Patarimai, kaip išlaikyti nugarą sveiką ir tiesią

Daugelis iš mūsų tam tikru suaugusiųjų gyvenimo momentu patyrė nugaros skausmo priepuolius. Teigiama, kad šiandien nugaros skausmas ir su juo susijusios sąlygos yra vienas dažniausių medicininių nusiskundimų. Tai taip pat viena iš dažniausių prarasto darbo laiko priežasčių, nusileidžianti tik peršalimui. Čia nagrinėjame dažniausias nugaros skausmo priežastis ir pateikiami patarimai, kaip išlaikyti sveiką nugarą.

Nugaros skausmas plačiai skirstomas į dvi kategorijas. Tai yra lėtinis nugaros skausmas ir ūmus nugaros skausmas. Lėtinis nugaros skausmas apibrėžiamas kaip nugaros skausmas, kuris išlieka po traumos/operacijos arba jeigu jo priežastį sunku nustatyti. Kita vertus, ūmus nugaros skausmas reiškia trumpą skausmo epizodą, kuris pasireiškia staiga. Tai gali išsivystyti į lėtinį nugaros skausmą, jei laiku nebus tinkamai gydoma.

Pranešama, kad mechaninės stuburo būklės, tokios kaip nugaros įtempimas, disko išvarža, disko liga, osteoartritas ir stuburo stenozė, sukelia beveik 98 % nugaros skausmo atvejų.

Dažnos nugaros skausmo priežastys

Dažniausios nugaros skausmo priežastys:

Disko išvarža

Ši būklė reiškia kremzlės, supančios stuburo diskus, plyšimą ar plyšimą. Tai atsitinka, kai spaudimas iš slankstelių abiejose pažeisto disko pusėse išspaudžia pulpos branduolį (amortizuojančią medžiagą vidinėje stuburo šerdyje). Tyrimai rodo, kad spaudimas pulpos branduoliui yra didesnis, kai sėdite. Vadinasi, ši būklė ypač paplitusi tarp sėslaus profesijos asmenų.

Osteoartritas/stuburo stenozė

Osteoartritas yra artrito forma, susijusi su senėjimu. Stuburo osteoartritą gali lydėti būklė, vadinama stuburo stenoze. Pacientai, sergantys stuburo stenoze, skundžiasi dilgčiojimu, silpnumu, tirpimu ir (arba) skausmu, sklindančiu per ranką ar koją.

Ankilozuojantis spondilitas

Tai lėtinė uždegiminė būklė, kuri pirmiausia pažeidžia stuburą ir šalia esančias struktūras. Galiausiai dėl to slanksteliai susilieja. Ankilozuojantis spondilitas turi stiprių genetinių ryšių ir dažniausiai pasireiškia jaunesniems nei 30 metų vyrams.

Spondilolistezė

Spondilolistezė yra stuburo būklė, pažeidžianti apatinius slankstelius. Esant tokiai būklei, vienas slankstelis nuslysta į priekį per po juo esantį slankstelį. Jis gali būti įgimtas (pasireiškia gimimo metu), išeminis (sukeltas dėl defekto, pvz., kaulinio atraminio slankstelio struktūros lūžio stuburo gale) arba degeneracinis (sukeltas degeneracinės disko ligos). Žmonės, kurių šeimoje yra buvę šios būklės, yra labiau linkę ja susirgti. Kai kurios veiklos, tokios kaip gimnastika, svorių kilnojimas ir kt., atlikimas taip pat gali padidinti šios būklės riziką.

Trauma

Bet koks sužalojimas dėl bet kokio trauminio įvykio, pvz., nelaimingo atsitikimo, gali baigtis lūžiu arba raumenų sužalojimu, sukeliančiu nugaros skausmą.

Infekcija

Infekcijos gali sukelti (labai retai) ūminį ir lėtinį nugaros skausmą.

Vėžys

Vėžys sukelia mažiau nei 1 % visų nugaros skausmo atvejų.

Kitos priežastys

Taip pat žinoma, kad kitos sąlygos, tokios kaip pilvo aortos aneurizma, inkstų akmenligė ar perforuojančios skrandžio opos, sukelia nugaros skausmą. Nors tokie atvejai nėra labai dažni.

Neabejotina, kad šiandien mūsų sėslus gyvenimo būdas yra viena iš pagrindinių lėtinių ir ūmių nugaros skausmų priežasčių. Dėl mankštos stokos ir ilgo sėdėjimo netinkamomis pozomis nugara tampa tokia silpna, kad net tokie paprasti judesiai, kaip lenkimas ar net kosulys, gali sukelti diskomforto išvaržą.

Labai svarbu išlaikyti sveiką ir stiprią nugarą, nes stuburas sudaro mūsų skeleto struktūros šerdį. Bet koks šio regiono pažeidimas gali sukelti didelį skausmą ir kartais prarasti mobilumą.

Taip pat skaitykite: Ryte stiprus kulnų skausmas: ar aš turiu padų fascitą?

Patarimai, kaip išlaikyti sveiką nugarą

Kad nugara būtų tvirta ir tiesi, parengėme keletą patarimų, kaip išlaikyti sveiką nugarą.

Sėdėkite teisingai!

Laikysena yra vienas iš pagrindinių veiksnių, į kurį reikia atsižvelgti norint išlaikyti stuburo sveikatą. Daugelis iš mūsų kalti, kad ignoruojame tai, kaip sėdime. Juolab, kad po daugelio valandų sėdėjimo toje pačioje pozicijoje natūralu klysti ar kniūbsti.

Sėdint reikia nepamiršti, kad geriausia sėdėti santykinai tiesia nugara. Geriausias būdas tai padaryti – atsisėsti atlošę tiesiai į sėdynę. Ištiesinkite save, stumkite pečius atgal ir tada šiek tiek atsipalaiduokite. Ergonomiškų baldų naudojimas taip pat padės išlaikyti gerą laikyseną.

Likite aktyvūs

Sėdėjimas ar buvimas neaktyvus ilgą laiką nėra naudingas stuburui (ar likusiai kūno daliai). Būti aktyviam ir fiziškai tinkamam yra vienas iš pagrindinių būdų, kaip išlikti sveikiems. Jums nereikia daryti didelio intensyvumo treniruočių, tiesiog paprastas pasitempimas ir pasivaikščiojimas po biurą kas porą valandų gali turėti didelį teigiamą poveikį.

Čiužinys svarbus

Vidutiniškai miegodami praleidžiame 6–8 valandas. Tai, ant ko miegame, atlieka svarbų vaidmenį palaikant mūsų stuburo ir stuburo sveikatą. Daugelis iš mūsų taip jaučiasi patogiai su tam tikro tipo čiužiniu, kad linkę atidėlioti jo keitimą. Nėra konkretaus stebuklingo čiužinio, kuris tiktų visiems, todėl svarbu pasirinkti tokį čiužinį, kuris jums jaustųsi patogiausias. Jei jaučiate nugaros sustingimą ir skausmą, kuris, atrodo, nepraeina, verta pagalvoti apie čiužinių keitimą. Taip pat galite pabandyti pakeisti padėtį, kurioje miegate.

Kėlimo technika

Viena dažna lėtinio ir ūminio nugaros skausmo priežasčių yra prasta kėlimo technika.

Net ir vidutiniškai sunkių daiktų kėlimas ar paprastas pasilenkimas, norint ką nors pasiimti, gali įtempti nugarą ir sukelti skausmą.

Pirmas dalykas, kurį reikia turėti omenyje, yra niekada nekelti per sunkių daiktų, ypač jei jūsų kūnas nėra pripratęs prie streso. Ideali kėlimo technika – sulenkti kelius ir kelti nugarą tiesią

Visa tai pasivaikščioti

Einant patariama vengti pasilenkti į priekį ar atgal. Šiek tiek įtraukite skrandį, įtraukite šerdį, įkiškite sėdmenis ir šiek tiek pakreipkite klubus į priekį. Tai laikoma geriausia vaikščiojimo poza

Venkite įtempti kaklą

Šiomis dienomis ne tik rūpindamiesi nugara, bet ir kasdieniame gyvenime, taip pat turime atkreipti dėmesį į savo kaklą. Ypač todėl, kad didžiąją dienos dalį praleidžiame žiūrėdami žemyn į vieną ar kitą ekraną. Nepamirškite kas porą valandų atlikti paprastus kaklo pratimus ir sukimus, kad išvengtumėte sustingimo ir skausmo.

Naudokite tinkamą avalynę

Renkantis avalynę reikia atsižvelgti į tris pagrindinius veiksnius. Tai yra „forma“, „tinka“ ir „funkcija“. Nors forma reiškia vizualinį batų aspektą, tinkamumas ir funkcija yra svarbiausi veiksniai, susiję su batų pojūčiu ir poveikiu kūnui. Netinkami ar nepatogūs batai daro didelę įtaką mūsų vaikščiojimui ir bendrai laikysenai. Rinkitės paminkštintus ir palaikančius batus ir venkite aukštakulnių ar sunkių batų ir pan.

Taip pat skaitykite: Nuo buožių iki kūjakojų : kaip išvengti batų, kurie žudo kojas

Mes esame tai, ką valgome

Tinkamai subalansuota mityba turi daug naudos organizmui. Taip pat svarbu laikytis sveikos mitybos, kad išlaikytumėte gerą stuburo sveikatą. Per didelis svorio padidėjimas ir nutukimas gali sukelti pernelyg didelį spaudimą nugarai. Dieta taip pat turi įtakos maistinėms medžiagoms, patenkančioms į nugaros smegenis. Taigi, labai svarbu, kad valgytumėte atidžiai.

Pagrindiniai pratimai

Dauguma stuburo sveikatos pratimų yra skirti lankstumui gerinti ir šerdies stiprinimui. Šerdis reiškia raumenų juostą, kuri apgaubia mūsų skrandį. Tai būtina norint išlaikyti gerą laikyseną ir turėti sveiką nugarą. Norėdami turėti sveiką nugarą, galite užsiregistruoti pilateso ir jogos užsiėmimuose, nes šiose veiklose pagrindinis dėmesys skiriamas lankstumui ir pagrindinei jėgai.

Masažas

Nėra nieko panašaus į masažą, kuris išstumtų iš mūsų kūno stresą. Retkarčiais atliekamas masažas yra didžiausias malonumas mūsų nugarai. Tai pagerina kraujotaką ir atpalaiduoja raumenų įtampą, kad sumažintų skausmą ir sustingimą.