažniausiai yra genetinis.

Temporomandibulinio sąnario (TMJ) sutrikimai

Jei turite TMJ problemų, galite jausti spengimą ausyse. Taip atsitinka, kai apatinis žandikaulis nesutampa su kaukole.

Kraujagyslių sutrikimai

Įvairios sąlygos gali turėti įtakos kraujo tekėjimui venose ir arterijose; šie pokyčiai gali sukelti spengimą ausyse arba padaryti jį labiau pastebimą.

Spengimo ausyse simptomai

Kai kurie dažni spengimo ausyse simptomai yra šie:

 1. Be skambėjimo garsų, spengimas ausyse taip pat gali sukelti kitų tipų fantominius garsus, tokius kaip zvimbimas, riaumojimas, spragtelėjimas, šnypštimas ar ūžesys.
 2. Spengimo ausyse garsai gali skirtis pagal aukštį ir garsumą. Galite išgirsti garsą vienoje arba abiejose ausyse.
 3. Girdimas triukšmas gali būti nuolatinis arba periodiškas ir gana tylus arba stiprus, priklausomai nuo fono triukšmo. Tikėtina, kad jis bus garsiausias vidury nakties, kai jums reikia visiškos tylos, kad užmigtumėte.
 4. Kartais skambėjimo triukšmas gali būti sinchronizuojamas su jūsų širdies plakimu. Tai vadinama pulsuojančiu spengimu ausyse. Tai reta spengimo ausyse būklė.

Spengimo ausyse diagnozė

Gydytojas apžiūrės jūsų ausų vidų, kad nustatytų spengimą ausyse. Kai kurie įprasti tyrimo metodai:

Klausos egzaminas

Šis testas atliekamas siekiant įvertinti, ar girdite konkrečius garsus, ar ne. Tada rezultatas bus lyginamas su jūsų amžiaus žmonių rezultatais. Tai gali padėti nustatyti spengimą ausyse.

Judėjimo egzaminas

Šis bandymas apima judančias dalis, tokias kaip akys, žandikauliai, kaklas ir kt., kad būtų galima nustatyti spengimą ausyse.

Vaizdo testas

Atliekami kompiuterinės tomografijos arba MRT skenavimai, siekiant išsiaiškinti, ar nėra ausies deformacijų ar pažeidimų.

Laboratoriniai tyrimai

Gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti anemiją, širdies ligas ir kt.

Siekdami gydyti spengimo ausyse simptomus, gydytojai gali ieškoti prisidedančių sąlygų, tokių kaip ausų sieros kaupimasis ar galvos trauma. Kai kuriais atvejais jie taip pat gali ištirti, ar kokie nors jūsų vartojami vaistai gali sukelti spengimą ausyse.

Spengimo ausyse gydymas

Priklausomai nuo pagrindinės sveikatos būklės, yra keletas spengimo ausyse gydymo būdų.

 1. Kai kurie įprasti spengimo ausyse gydymo būdai yra šie:
  • Ausų sieros pašalinimas: Jūsų klausa gali sutrikti dėl ausų sieros susikaupimo ausyje. Pašalinus ausų vaško užsikimšimą, galite atsikratyti spengimo ausyse.
  • Kraujagyslių ligų gydymas: Jei turite pagrindinę kraujagyslių būklę, kuri sukelia spengimą ausyse, tai gali būti išgydoma vaistais arba operacija.
  • Naudojant klausos aparatus: Spengimo ausyse simptomus galima pagerinti naudojant klausos aparatus, jei spengimas ausyse yra susijęs su amžiumi arba triukšmo sukeltu klausos praradimu.
 2. Nors kai kuriais atvejais spengimo ausyse priežastys yra nepagydomos, kai kurie gydymo būdai gali padėti palengvinti simptomus. Pavyzdžiui, norėdami sumažinti spengimo ausyse sukeliamas kliūtis, galite naudoti triukšmo slopinimo įrenginius, tokius kaip baltojo triukšmo mašinos ir maskavimo įtaisai.
 3. Taip pat yra konsultavimo galimybių, tokių kaip spengimo ausyse perkvalifikavimo terapija (TRT) ir kognityvinės elgsenos terapija (CBT), kurios padės susidoroti su spengimo ausyse simptomais.
 4. Jogos, meditacijos, spengimo ausyse pratimų ar kitų atsipalaidavimo technikų mokymasis gali padėti susidoroti su spengimo ausyse sukeliamais nusivylimais įvairiais būdais.
 5. Taip pat galite naudoti klausos protezus, pvz., kochlearinius implantus, kad padėtų nuo spengimo ausyse. Kochlearinis implantas yra prietaisas, kuris gali padėti jums geriau girdėti naudojant mikrofoną, kad būtų galima apeiti pažeistas ausies dalis ir naudojant elektrodus stimuliuoti klausos smegenų dalį. Tai gali padėti atkurti prarastą klausą.
 6. Keisdami sveiką gyvenimo būdą galite imtis veiksmų, kad suvaldytumėte spengimą ausyse. Pavyzdžiui, apribokite garsų triukšmą, venkite pernelyg didelio streso ir valdykite nuovargį.
 7. Galbūt verta prisijungti prie vienos iš daugelio paramos grupių ir pasidalinti savo patirtimi su kitais, kurie serga spengimas ausyse.

Išvada:

Spengimas ausyse yra varginanti patirtis, nes simptomai ir gydymas pirmiausia yra neaiškūs, nebent tai yra gydoma spengimo ausyse forma.

Tačiau tinkamai prižiūrint ir keičiant gyvenimo būdą galite sumažinti simptomų sunkumą, o tai gali pagerinti jūsų gyvenimo kokybę. Norėdami sužinoti daugiau apie spengimą ausyse ir gydyti spengimą ausyse, apsilankykite CK Birla ligoninėje arba užsisakykite susitikimą su gydytoju Anish Gupta.

DUK

Ar spengimas ausyse sukelia tą spengimą ausyje?

Taip, spengimas ausyse sukelia spengimą ar zvimbimą ausyse.

Kaip aš galiu atsikratyti spengimo ausyse?

Įprasti spengimo ausyse gydymo būdai, tokie kaip ausų vaško pašalinimas, kraujagyslių būklės gydymas ar klausos aparatai, gali padėti atsikratyti spengimo ausyse.

Ar spengimas ausyse gali apkurti?

Nors spengimas ausyse ir klausos praradimas yra susiję, spengimas ausyse neapkursta.

Kiek laiko trunka spengimas ausyse?

Priklauso. Kai kurie spengimo ausyse simptomai paprastai išnyksta per 16–24 valandas, o kiti gali išlikti mėnesius ar metus.