Šokėjo pėdos: pėdų problemos ir jų gydymas

„Šokis yra tarsi svajojimas kojomis“ ši sena citata visiškai teisingai atspindi šokio grožį. Daugelis iš mūsų gali garantuoti, kad jautėme tą patį šokdami pagal mėgstamus ritmus. Šokiai gali būti jaudinanti patirtis, padedanti mus žvalius ir būti tinkamus, jei tai daroma reguliariai. Tačiau be tinkamos priežiūros ir atsargumo priemonių šis sapnas gali greitai virsti košmaru mūsų kojoms.

Šokis yra meno forma, gyvuojanti šimtmečius. Tai reikalauja daug fizinio ir psichologinio atsidavimo. Profesionalūs šokėjai treniruojasi daugelį metų, kad pasiektų motorinį valdymą ir lankstumą, reikalingą nepriekaištingai atlikti sudėtingas šokių procedūras. Šios treniruotės gali būti itin griežtos ir trukti kelias valandas vienu metu. Pėdų ir kulkšnių traumos yra labai dažnos šokėjų, ypač moterų baleto šokėjų, atveju. Tai gali būti staigios traumos dėl netinkamo nusileidimo arba dažniau dėl pasikartojančių įžeidimų per per daug treniruotes pasekmė.

Dažniausios pėdų ir kulkšnių problemos, kurios kankina šokėjus:

Kulkšnies patempimas

Beveik kiekviena šokio forma nuo baleto iki laisvo stiliaus ir net šiuolaikinė teikia didelę reikšmę kojų ir pėdų tempimams. Kiekvienas šokėjas gali teigti, kad bent kartą per savo karjerą patyrė kulkšnies patempimą. Dažniausiai taip nutinka dėl bet kokios traumos atliekant šokio judesius. Netinkamos treniruotės ar per didelis krūvis gali susilpninti kulkšnį ir padidinti šios problemos atsiradimo riziką.

Pėdos ir čiurnos srityje yra keli sąnariai, raiščiai ir sausgyslės, laikančios čiurnos sąnarį savo vietoje ir leidžiančios pėdai judėti aukštyn žemyn ir iš vienos pusės į kitą. Įprasto kulkšnies patempimo atveju bet kuris iš šių raiščių yra plyšęs arba labai ištemptas.

Atsižvelgiant į būklės sunkumą, kulkšnies patempimai gali būti suskirstyti į tris skirtingus laipsnius. 1 laipsnis reiškia nedidelį sunkumą, o III laipsnis rodo sunkų raiščių pažeidimą abiejose kulkšnies pusėse. Dažni kulkšnies patempimo simptomai yra pažeistos kulkšnies uždegimas, patinimas, mėlynės, paraudimas ir temperatūros padidėjimas.

Bet ar kulkšnies patempimai yra rimti?

Daugelis iš mūsų kalti dėl to, kad neįvertiname patemptų kulkšnių ir vėliau apgailestaujame dėl savo sprendimo. Kulkšnies patempimus visada turi patikrinti medicinos ekspertas. Negydomas kulkšnies patempimas gali sukelti daug sunkesnių problemų, tokių kaip:

 • Lėtinis skausmas
 • Stabilumo ar pusiausvyros praradimas, dėl kurio atsiranda pasikartojančių patempimų
 • Pakitusi prieaugis gali sužaloti kitą pėdą
 • Artritas

Pradinis kulkšnies patempimo gydymas paprastai prisimenamas naudojant santrumpą „RICE“. Tai reiškia

 • Rest, kad nepablogėtų sužalojimas
 • ce sumažinti patinimą, uždegimą ir paraudimą
 • Cspaudimas, siekiant sumažinti patinimą, paprastai ant pėdos naudojamas elastinis tvarstis kraujotakai kontroliuoti
 • Epakėlimas, kad paskatintų kūną sugerti papildomą skysčių iš kulkšnies

Jei kulkšnies skausmas yra itin stiprus, gydytojas gali rekomenduoti kitus gydymo būdus, pvz., įtvarą, gipsą ir tt. Skausmui nurimus gali prireikti fizioterapijos, siekiant kovoti su stingimu, silpnumu ir atgauti kulkšnies stabilumą, norint grįžti prie ankstesnio – sužalojimo būklė.

Streso lūžis

Ilgos alinančios praktikos yra beveik šokio sinonimas. Šios įtemptos pratybos sukelia didelį spaudimą pėdos raumenims ir kaulams. Per tam tikrą laiką šis įprastas per didelis krūvis ir pasikartojantis spaudimas ar stresas kaulams gali sukelti lūžių tipą, vadinamą stresiniais lūžiais. Paprastai jis yra mažybinis ir toks mažas kaip mažas įtrūkimas kaule.

Streso veiksnių simptomai yra skausmas atliekant bet kokią konkrečią veiklą, susijusią su pažeistu kaulu, skausmas liečiant pažeistą vietą ir patinimas lūžio srityje.

Jei stresiniai lūžiai lieka negydomi, jie gali pablogėti ir sukelti didelį lūžį. Ekspertai paprastai siūlo sumažinti aktyvumą ir naudoti ortopedinius prietaisus, tokius kaip petnešos, vaikščiojimo batai, gipsiniai, be kita ko, siekiant sumažinti kaulų apkrovą. Sunkiais atvejais taip pat gali būti atliekama operacija.

Šokėjos lūžis

Vienas nedidelis klaidinimas ar paklydimas per sudėtingą šokio rutiną gali sukelti išorinės pėdos dalies (penktojo padikaulio kaulo) lūžį. Penktasis padikaulio kaulas yra žemiau mažojo piršto. Lūžio linija paprastai yra spiralės formos visame kaule ir taip pat gali sukelti kaulo įtrūkimą į mažesnes dalis. Šio tipo lūžiai taip pat dažnai vadinami „šokėjos lūžiais“. Kai kurie dažniausiai pasitaikantys šokėjos lūžių mechanizmai yra nepatogus nusileidimas po šuolio arba riedėjimas ant išorinės pėdos krašto baleto šokėjų padėtyje demi-pointe.

Šokėjos lūžis dažniausiai pasireiškia patinimu, skausmu ir mėlynėmis atokiausioje pėdos dalyje. Gydymo protokolas yra panašus į kitus pėdos lūžius ir gali užtrukti 6–12 savaičių, kol jis išgydomas.

Šokėjos kulnas

Pastebėjote kietą guzelį galinėje kulkšnies dalyje? Tai tikriausiai yra „šokėjos kulnas“. Šokėjos kulnas, taip pat žinomas kaip užpakalinės kulkšnies susidūrimo sindromas, išsivysto, kai už kulkšnies esantis audinys ir kaulas suspaudžiami ir susidaro kietas, į kaulą panašus guzas. Baleto šokėjai, kurie ilgą laiką praktikuoja pointe techniką, dažnai skundžiasi šokėjo kulnu. Tčia taip pat gali būti kaulinis augimas kulkšnies gale (Os trigonum arba Steida’s procesas), kuris gali pabloginti problemą. Šiems šokėjams pasiekus pilną pointe padėtį, gali atsirasti skausmas užpakalinėje kulkšnies dalyje išorinėje pusėje. Daugelis iš jų gali turėti greta esantį didžiojo piršto sausgyslės (raumens) uždegimą. Ši būklė vadinama FHL tenosinovitu, o didžiojo piršto judinimas gali sukelti skausmą.

Jei kulkšnies skausmas, kurį sukelia šokėjos kulnas, riboja kasdienę veiklą ir (arba) šokį, reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tinkama diagnozė. Gydymo procedūra paprastai apima fizinę terapiją, kuria siekiama sustiprinti ir mobilizuoti kulkšnį, vengiant judesių ir padėčių, kurios sukelia skausmą, ir vaistų skausmui malšinti. Jei pacientas nereaguoja patenkinamai į šiuos gydymo būdus, gydytojas taip pat gali pasiūlyti chirurginį gydymą.

Sulenkti pirštai, vedantys į Hammertoe

Po daugelio metų baleto galima pastebėti nedidelį kojų pirštų sulinkimą. Tai gali sukelti deformaciją, vadinamą kūjais pirštais. Plaktukai – tai deformacija, kai sulinksta visų pirštų viduriniai sąnariai, išskyrus didįjį. Ši deformacija dažniausiai pastebima baleto šokėjams, bandantiems užimti visą smailės poziciją, taip pat asmenims, dėvintiems mažus / prigludusius batus. Dėl šios deformacijos avint batus atsiranda papildoma jėga kojų pirštams. Tai savo ruožtu sukelia skausmą ir nuospaudų susidarymą piršto viršuje.

Negydomi plaktukiniai pirštai laikui bėgant gali pablogėti ir išryškėti. Gydytojai kūjo pirštus gydo nechirurginiais metodais, tokiais kaip batų keitimas, paminkštinimas ir tempimo pratimai. Nors jei būklė tampa per sunki, operacija gali būti vienintelė gydymo galimybė.

Staigus įaugusio nago atsiradimas

Kiekvienas, kuris turėjo įaugusį nagą, gali garantuoti, kaip tai nepatogu ir skausminga. Treniruotės per ankštus batus gali sukelti šią būklę. Įaugęs nagas reiškia sveikatos būklę, kai nagas įauga į odą nuo kraštų ir kampų, o ne į išorę. Tai sukelia uždegimą, skausmą, paraudimą ir net infekciją. Ši problema ypač pavojinga žmonėms, sergantiems periferinių kraujagyslių ligomis ar diabetu. Tai taip pat dažna problema tarp šokėjų, kurių pėdos prakaituoja. Per trumpas nagų kirpimas, sužalojimas, šeimos istorija yra kitos dažnos įaugusio nago priežastys.

Tačiau ar įaugę nagai reikalauja medicininės intervencijos?

Prireiktų medicininės intervencijos, jei įaugęs nagas sukelia infekciją. Kai kuriais atvejais gydytojas gali ištraukti nagą iš pažeisto regiono ir panaudoti vaistus, kad išgydytų žaizdą ir apsaugotų ją nuo infekcijų. Bet jei problema išlieka, gali būti rekomenduojamas kojų nagų nugraužimas. Kojų nagų kirpimas yra chirurginis būdas pašalinti nagą iš dalies arba visiškai. Jei dažnai susiduriate su įaugusių nagų problema, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad sužinotumėte apie galimus gydymo būdus

Taip pat skaitykite: Nuo bunionų iki kūjakojų: kaip išvengti batų, kurie žudo kojas

Keletas pėdų priežiūros patarimų šokėjams

Kalbant apie asmeninį tvarkymą, mes dažnai nepastebime savo kojų. Mažai suprantame, kad jei pėdos problemos negydomos, tai gali baigtis neįgalumu visam gyvenimui. Šokėjams jų pėdos yra pragyvenimo šaltinis ir yra didesnė traumų rizika. Daktaras Anujus Chawla kuris žinomas kaip vienas iš geriausi ortopedai Gurgaone (šiuo metu konsultantė – ortopedė CK Birla ligoninėje, Gurgaonas) siūlo keletą prevencinių priemonių, kurios gali būti naudingos siekiant išvengti dažno šokio sukeltų pėdų būklių:

 • Laikykitės sveikos subalansuotos mitybos ir būkite hidratuoti
 • Į savo kasdienę mitybą įtraukite daug vitamino D turinčio maisto. Jei nustatomas vitamino D trūkumas ir osteoporozė, gydykite
 • Pasirinkite jums tinkamesnę šokio formą
 • Būkite atsargūs ir nepersistenkite ir skirkite sau laiko pailsėti tarp pratimų
 • Būtinai treniruokite visus kūno raumenis, o ne tik kojas. Tai padės sustiprinti visus raumenis ir išvengti pernelyg didelio pėdų streso
 • Dėvėkite profesionaliai pritaikytus batus su geru padu ir atrama
 • Prieš atlikdami šokio judesius, visada atlikite apšilimo pratimus.

Skaityti: Ryte stiprus kulnų skausmas: ar aš turiu padų fascitą?