ACL sužalojimas: diagnostika ir gydymas

ACL arba Priekinio kryžminio raiščio pažeidimas atsiranda dėl veiklos, susijusios su staigiais ir trūkčiojančiais judesiais keliuose. Šios traumos yra labai dažnos tarp paauglių, užsiimančių intensyviu sportu. Moterys sportininkės yra tris kartus jautresnės šiai traumai nei sportininkės vyrai dėl tokių veiksnių kaip genetika, jėga ir anatomija. Štai kodėl svarbu ištirti priežastis, simptomus ir ACL ašarų gydymas prieš tai priveda prie kažko sunkaus ir galbūt visą gyvenimą trunkančio.

Kas yra ACL?

Priekinis kryžminis raištis yra vienas iš pagrindinių raiščių, padedančių sujungti šlaunikaulį ir blauzdos kaulą ties keliu. tai yra vienas iš keturių svarbiausių kelio raiščių kurie stabilizuoja kelį, kai jis sukasi. Kai šis raištis yra pertemptas, jis gali plyšti ir galiausiai susižaloti.

Taip pat skaitykite: Ką reikia žinoti apie ACL sužalojimą

ACL pažeidimo priežastys

Kai kurios pagrindinės ACL traumos priežastys gali būti staigūs kelio judesiai, sukeliantys raiščių plyšimą. Kai kurie iš šių judesių apima:

 1. Staigus krypties pasikeitimas bėgant
 2. Nepatogus arba neteisingas nusileidimas ant kelių po šokinėjimo, dėl kurio kelias pasisuka arba kelias lenkiasi atgal
 3. Tiesioginis kelio sužalojimas dėl susidūrimo ar atsitrenkimo į daiktą
 4. Kelio sąnario pertempimas
 5. Kelio judėjimas nuo kojos dėl labai sunkios traumos
 6. Nusileidimas ant vienos kojos po šuolio, kaip ir tokiuose žaidimuose kaip tinklinis ar krepšinis
 7. Raiščių atsipalaidavimas dėl pasikartojančio tempimo ir streso

ACL sužalojimo simptomai

Kai kurie pagrindiniai ACL sužalojimo simptomai:

 1. Išgirstas triukšmas keliuose
 2. Kelių nesugebėjimas atlaikyti sunkiasvorių
 3. Skausmas ir patinimas keliuose
 4. Kelių girnelių šlifavimo jausmas
 5. Šaudymo skausmas keliuose kartu su negalėjimu atlikti užduočių
 6. Kelių mobilumo praradimas

ACL sužalojimo rizikos veiksniai

Žmonės, priklausantys bet kuriai iš toliau nurodytų kategorijų, turi didelę ACL riziką ir turėtų apsvarstyti galimybę kelio raiščių plyšimo gydymas ir prevencija už tą patį.

1. Ankstesnė ACL traumų istorija

Pakartotinis ACL pasireiškimas yra 15% didesnis nei naujo atvejo atsiradimas normaliame kelyje. Pirmieji metai po pirmosios ACL traumos yra patys svarbiausi ir turi didžiausią pasikartojimo tikimybę. Jei esate asmuo, anksčiau patyręs šią traumą, turėtumėte apsvarstyti tinkamą raiščių plyšimo gydymas kad nepasikartotų.

2. Seksas

Kaip minėta pirmiau, dėl tokių veiksnių kaip jėga, mobilumas, genetika ir raumenų būklė, moterys sportininkės yra labiau pažeidžiamos šios traumos nei jų kolegos vyrai. Tyrimas žiurkėms rodo, kad testosterono trūkumas moterims gali paaiškinti padidėjusį jų jautrumą ACL ašaroms.

3. Sportinė veikla

Sportuojantys žmonės taip pat yra pažeidžiami ACL traumų. Kai kurios iš šių sporto šakų apima tinklinį, krepšinį, futbolą, lakrosą, slidinėjimą ir tenisą. Ši veikla apima staigius, trūkčiojančius kelio judesius ir gali padidinti raiščių plyšimo tikimybę.

4. Amžius ir gyvenimo būdas

Kiti veiksniai, tokie kaip amžius ir gyvenimo būdas, taip pat svarbūs, kai kalbama apie didelę ACL traumų riziką. Žmonės, turintys aktyvesnį gyvenimo būdą, linkę susirgti šia trauma tarp 15-45 metų amžiaus ir dėl dalyvavimo įvairiose sporto veiklose.

Kaip galima diagnozuoti ACL traumą?

Jei pasireiškia bet kuris iš aukščiau išvardytų ACL simptomų, būtina pasikonsultuoti su gydytoju arba medicinos specialistu. Tai padaręs gydytojas patikrins jūsų kelio judesių diapazoną. Priklausomai nuo jų stebėjimo, jiems gali būti atlikta rentgeno nuotrauka arba MRT, jei niekas neišsiskiria.

Fizinis egzaminas apima patikrinimą, ar nėra patinimo ar skausmo taškų. Yra dar vienas diagnozavimo būdas, vadinamas Lachmano ženklų testu. Šiame tyrime paciento prašoma atsigulti ant nugaros. Tada tikrintojas laiko koją ir palaiko šlaunį bei blauzdą. Kelias sulenktas 30 laipsnių kampu, o blauzda traukiama į priekį, aukštyn. Šis testas atliekamas abiem keliais, o jei pažeisto kelio judesiai yra didesni nei kito kelio, ACL tikriausiai buvo plyšęs.

ACL traumų gydymas

Yra daug priekinio kryžminio raiščio plyšimo gydymas galima, įskaitant chirurgines ir nechirurgines galimybes. Jie yra:

 1. Kelio įtvaro dėvėjimas gali padėti apriboti didelius ir greitus kelio judesius ir sukelti progresuojančius kelio judesius raiščių traumų gydymas.
 2. Nesteroidinių ir priešuždegiminių vaistų, tokių kaip ibuprofenas (Advil) arba naproksenas, vartojimas plyšęs raištis gydant koją
 3. Pabandykite kreiptis į kineziterapeutą gydytis, kuris jums padės kelio raiščių traumų gydymas pratimų pagalba. Kineziterapija rekomenduojama mažiau aktyviems žmonėms, o pagrindinis tikslas – atkurti jėgą leidžiant raiščiui natūraliai gyti.

Jei ieškai ACL ašarų gydymas be operacijos, galite išbandyti šias parinktis prieš pasirinkdami operaciją. Jei po tyrimo gydytojas daro išvadą, kad operacija yra vienintelis būdas, toliau pateikiama tam tikra informacija apie tai.

Chirurginės procedūros

Gydytojas nustato, ar jums reikia operacijos, ar ne kelio raiščių gydymas žala, pagrįsta trimis pagrindiniais veiksniais:

 • Amžius
 • Kasdienio aktyvumo lygis
 • Medicinos istorija

Tik įvertinęs tai, gydytojas gali nuspręsti, ar operacija yra geriausias pasirinkimas.

Taip pat svarbu prieš operaciją pasitarti su gydytoju ar chirurgu. Susipažinkite su įvairiais pooperaciniais gydymo būdais ir bet kokia ilgalaike rizika.

The raiščių gydymas atliekama atstatant raištį transplantatų pagalba. Jie gali būti sukurti chirurginiu būdu arba gauti iš donoro. Pastarasis yra labai pageidaujamas tarp gydytojų ir chirurgų. Šie skiepai veikia kaip pastoliai jūsų raiščių audiniams augti.

Taip pat yra įvairių medžiagų sintetinių skiepų. Pasitarkite su gydytoju ir pasirinkite jums tinkamiausią, nes visos medžiagos turi savo privalumų.

Išvada

Laiku diagnozuota ACL yra ypač svarbi ir gali būti naudinga ilgainiui, jei esate sportininkas arba aktyviai užsiimate sportine veikla. ACL yra išgydoma ir gali būti gydoma tinkamai gydant, kartu esant ramiam ir kantriam. Susisiekite su savo gydytojais ir kitais medicinos specialistais, kad sužinotumėte apie savo būklę ir išvengtumėte jos ateityje.