Cholecistektomija arba tulžies pūslės operacija – rizika ir priežastys

Tulžies pūslė yra viršutiniame dešiniajame pilvo kvadrante esantis organas, kuriame kaupiama kepenų pagaminta tulžis. Chirurginis šio organo pašalinimas vadinamas cholecistektomija. Tai labai dažnai atliekama operacija, dėl kurios komplikacijų rizika yra labai maža. Šiais laikais dauguma cholecistektomijos operacijų atliekamos laparoskopo pagalba padarant kelis nedidelius pjūvius ant pilvo. Kai kuriais atvejais gali prireikti platesnio požiūrio, kai reikia didesnio pjūvio, kad būtų pašalinta tulžies pūslė, kuri vėliau vadinama atvira cholecistektomija.

Priežastys atlikti cholecistektomiją

Dažniausia cholecistektomijos priežastis yra tulžies akmenų susidarymas, vadinamas tulžies akmenlige, ir su juo susijusios komplikacijos, pvz., pankreatitas, cholecistitas arba tulžies latakų obstrukcija dėl tulžies akmenų (choledokolitiazė).

Rizika po cholecistektomijos

Komplikacijos po cholecistektomijos yra retos, tačiau kai kuriais atvejais gali išsivystyti toliau nurodytos:

  • Infekcija operacijos vietoje
  • Beprecedentis kraujavimas
  • Tulžies nutekėjimas
  • Gretimų organų sužalojimas

Tikimybė, kad pacientui išsivystys cholecistektomija, priklauso nuo operacijos priežasties ir bendros paciento sveikatos būklės.

Pasiruošimas operacijai

  • Prieš operaciją patariama nevalgyti per naktį
  • Gali būti patariama apriboti tam tikrus vaistus ir papildus, kad sumažėtų chirurginių komplikacijų, tokių kaip kraujavimas ir kt., tikimybė.

Atliekant laparoskopinę cholecistektomiją, pilvo sienelėje padaromi nedideli rakto skylutės pjūviai ir per juos įkišamas vamzdelis su kamera. Vaizdai bus matomi monitoriuje ir gydytojas atitinkamai atliks procedūrą. Po to pjūviai bus susiuvami ir pacientas perkeliamas į atsigavimo sritį. Paprastai procedūra baigiama per 1-2 valandas.

Kai kuriais atvejais, atsižvelgiant į paciento būklę, gali prireikti atviros cholecistektomijos. Vykdoma laparoskopinė procedūra gali būti paversta atvira procedūra dėl ankstesnių chirurginių randų audinių ar kitų komplikacijų.

Atliekant atvirą cholecistektomiją, dešinėje viršutinėje pilvo dalyje po šonkauliais padaromas pjūvis, audiniai ir raumenys sutraukiami, pašalinama tulžies pūslė. Svetainė susiuvama, pacientas perkeliamas į sveikimą.

Priklausomai nuo procedūros tipo, atsigavimo laikas gali skirtis. Atliekant laparoskopinę procedūrą, žmogus gali būti išrašytas tą pačią dieną arba daugiausiai kitą dieną, jei viskas ir toliau normaliai. Visiškas pasveikimas gali užtrukti apie savaitę.

Atvirai cholecistektomijai gali prireikti 2–3 dienų hospitalizacijos ir beveik 4–6 savaičių, kad visiškai pasveiktų.

Ši procedūra gali palengvinti diskomfortą ir skausmą dėl tulžies akmenų. Dietos ir gyvenimo būdo pokyčiai negali gydyti tulžies akmenų. Skausmą malšinantys vaistai gali laikinai palengvinti, bet ilgainiui skausmas pasikartos. Paprastai cholecistektomija netrukdo virškinimui.