Prostatos vėžio simptomai, priežastys ir gydymas

Prostatos vėžys yra antras pagal dažnumą vyrų vėžys pasaulyje. Prostatos vėžio paplitimas yra labai didelis ir nuolat didėja. Remiantis ICMR ataskaita, 2020 m. sergamumas prostatos vėžiu padvigubės.

Laimei, tai taip pat yra sąlyga, kurią galima lengvai valdyti. Onkologai gali veiksmingai gydyti prostatos vėžį, jei diagnozė buvo nustatyta ankstyvoje stadijoje. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai siūlo tinkamą medicininį valdymą net tada, kai vėžys nustatomas vėlyvose stadijose.

Šiame straipsnyje Dr Shalabh Agrawal, geriausias urologas ir andrologas Gurgaonepasakoja apie viską, ką jums gali prireikti žinoti apie įvairius prostatos vėžio gydymo būdus.

Kas yra prostatos vėžys?

Prostata yra graikinio riešuto formos liauka, esanti po šlapimo pūsle apatinėje pilvo srityje vyrams. Ši liauka yra atsakinga už sėklinio skysčio gamybą ir perdavimą.

Prostatos vėžys atsiranda, kai šios liaukos ląstelės pradeda daugintis nenormaliu greičiu. Daugeliu atvejų šis vėžys apsiriboja prostatos liauka. Tačiau jis taip pat gali plisti į kitas kūno vietas.

Prostatos vėžys yra tarp dešimties vėžio atvejų, kuriais serga vyresni nei 60 metų Indijos vyrai.

Kokie yra prostatos vėžio simptomai?

Prostatos vėžį sunku diagnozuoti ankstyvosiose stadijose, nes jis neparyškina jokių simptomų. Šios būklės požymiai atsiranda, kai vėžys progresuoja. Nepaisant to, turėtumėte būti atsargūs dėl įprastų prostatos vėžio simptomų.

Kai kurie prostatos vėžio simptomai yra šie:

Šlapinimosi problemos

Išplitęs prostatos vėžys gali sukelti šlapimo problemų. Taip yra todėl, kad auglys gali spausti šalia esančią šlapimo pūslę.

Jums gali pasireikšti pakartotinis skubėjimas šlapintis, skausmingas šlapinimasis, kraujas šlapime ir kt.

Seksualinės problemos

Vienas iš pagrindinių prostatos vėžio simptomų yra seksualinės problemos, su kuriomis susiduria vyrai.

Vyrams, sergantiems šiuo vėžiu, gali būti sunku išlaikyti ar pasiekti erekciją. Taip pat galite patirti kraujo buvimą spermoje ir skausmingą ejakuliaciją.

Skausmas ir diskomfortas

Jei sergate prostatos vėžiu, jums gali skaudėti apatinę nugaros dalį, pilvą ir dubens sritį. Turėtumėte pasikonsultuoti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei jaučiate nuolatinį diskomfortą šiose kūno vietose.

Gali būti, kad kai kurie iš pirmiau nurodytų simptomų yra kitų urologinių ar seksualinių ligų požymiai. Todėl norint nustatyti tikslią diagnozę, nurodomi atrankiniai testai.

Skaityti: Kokie yra ankstyvieji prostatos vėžio požymiai?

Kokios yra prostatos vėžio priežastys?

Nėra apibrėžto prostatos vėžio priežasčių rinkinio. Manoma, kad prostatos vėžys atsiranda, kai prostatos liaukos ląstelėse pasikeičia jų DNR. Neįprasti DNR pokyčiai lemia vėžinių ląstelių augimą ir plitimą.

Nors sunku pasakyti, kodėl atsiranda prostatos vėžys, gydytojai gali padėti nustatyti, kam gali sirgti šis vėžys.

Tam tikrai žmonių grupei yra didesnė rizika susirgti šiuo vėžiu. Prostatos vėžio rizikos veiksniai yra šie:

 • Vyresnio amžiaus
 • Šeimos vėžio istorija
 • Nutukimas
 • Genetiniai veiksniai
 • Rūkymo istorija
 • Lytiniu keliu plintančios infekcijos
 • Prostatos uždegimas

Kokios yra skirtingos prostatos vėžio stadijos?

Prostatos vėžio stadijos padeda nustatyti, kiek vėžys progresavo. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas išnagrinės jūsų vėžio stadiją, kad pasiūlytų geriausią prostatos vėžio gydymą.

Prostatos vėžys skirstomas į keturias skirtingas stadijas:

0 etapas – Šiame etape vėžio ląstelės nėra labai ryškios ir agresyvios. Jie yra mažoje vietoje ir nerodo varginančių simptomų.

1 etapas – Pirmoje prostatos vėžio stadijoje vėžinės ląstelės yra liaukos viduje. Šiame etape gali būti pasiūlytas labai veiksmingas gydymas.

2-3 etapas – Jei vėžys pažengė į 2 ar 3 stadiją, tai reiškia, kad ląstelės išplito ir už prostatos liaukos ribų. Šiame etape pažeidžiami netoliese esantys prostatos audiniai.

4 etapas – Tai pažangiausia iš visų prostatos vėžio stadijų. Iki to laiko vėžys išplinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, plaučius ir kaulus.

Kokia yra prostatos vėžio gydymo diagnozė?

Prostatos vėžio gydymas gali būti sėkmingas, jei anksti diagnozuojama. Vyrai, kuriems yra didesnė rizika susirgti šiuo vėžiu, turėtų netrukus pradėti tikrintis. Gydytojai atlieka įvairius tyrimus diagnozuoti prostatos vėžį:

Skaitmeninis tiesiosios žarnos tyrimas (DRE): DRE yra paprastas egzaminas, kurio metu gydytojas tiria prostatą per tiesiąją žarną.

Laboratoriniai tyrimai ir vaizdavimas: Jums gali būti nurodyta atlikti kelis kraujo ir šlapimo tyrimus. Taip pat gali tekti atlikti vaizdo testus, tokius kaip MRT, kompiuterinė tomografija ir rentgeno spinduliai, atsižvelgiant į jūsų būklę.

Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas: PSA yra labai specifinis testas, padedantis nustatyti prostatos vėžį. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas įvertins kraujo mėginį, kad patikrintų PSA (prostatos liaukos gaminamo baltymo) kiekį. Didelis PSA kiekis rodo didesnę prostatos vėžio tikimybę.

Kokie yra skirtingi prostatos vėžio gydymo būdai?

Geriausias prostatos gydymas kiekvienam pacientui yra unikalus. Gydytojų komanda, atsižvelgdama į jūsų amžių, bendrą sveikatos būklę ir vėžio stadiją, parinks jums tinkamą gydymą.

Skirtingi prostatos vėžio gydymo būdai yra šie:

 1. Atsargus laukimas: Budrus laukimas arba aktyvus stebėjimas – tai metodas, kai gydytojai nesiūlo aktyvaus gydymo, o reguliariai analizuoja jūsų sveikatą. Tai naudingas metodas, kai prostatos vėžio simptomai ir gydymas nėra agresyvūs. Jei vėžys pasunkėja arba sukelia papildomų problemų, gydytojas nuspręs, kokio gydymo taikyti.
 2. Chirurgija: Prostatos chirurgija yra žinoma kaip prostatektomija. Šios procedūros metu chirurgai pašalina dalį arba visą prostatos liauką, kad pašalintų vėžį. Prostatektomija gali būti atliekama naudojant tradicinę atvirą operaciją arba laparoskopiją.

Atviros prostatektomijos metu chirurgai daro didelį pjūvį apatinėje pilvo srityje. Per šį pjūvį jie patenka į prostatos liauką. Kartu su naviku pašalinamas ir nedidelis netoliese esančių audinių skaičius.

Laparoskopinė chirurgija yra minimaliai invazinis metodas. Šios procedūros metu chirurgai atlieka nedidelius pjūvius apatinėje pilvo dalyje. Per vieną pjūvį įkišamas plonas vamzdelis (pritvirtintas fotoaparatu), vadinamas laparoskopu. Chirurgai naudoja šį medicinos prietaisą vėžiui nustatyti prostatos liaukoje.

 1. Terapija radiacija: Šio prostatos vėžio gydymo metu gydytojai naudoja radioaktyvius būdus vėžinėms ląstelėms naikinti. Yra du būdai pasiūlyti šį gydymą.
 2. Brachiterapija: Brachiterapija yra naujoviška spindulinės terapijos siūlymo procedūra. Šios procedūros metu gydytojai į prostatą implantuoja nedidelį kiekį radioaktyvių sėklų, kad sunaikintų vėžį.
 3. Išorinė spinduliuotė: Išorinis spinduliavimas dažniausiai naudojamas prostatos vėžiui gydyti. Chirurgai šiuo metodu nukreipia didelės energijos spinduliuotę į prostatos liauką išoriškai.
 4. Chemoterapija: Chemoterapija yra įprastas vėžio gydymo metodas, kurio metu naudojami specifiniai vaistai vėžio plitimui sustabdyti. Šis gydymo metodas dažniausiai naudojamas kartu su kitais metodais.
 5. Hormonų terapija: Kitas geriausias prostatos vėžio gydymo būdas yra hormonų terapija. Vėžio ląstelės, esančios prostatos liaukoje, naudoja vyriškus hormonus, kad galėtų greičiau plisti. Gydytojai naudoja tam tikrus hormonus, kad sustabdytų testosterono gamybą. Dėl šio hormonų blokavimo palaipsniui mažėja vėžinių ląstelių augimas ir plitimas.

Į ką reikia atsižvelgti prieš gydant prostatos vėžį

Kiekvienas vyras, rinkdamasis prostatos vėžio gydymą, turėtų atsižvelgti į šiuos dalykus.

 • Jeigu yra didelė rizika susirgti prostatos vėžiu, patikrą reikėtų pradėti nuo 40–45 metų.
 • Turėtumėte aptarti visas gydymo galimybes su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju ir apsvarstyti geriausią variantą.
 • Dauguma skirtingų prostatos vėžio gydymo būdų turėtų šalutinį poveikį. Turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju apie jų valdymą.
 • Taip pat turite atsižvelgti į tai, kaip atrodys jūsų atsigavimas.

Baigiamoji pastaba

Prostatos vėžys gali labai paveikti jūsų fizinę, emocinę ir seksualinę sveikatą. Turėtumėte dažnai stebėti savo sveikatą ir vadovautis sveiku gyvenimo būdu. Šios ligos galima išvengti laikantis gerai subalansuotos maistingos mitybos, reguliarių mankštų ir ankstyvo patikrinimo. Svarbu sužinoti apie prostatos vėžio simptomus ir gydymą, kad būtų galima pasirinkti tinkamiausią variantą.

CK Birla ligoninė siūlo geriausią prostatos vėžio gydymą Gurgaone. Galite rezervuoti susitikimą su Dr Shalabh Agrawal, geriausias urologas ir andrologas CK Birla ligoninėje, Gurgaon Norėdami gauti daugiau informacijos arba asmeninių patarimų.

Taip pat skaitykite Viskas, ką reikia žinoti apie prostatos padidėjimą: gerybinė prostatos hiperplazija