Hepatitas: tipai, simptomai ir profilaktika

Hepatitas yra labai paplitusi sveikatos problema visame pasaulyje. Vien Indijoje šia liga serga beveik 40 mln. Nepaisant didelio sergamumo, nėra pakankamai žinių apie ligą ir jos gydymą.

Šiame straipsnyje su įžvalgomis iš Dr Anukalp Prakash, pagrindinis gastroenterologas Gurgaoneaptarsime viską, ką reikia žinoti apie hepatitą.

Kas yra hepatitas?

Hepatitas yra kepenų uždegimas. Jį sukelia įvairios priežastys, įskaitant infekcinius virusus, autoimunines ligas ir tam tikrų vaistų bei vaistų šalutinį poveikį. Hepatitas labai pablogina kepenų gebėjimą ir funkciją, o tai turi įtakos žmogaus gyvenimo kokybei.

Hepatito tipai

Yra penki pagrindiniai hepatito viruso tipai – hepatitas A, B, C, D ir E.

Hepatitas A – tai labiausiai paplitęs virusinio hepatito tipas. Hepatitas A yra ūmi, užkrečiama liga, kuri plinta vartojant užkrėstą maistą ir vandenį.

Hepatitas B – hepatitas B plinta per kūno skysčius, tokius kaip sperma ir makšties skysčiai. Saugiausias būdas apsisaugoti nuo užsikrėtimo hepatitu B yra užsiimti saugia seksualine veikla.

Hepatitas C – ši virusinė infekcija randama kraujyje ir kūno skysčiuose, pavyzdžiui, spermoje ir makšties skysčiuose.

Hepatitas D – Hepatitas D yra sunkesnė ir reta infekcijos rūšis. Jis pasireiškia tik tiems pacientams, kurie jau yra užsikrėtę hepatitu B.

Hepatitas E – hepatitas E atsiranda dėl prastų sanitarinių sąlygų ir neužteršto vandens tiekimo.

Kiti hepatito tipai yra alkoholinis ir autoimuninis hepatitas.

Hepatito simptomai

Įvairios hepatito rūšys turi skirtingus simptomus. Daugumai tipų būdingi lengvi simptomai arba jų visai nėra. Tačiau svarbu pastebėti ir stebėti simptomus pradinėse ligos pradžios stadijose. Dažni požymiai ir simptomai yra šie:

  • Ekstremalus nuovargis
  • Į gripą panašūs simptomai, tokie kaip karščiavimas
  • Tamsios spalvos šlapimas
  • Blyškios išmatos
  • Skausmas ir diskomfortas pilve
  • Apetito praradimas
  • Viduriavimas
  • Nepaaiškinamas svorio kritimas
  • Geltos požymiai (odos ir akių baltymų pageltimas)

Jūsų diagnozavimo protokolas ir hepatito infekcijos gydymo kelias priklauso nuo infekcijos tipo, simptomų sunkumo ir bendros sveikatos. Jūsų gastroenterologas ištirs jūsų fizinę sveikatą, taip pat atliks tam tikrus tyrimus ir procedūras būklei diagnozuoti. Hepatitas gydomas antivirusiniais vaistais ir tinkamu poilsiu. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas parengs asmeninį priežiūros planą, kad patenkintų jūsų medicininius poreikius ir palengvintų jūsų simptomus.

Patarimai, kaip išvengti hepatito

Daugumos virusinio hepatito tipų galima veiksmingai išvengti. Toliau pateikiami keli patvirtinti patarimai, padėsiantys išvengti šios būklės:

Vakcinacija – Vakcinos yra pagrindiniai hepatito prevencijos aspektai. Šiuo metu galima skiepytis nuo hepatito A ir B.

Higiena – švarios ir geros sanitarijos praktikos palaikymas kasdienėje rutinoje gali padėti išvengti hepatito. Venkite vartoti termiškai neapdorotus ir žalius maisto produktus ir gerti išvalytą virintą vandenį.

Saugi seksualinė praktika – hepatitu B ir C galima užsikrėsti per neapsaugotus lytinius santykius. Svarbu praktikuoti saugų seksą naudojant barjerinę apsaugą, kad išvengtumėte šios ligos ir kitų LPI.

Hepatitas A, B, C, D arba E, jei negydomas, gali sukelti sunkių ir mirtinų komplikacijų, tokių kaip kepenų nepakankamumas, kepenų vėžys ir cirozė. Todėl svarbu būti informuotam ir žinoti apie ankstyvus virusinio hepatito požymius ir prevencines priemones.

Norėdami gauti daugiau informacijos apie hepatito profilaktiką ir gydymą, užsisakykite susitikimą su Dr Anukalp Prakash, Gastroenterologijos skyrius CK Birla ligoninėje.