Makšties niežėjimo priežastys ir gydymas

Lytiniai organai yra jautriausios kūno dalys. Moterys yra labiau linkusios į infekcijas nei vyrai. Mes negalime išvengti tinkamo makšties priežiūros, nes kitaip tai sukels makšties alergijas ir infekcijas. Dr. Shelly Arora teigia, kad nors makštis yra savaime išsivalanti kūno dalis, išlaikyti ją švarią yra tik mūsų pareiga. Šiame straipsnyje ji paaiškina, kokios yra makšties niežėjimo priežastys ir gydymas.

Kas yra makšties niežėjimas?

Vulvos ar makšties niežėjimas yra dažna moterų problema. Tačiau gali būti keletas priežasčių, kurios galėjo sukelti makšties niežėjimą. Vulva yra išorinė moters reprodukcinio organo dalis. Makštį sudaro lytinės lūpos, vulva ir klitoris. Makšties dirginimas gali atsirasti dėl mielių infekcijų, alergijų ir odos ligų. Makšties dirginimas gali būti makšties srityje arba už jos ribų. Kiekvienas simptomas ir priežastis turi skirtingą gydymo planą.

Kas sukelia makšties niežėjimą?

Dirginimas ar alerginės reakcijos

Sudirginimas makštyje ir aplink ją gali atsirasti dėl kelių priežasčių. Produktai, naudojami aplink makštį, menstruacijų įklotai, apatinių drabužių audiniai, muilai, tepalai, kremai ar losjonai, prezervatyvų naudojimas arba negydomųjų produktų naudojimas. Nustojus naudoti tokius produktus, niežulys ir dirginimas gali išnykti. Išskyrus atvejus, kai vaistinio preparato rekomenduoja gydytojas, nenaudokite jokių gaminių aplink makštį. Kai niežti odą, stenkitės jos kasyti ar trinti, nes tai tik pablogins alergiją.

Bakterinė vaginozė

Bakterinė vaginozė yra bakterijų dauginimasis makštyje. Nors bakterijos yra gydomos Trumpalaikė infekcija, kuri praeina per kelias dienas ar savaites, tačiau gali sukelti stiprų niežulį ir mėlynes makšties viduje. Kai kurie dažni bakterinės vaginozės simptomai:

 • Niežėjimas makšties viduje
 • Skausmas
 • Baltos arba pilkšvos išskyros iš makšties
 • Nemalonus kvapas po lytinių santykių

Mielių infekcijos

Mielių infekcija atsiranda, kai makštyje yra per daug infekcijos ar kandidozės. Nors mielių infekcija yra gydoma infekcija, kuri paveikia audinius prie makšties angos. Mielių infekcijos yra gydomos ir paprastai nėra rimta būklė, tačiau jų požymiai ir simptomai gali varginti asmenį.

 • Dirginimas makštyje
 • Skausmas, niežulys ir deginimas makštyje
 • Bekvapės baltos arba skaidrios išskyros

Odos infekcijos/būklės

Yra keletas įprastų odos infekcijų, kurios gali sukelti stiprų niežulį makštyje ir aplink ją. Dažniausios odos infekcijų priežastys yra šios:

 • Seborėjinis dermatitas sukelia pleiskanojančias, raudonas dėmes ant odos
 • psoriazė – Odos ląstelėse susidaro žvyneliai ir niežtinčios, sausos dėmės
 • Bėrimai
 • Odos rašymas (dermatografija)
 • Dermatitas – odos uždegimas

Lytiniu keliu plintančios infekcijos (LPI) – tai infekcija, kuria galima lengvai užsikrėsti po lytinio kontakto su asmeniu, kuriam jau buvo diagnozuota LPI. LPI gali sudirginti makštį ir sukelti skausmą bei diskomfortą. Labai svarbu ieškoti vaistų ir gydyti LPI, nes jos gali stipriai paveikti asmenį ir sukelti ilgalaikių problemų organizme, pavyzdžiui, dubens ligas, taip pat gali sukelti nevaisingumą.

Makšties niežėjimo gydymas

Yra du būdai, kaip gydyti makšties niežulį – medicininis ir namų gynimo būdai. Nustačius makšties niežėjimo priežastį, gydytojas rekomenduoja gydymo būdus, o gydymo kursas priklausys nuo niežėjimo priežasties.

 • Makšties mielių infekcijos gydomos priešgrybeliniais vaistais, kuriuos skiria gydytojas
 • Bakterinės vaginozės gydymui gydytojai skiria antibiotikus, kurie gali būti tablečių arba kremo pavidalu
 • Siekiant kontroliuoti lytiškai plintančių ligų poveikį, skiriami antibiotikai, antivirusiniai ir antiparazitiniai vaistai, o gydytojai rekomenduoja pacientui vengti lytinių santykių, nebent infekcija būtų gydoma.
 • Reikėtų vengti muilo, losjonų ir kremų, pripildytų kvapiųjų medžiagų
 • Po plaukimo ar mankštos kuo greičiau persirenkite pilnus prakaito drabužius
 • Kasdien keiskite apatinius
 • Bet kokia kaina reikėtų vengti makšties purškalų ir dušų.
 • Lytinių santykių metu naudokite apsaugą, pavyzdžiui, prezervatyvą, kad išvengtumėte infekcijos perdavimo
 • Po tuštinimosi visada valykite iš priekio į galą

DUK

Klausimai 1. Ar UTI gali sukelti makšties niežėjimą?

Ne, nebuvo rasta jokio ryšio tarp makšties niežėjimo ir UTI. Antibiotikų vartojimas IUI gydyti gali sukelti niežėjimą makštyje. Tačiau apsilankymas pas specialistą gali būti geriausias pasirinkimas.

2 klausimai. Ar diabetas gali sukelti makšties niežulį?

Taip, jei jūsų cukraus kiekis yra didelis, yra tikimybė, kad jūsų lytinių organų sritis gali niežėti. Todėl rekomenduojama kontroliuoti cukraus kiekį.

Klausimai 3. Ar makšties niežėjimas yra normalus?

Taip ir Ne, dauguma makšties niežėjimo yra normalu, bet jei niežulys tęsiasi ir sukelia daugiau diskomforto nei įprastai, geriausia būtų apsilankyti pas ginekologą.

Klausimai 4. Ar makšties niežėjimas visada reiškia lytiškai plintančią infekciją?

Ne, STD gali būti viena iš makšties niežėjimo priežasčių, tačiau yra keletas kitų veiksnių, galinčių sukelti makšties niežėjimą.

Klausimai 5. Ar makšties sausumas sukelia niežulį?

Taip, makšties sausumas gali sukelti niežėjimą, paraudimą, odos pleiskanojimą aplink makštį ir skausmą lytinių santykių metu.