Viskas apie plokščias pėdas – simptomai, priežastys, gydymo galimybės ir pratimai

Mes linkę ignoruoti tam tikras savo kūno anatomijos sritis, nebent jos sukelia mums nepatogumų. Viena iš tokių sričių, kurią laikome savaime suprantamu dalyku, yra pėdos padas. Tačiau, kaip ir visos kitos mūsų kūno dalys, mūsų pėdos taip pat gali nukentėti nuo anomalijų ar negalavimų, tokių kaip plokščiapėdystė. Plokščios pėdos simptomai yra labai dažni visų amžiaus grupių žmonėms. Daugiau nei 30% pasaulio gyventojų turi plokščių pėdų būklę. Nepaisant šios problemos dažnumo, mažai žmonių žino kas yra plokščios pėdos.

Šiame straipsnyje Dr Anuj Chawla, pagrindinis pėdų ir kulkšnių specialistas Gurgaoneaptarsime viską, ką turime žinoti plokščių pėdų simptomai.

Problemos su plokščiomis pėdomisTačiau kenčiantiems nuo jo nėra lengviau nepastebėti. Prieš pradėdami spręsti, kas yra šios problemos ir kaip jas gydyti, supraskime kas yra plokščios pėdos.

Kokie yra plokščių pėdų simptomai?

Turėjote pastebėti, kad paprastai žmonėms yra tarpas po kojomis. Šis tarpas padeda vienodai paskirstyti svorį, kai žmogus atsistoja. Plokščios pėdos, taip pat žinomos kaip nukritusios arkos arba pes planusyra būklė, kai šio tarpo nėra.

Plokščios pėdos reiškia, kad skliautai po kojomis yra suploti. Tai reiškia, kad žmonės arba turi labai žemą arką, arba jos visai nėra. Plokščios pėdos simptomai yra labiausiai matomi, kai žmogus atsistoja visais padais liesdamas žemę.

Plokščiapėdystė dažniausiai yra neskausminga būklė, todėl dauguma žmonių nerodo jokių simptomų. Tačiau kai kuriais atvejais šia liga sergantys žmonės gali jausti diskomfortą ir skausmą.

Kai kurie bendri plokščių pėdų simptomai apima:

Sukelia plokščias pėdas suaugusiems

Yra du atsakymai į klausimą – kas sukelia plokščias pėdas? Problemos su plokščiomis pėdomis gali būti įgimtas (gimimo) arba įgytas (dėl amžiaus ar traumos).

Įgimtos plokščios pėdos: Problemos su plokščiomis pėdomis yra labai dažni kūdikiams ir mažiems vaikams. Taip yra todėl, kad ankstyvoje vaikystėje pėdų skliautai neišsivysto iki galo. Laikui bėgant šie lankai daugumoje žmonių įgauna formą, tačiau, kai jų nėra, atsiranda įgimtos plokščios pėdos.

Plokščios pėdos vaikams gali atsirasti dėl genetikos ar pagrindinių sveikatos būklių, tokių kaip cerebrinis paralyžius. Daugeliui vaikų išsivysto lanksti plokščiapėdystė (žmogui sėdint matomas lankas, tačiau atsistojus jis išnyksta). Kai kuriems vaikams plokščiapėdystė užauga ilgiau nei kitiems, o kai kuriems niekada.

Įgytos plokščios pėdos: Kaip rodo pavadinimas, įgytos plokščios pėdos yra būklė, kai asmuo įgyja šią būklę su amžiumi. Mūsų pėdų skliautą pirmiausia palaiko užpakalinė blauzdikaulio sausgyslė. Senstant ši sausgyslė gali užsidegti ir plyšti dėl pernelyg didelio ir ilgo naudojimo. Ilgalaikis per didelis naudojimas gali sugadinti arką, dėl kurios plokščios pėdos suaugusiems.

Plokščios pėdos suaugusiems taip pat gali sukelti:

 • Pėdos ir kulkšnies sužalojimas
 • Artritas
 • Nervų sistemos ar raumenų ligos, tokios kaip cerebrinis paralyžius, spina bifida
 • Nutukimas
 • Diabetas
 • Nėštumas
 • Skoliozė

Kaip diagnozuojamos plokščios pėdos?

Diagnozė dėl pas planus deformacija yra gana paprasta. Čia pateikiami įprasti šio negalavimo diagnozavimo būdai.

 • Rankinis patikrinimas: Preliminarių tyrimų metu jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas rankiniu būdu patikrina jūsų pėdas iš priekio ir galo. Jis (ji) gali paprašyti jūsų atsistoti tiesiai ant kojų, tada atsistoti ant kojų pirštų, kad atidžiai stebėtumėte pėdų struktūrą.
 • Rentgeno spinduliai: Vienas iš pagrindinių testų, atliekamų diagnozei nustatyti, yra pėdų rentgeno tyrimas. Jūsų gydytojas ištiria rentgeno vaizdą, kad pašalintų kaulų deformacijų galimybę.
 • Ultragarsas ir kompiuterinė tomografija: Gydytojas gali nurodyti, kad atliekate vaizdinius tyrimus, tokius kaip ultragarsas ir kompiuterinė tomografija, kad gautumėte išsamius pėdų vaizdus. Atlikdamas šiuos atrankos testus, jis/ji atidžiau patikrins, ar nėra sausgyslių sužalojimų.

Jei jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas taip pat gali užsisakyti MRT tyrimą, jei įtaria, kad tai reikalinga.

Plokščiųjų pėdų gydymas

Plokščios pėdos ne visada yra varginanti būklė. Dauguma žmonių, ypač vaikai, nepatiria jokio skausmo ar diskomforto. Tačiau turėtumėte ieškoti plokščių pėdų gydymas jeigu patiriate bet kurį iš šių reiškinių:

 • Neseniai išsivysčiusios plokščios pėdos
 • Staiga ir auga skausmas kojosekulkšnys ar apatinės galūnės
 • Simptomai, kurie laikui bėgant negerėja
 • Pėdos jaučiasi standžios, standžios ir sunkios

Yra keletas skirtingų plokščių pėdų gydymas sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų siūlomi metodai. Atsakymas už kaip išgydyti plokščias pėdas gali priklausyti nuo tokių veiksnių kaip jūsų būklės priežastis ir simptomų galingumas. Kai kurie gydymo metodai apima:

 • Pratimai plokščioms pėdoms: Plokščios pėdos pratimai yra skirti sušvelninti skausmą ir su juo susijusius simptomus, atsiradusius dėl šios būklės. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas padės atlikti tempimo ir stiprinimo pratimus, kad pagerintų pėdų ir kulkšnių jėgą ir lankstumą kaip gydymo formą. Kai kurie įprasti pratimai apima kulno virvelės tempimą ir golfo kamuoliuko ridenimą.
 • Batai plokščioms pėdoms: Retais atvejais blogai prigludę batai gali sukelti plokščią pėdą arba neigiamus simptomus. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas padės jums rasti tinkamą batai plokščioms pėdoms kurios siūlo arkos atramą. Jei jūsų simptomai yra sunkūs, gydytojas gali nurodyti įsigyti pagal užsakymą pagamintus struktūrinius palaikančius batus gydymui.
 • Arkos palaikymas: Arkos atrama yra vienas iš kelių gydytojų siūlomų būdų kaip išgydyti plokščias pėdas. Lanko atramos – tai specialūs ortopediniai medicinos prietaisai, padedantys sumažinti plokščiapėdystės simptomus.
 • Fizinė terapija: Fizioterapija yra veiksmingas būdas gydyti raumenų ir kaulų sistemos ligas, įskaitant plokščias pėdas. Fizinė terapija ypač rekomenduojama žmonėms, kurie aktyviai sportuoja ar užsiima sunkia fizine veikla.
 • Vaistas: Kartu su gyvenimo būdo pokyčiais jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali skirti atitinkamų vaistų, kurie padės sumažinti skausmą ir simptomus.
 • Plokščios pėdos chirurgija: Plokščios pėdos operacija dažnai laikoma paskutine išeitimi, jei dėl savo būklės jaučiate didelį skausmą ir diskomfortą. Dažniausiai plokščiapėdystės operacija nurodoma, kai turite susijusių problemų, tokių kaip sausgyslės plyšimas, kaulų plyšimas ar deformacija.

Yra dviejų tipų plokščiapėdystės operacijos –

 • Rekonstrukcinė chirurgija
 • Metalo implanto chirurgija

Kokie yra plokščių pėdų trūkumai?

Plokščios pėdos trūkumai arba komplikacijos kyla, kai jaučiate varginančius simptomus dėl nukritusių lankų, bet nesiekiate klinikinės intervencijos juos ištaisyti. Negydoma ir skausminga plokščiapėdystė gali pabloginti kojų ir kulkšnių būklę.

Kai kurios dažnos komplikacijos:

 • Achilo sausgyslės uždegimas
 • Blauzdų įtvarai
 • Užpakalinis blauzdikaulio sausgyslių uždegimas
 • Kulkšnių ir pėdų artritas
 • Plaktukai
 • Pėdų raiščių uždegimas
 • Bunionai

Atkurkite plokščių pėdų lankus namų gynimo priemonėmis

Kaip aptarta aukščiau, plokščiapėdystės problemas ne visada reikia gydyti. Jei jaučiate lengvus simptomus, galite praktikuoti šias gyvenimo būdo ir namų gynimo priemones:

 • Kiek įmanoma daugiau ilsėkitės: Venkite užsiimti pašaline fizine veikla, nes tai sustiprina pėdų skausmą. Vietoj to, pailsėkite koją ir patepkite skausmingas vietas ledu.
 • Išlaikyti sveiką svorį: Jei neseniai pradėjote jausti skausmą ir diskomfortą dėl plokščiapėdystės, patariama numesti papildomo svorio, kad išvengtumėte komplikacijų.
 • Pakeiskite senus susidėvėjusius batus: Jūsų seni batai gali padidinti jūsų kančią. Jei pradedate jausti skausmą ir diskomfortą kojose, įsigykite pagal užsakymą pagamintus batus, kad palaikytumėte lanką.

Baigiamoji pastaba

Plokščiapėdystė dažniausiai yra besimptomė būklė, tačiau plokščių pėdų simptomai gali lengvai nustatyti kvalifikuoti gydytojai ortopedai.

Jūs negalite išvengti plokščių pėdų problemų. Tačiau galite sumažinti simptomų sunkumą, atlikdami aukščiau nurodytus veiksmus ir pasikonsultavę su patikrintu gydytoju.

Daktaras Anujus Chawla yra vienintelis chirurgas Gurgaone, kuris yra akredituotas atlikti Extra-Osseus Talo Tarsal stabilizavimas (EOTTS). Atliekama kaip dienos chirurgija, ji gali būti atliekama naudojant nedidelį pjūvį ir apima titano stento įkišimą į sinuso tarsi, tarpą tarp kulkšnies kaulo (talus) ir kulno kaulo (calcaneum).

Tai greita chirurginė procedūra, turinti minimalų šalutinį poveikį ir greitą bei reikšmingą pasveikimą. Tai viena iš nedaugelio procedūrų atstatyti lanką neatliekant jokios kaulo operacijos.

DUK

Klausimas: Ar blogai turėti plokščias pėdas?

Atsakymas: Ne, plokščiapėdystė yra labai dažna vaikų ir suaugusiųjų liga.

Klausimas: Kodėl žmonės turi plokščias pėdas?

Atsakymas: Yra keletas priežasčių, kodėl žmonėms išsivysto plokščios pėdos. Kai kurios dažniausios priežastys yra genetika, traumos, nutukimas, diabetas ir kt.

Klausimas: Ar galiu natūraliai pataisyti plokščias pėdas?

Atsakymas: Galite sumažinti savo simptomus praktikuodami namų gynimo priemones ir atlikdami plokščiapėdystės pratimus.

Klausimas: Ar jums reikia operacijos dėl plokščių pėdų?

Atsakymas: Chirurgija nurodoma, kai plokščiapėdystę sukelia susijusi problema, pvz., sausgyslių plyšimas, kaulų deformacija ir dar.

Klausimas: Kiek laiko užtrunka plokščiapėdystės sutvarkymas?

Atsakymas: Jūsų atsigavimas nuo plokščiapėdystės priklauso nuo jos priežasčių, simptomų sunkumo ir taikomo gydymo tipo.