Histerektomija Gimdos pašalinimo chirurgija | Laparoskopinis

Histerektomija yra chirurginė procedūra, kurios metu pašalinama gimda. Moteriai gali būti patariama histerektomija dėl kelių priežasčių, tokių kaip gimdos fibroma, gimdos vėžys, gimdos prolapsas, lėtinė dubens uždegiminė liga, lėtinis dubens skausmas, adenomiozė, disfunkcinis kraujavimas iš gimdos ir pan. Išskyrus vėžį, histerektomija paprastai nerekomenduojama, nebent visi kiti gydymo metodai buvo nesėkmingi. Kai kuriais atvejais ginekologas gali patarti pašalinti kiaušintakius ir kiaušides kartu su gimda. Tai vadinama histerektomija su dvišale salpingo-ooferektomija. Priklausomai nuo diagnozės, ginekologas gali nuspręsti pašalinti visą gimdą arba tik dalį jos. Jūsų gimda gali būti pašalinta tik iš viršutinės dalies, išlaikant nepažeistą gimdos kaklelį, tai yra dalinė histerektomija arba tarpinė histerektomija. Atliekant visišką histerektomiją, gimda pašalinama kartu su gimdos kakleliu. Radikali histerektomija apims gimdos su gimdos kakleliu ir kai kurių aplinkinių audinių pašalinimą. Šis metodas taikomas gimdos ar gimdos kaklelio vėžio atveju.

Priklausomai nuo atliekamos histerektomijos tipo ir diagnozės, gali būti taikomi skirtingi operacijos metodai, atitinkamai gali skirtis gijimo ir randų susidarymo laikas. Atliekant pilvo histerektomiją arba atvirą histerektomiją, chirurgas padarys 5–7 colių pjūvį išilgai gimdos srities ir pašalins gimdą. Tai galiausiai sukels randų susidarymą ir po operacijos prireiks dviejų ar trijų dienų gydymo ligoninėje.

Minimaliai invazinė histerektomija gali būti atliekama įvairiais būdais, pavyzdžiui, atliekant makšties histerektomiją, makštyje bus padarytas pjūvis ir per jį pašalinama gimda. Taip vietoje neliks randų.

Laparoskopinė histerektomija atliekama pjūviu per pilvą ir per tuos pjūvius pašalinant gimdą. Pagalbinė makšties histerektomija atliekama, kai per nedidelius pilvo pjūvius įvedamas laparoskopas, tačiau gimda galiausiai pašalinama per makštį. Kita vertus, atliekant robotinę histerektomiją, robotas naudojamas procedūrai atlikti ir padėti chirurgui.

Kaip rodo procedūros pavadinimas, minimaliai invazinė operacija turi labai nedidelius pjūvius ir trumpesnę buvimo ligoninėje trukmę, mažesnę infekcijos ir randų tikimybę, palyginti su atvira pilvo operacija. Atliekant minimaliai invazinę procedūrą, patelė gali atnaujinti savo įprastą kasdienę veiklą per 1–2 savaites, o patelei, kuriai buvo atlikta atvira ar pilvo histerektomija, prireiks maždaug 4–6 savaičių, kol ji pasveiks ir grįš į įprastą gyvenimą.

Nors minimaliai invazinė procedūra turi daug privalumų, palyginti su atvira operacija, ne visiems patartina daryti tą patį. Dėl esamų sveikatos sutrikimų, ankstesnių pilvo chirurginių randų ir kitų susijusių sveikatos problemų moteris gali būti atidėta minimaliai invazinei procedūrai.

Paprastai moterims, kurioms buvo atlikta histerektomija, nepasireiškia rimtų operacijos komplikacijų, tačiau nė viena operacija nėra visiškai saugi ir turi tam tikrų rizikos veiksnių. Kai kurie iš šių rizikos veiksnių yra makšties prolapsas, šlapimo nelaikymas, operacijos vietos infekcija ir užsitęsęs skausmas.

Moterims, kurioms buvo pašalintos kiaušidės kartu su gimda, menopauzė patenka tiesiai po operacijos. Tiems, kuriems nebuvo pašalintos kiaušidės, tikėtina, kad menopauzė prasidės santykinai anksčiau nei tiems, kurių gimda yra aktyvi.

Moterims po operacijos patariama susilaikyti nuo lytinių santykių ir nekelti didelių svorių. Moterims, kurioms buvo pašalintos kiaušidės kartu su gimda, gali būti taikoma pakaitinė hormonų terapija, siekiant kovoti su drastiškais pokyčiais, kuriuos organizmas gali patirti dėl staiga prasidėjusios menopauzės. Teigiama yra tai, kad bus gerokai palengvėjusi būklė, kurią pacientas kentėjo prieš operaciją, kuri galiausiai ją sukėlė, pvz., stiprus kraujavimas, pilvo pūtimas, lėtinis skausmas ir kt.