Gimdymas cezario pjūviu, ką daryti ir ko ne

Cezario pjūvis laikomas didele pilvo operacija. Tai gali būti atliekama kaip gelbėjimo procedūra kūdikiui ir motinai gimdymo metu, tačiau ji kelia tam tikrą pavojų ir gali užtrukti ilgiau, palyginti su įprastu gimdymu per makštį.

Vidutiniškai visiškas atsigavimas po cezario pjūvio trunka apie 6–8 savaites. Tačiau ne visos moterys yra vienodos, todėl atsigavimo laikotarpis gali skirtis.

Daugeliu atvejų moteriai, kuriai atliekamas cezario pjūvis, bus taikoma anestezija epidurinės arba spinalinės blokados forma. Ši anestezijos forma nutirpdo apatinę kūno dalį, bet nemiega.

Kai pacientas gauna anesteziją, tam tikrą laiką ji gali nevaikščioti ar nejudinti apatinės kūno dalies. Po gimdymo bus įvestas kateteris, kuris padėtų jai šlapintis.

Kai kuriais atvejais, kai reikalinga bendroji nejautra, gali prireikti ilgesnės trukmės, kad pacientas atgautų pojūčius. Atsigavusi po anestezijos poveikio, ji gali jausti pykinimą, nerimą ir sutrikimą.

Priešingai paplitusiam mitui, odos kontaktas galimas net ir po cezario pjūvio, jei motina neserga jokia infekcija ir kūdikiui sekasi gerai.

Pirmosios 24 valandos po cezario pjūvio yra beveik panašios įprasto gimdymo per makštį atveju. Moteris išgyvena prisitaikymą prie naujai atrastos tėvystės, susitikimų su lankytojais, išsekimo ir nuovargio jausmą. Cezario pjūvio operacijai gali prireikti 2–3 dienų po gimdymo.

Vienas iš cezario pjūvio rizikos veiksnių yra tai, kad dėl jo gali susidaryti kraujo krešuliai kojose. Tai gali susidaryti žmonėms, turintiems antsvorio arba ilgą laiką nejudinantiems kojų po gimdymo dėl anestezijos poveikis.

Todėl gydytojas ir slaugytojos paskatins moterį kuo greičiau pajudinti kojas. Moterims, kurios ilgą laiką negali pajudinti kojų ar vaikščioti, gali būti duodami specialūs rankogaliai, skirti užtikrinti kraujo judėjimą kojose, kad būtų išvengta kraujo krešėjimo. Skausmas pjūvio vietoje ir gimdos spazmai būdingi pirmąsias 24 valandas.

Pojūtis yra šiek tiek panašus į tą, kuris jaučiamas menstruacijų metu; tačiau šį kartą jie intensyvesni. Gydytojai ir slaugytojai atidžiai stebės infekcijos galimybę, jūsų buvimo ligoninėje metu bus dažnai tikrinamas kraujavimas iš makšties.

Kraujavimas gali trukti nuo 4 iki 6 savaičių, o tai yra stipriausias pirmosiomis dienomis. Po iškrovimo reikia ypač rūpintis pjūvio žaizda namuose. Infekcijos rizika pradiniu laikotarpiu yra labai didelė.

Pernelyg didelis kraujavimas gali būti varginantis ir reikalauja nedelsiant kreiptis į gydytoją. Nerekomenduojama vairuoti ar mankštintis praėjus 6–8 savaitėms po cezario pjūvio.

Pjūvio vieta gali būti skausminga ir toliau skaudėti maždaug pirmąsias dvi savaites. Šiais laikais naudojamos tirpstančios siūlės, kurių nereikia nuimti gydytojo. Jei naudojamos netirpstančios siūlės, jas reikia nuimti praėjus kelioms savaitėms po gimimo, kaip nusprendė gydytojas.

Atkūrimas gali užtrukti santykinai ilgiau. Moteriai rekomenduojama pakankamai pailsėti, o tai labai svarbu norint visiškai pasveikti po operacijos.

Toliau pateikiami keli svarbūs dalykai, kuriuos reikia daryti ir ko nedaryti po c skirsnio

 • Skirkite pakankamai laiko užmegzti ryšį su savo kūdikiu
 • Pailsėkite kuo daugiau
 • Reguliariai vaikščiokite, nes tai padės išvengti kraujo krešėjimo ir vidurių užkietėjimo
 • Kai jaučiate poreikį kosėti, pjūvio vietoje pasiimkite pagalvę
 • Jei turite problemų žindant kūdikį, kreipkitės pagalbos į žindymo konsultantą
 • Nekelkite daiktų, sunkesnių už jūsų kūdikį
 • Venkite naudoti tamponus
 • Susilaikykite nuo lytinių santykių, nebent taip patartų gydytojas
 • Gerkite daug vandens ir palaikykite hidrataciją
 • Turėkite subalansuotą ir turtingą mitybą
 • Vartokite pakankamai skaidulų savo racione
 • Venkite skubių dietų ir pasitarkite su gydytoju, jei ir kada planuojate numesti svorio po nėštumo
 • Laikykite pjūvio vietą švarią ir sausą. Nuplaukite vietą muiluotu vandeniu ir nusausinkite po valymo. Jei gydytojas naudojo juosteles, leiskite joms nukristi savaime, tai gali užtrukti 7 dienas
 • Nenaudokite muilo, kuris gali sulėtinti žaizdų gijimo procesą
 • Pasitarkite su gydytoju, jei jaučiatės prislėgtas arba turite kokių nors nerimą keliančių minčių
 • Pastebėjus skausmo, patinimo, pūlių, paraudimo ar bet kokios nenormalios formos makšties išskyrų požymius, jei tokių yra, apie juos reikia nedelsiant pranešti gydytojui
 • Kreipkitės pagalbos į šeimos narius

Aplankykite daktarę Astha Dayal, akušerę ekspertę CK Birla ligoninėje, geriausioje Gurgaono gimdymo ligoninėje, kad sužinotumėte daugiau apie gimdymą atliekant cezario pjūvį ar cezario pjūvį. Užsisakykite susitikimą šiandien!