Simptomai, priežastys, gydymas ir atsigavimas

Plaštakos ir riešo kaulai yra lankstūs, todėl kūnui suteikia atramą ir elastingumą įvairiais būdais judinti daiktus pagal savo pageidavimus. Alkūnkaulis ir dilbio spindulys palaiko daugelį plaštakos raumenų. Rankoje yra 27 kaulai ir visi jie turi neįtikėtinai tikslų lankstumo diapazoną.

Ranką galima suskirstyti į keturis segmentus:

 • Pirštai
 • Dorsum
 • Riešas
 • Delnas

Kas yra riešo kanalas?

Riešo kanalas yra siauras, į tunelį panašus darinys rieše, kurio apačią ir šonus sudaro riešo (riešo) kaulai, o skersinis riešo raištis – stipri jungiamojo audinio juosta, sudaranti tunelio viršų.

Vidurinis nervas, valdantis pojūtį nykščio, smiliaus ir ilgųjų pirštų delno pusėje, taip pat raumenis aplink nykščio pagrindą, riešo kanalu tęsiasi nuo dilbio iki plaštakos.

Riešo kanalo sindromas yra plaštakos ir rankos būklė, kuri atsiranda, kai riešo lenkimo sausgysles supantys sinovijos (audiniai) yra uždegę ir dėl to daromas spaudimas viduriniam nervui.

Sinovijos patinimas susiaurina jau ribotą erdvę riešo kanale ir perpildo vidurinį nervą.

Moterims labiau patinka riešo kanalo sindromas nei vyrams, be to, yra keletas skirtingų negalavimų ir būklių, prisidedančių prie šios būklės išsivystymo, įskaitant paveldimumą, amžių, sveikatos sutrikimus, pvz., diabetą ar skydliaukės disbalansą, taip pat nėštumo sukeltus hormoninius pokyčius. .

Riešo kanalo simptomai

Asmenys, kuriems išsivystė riešo kanalo sindromas, paprastai turi šiuos simptomus:

 • Pažeistos rankos skausmas, tirpimas ar dilgčiojimas
 • Bendras rankos silpnumas rodo didesnį polinkį mesti daiktus
 • Neįprastas ar keistas pojūtis ir skausmas kylantis ranka link peties
 • Į šoką panašus pojūtis pirštuose – daugiausia nykščio, smiliaus ir ilgųjų pirštų

Rankos gūžtelėjimas atpalaiduoja arba numalšina skausmą – taip dažnai paprastai paaiškina pacientas, paaiškindamas skausmą gydytojui.

Ankstyva riešo kanalo sindromo diagnostika ir gydymas gali labai padėti sumažinti simptomus ir išvengti nuolatinės nervų ir raumenų žalos.

Todėl primygtinai rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, jei asmuo patiria bet kurį iš simptomų arba įtariamas riešo kanalo sindromas.

Riešo kanalo diagnozė

Riešo kanalo sindromo diagnozė paprastai nustatoma tik atlikus fizinį patikrinimą. Kartais vaizdų ir nervų laidumo tyrimai taip pat reikalingi esant sunkioms būklėms, kad būtų galima įvertinti problemą.

Ištyręs visą simptomų ir bet kokių ankstesnių sužalojimų istoriją, gydytojas ištirs, ar plaštaka jaučiasi pirštuose ir ar plaštakos raumenų stiprumas.

Gydytojas gali daryti spaudimą viduriniam nervui, sulenkdamas riešą arba tiesiog paspausdamas ar bakstelėdamas į nervą, kad pamatytų, ar simptomai nepablogėja. Jei asmens riešo judėjimas yra ribotas, gydytojas gali nurodyti atlikti rentgeno spindulius, kad pašalintų kitas sąlygas.

Norėdami patvirtinti diagnozę ir nustatyti geriausią gydymo būdą, gydytojas taip pat gali atlikti vidurinio nervo elektrinį tyrimą.

Riešo kanalo gydymas

Ankstyva riešo kanalo sindromo diagnozė paprastai gana gerai reaguoja į neoperacinį gydymą, o daugumai žmonių būklė tik pablogės, jei nebus gydoma.

Pagrindinis gydymo tikslas yra kontroliuoti uždegimą ir sumažinti simptomus. Operacinis gydymas paprastai yra paskutinė išeitis, išnaudojus neoperacinius metodus.

 • Veiklos keitimas: Skausmas dažnai sustiprėja atliekant tam tikrus riešo judesius, todėl gali būti naudinga pakeisti rankų naudojimo būdus, kad būtų išvengta veiklos, kuri pablogina simptomus.
 • Vaistas: Skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip acetaminofenas, taip pat nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali žymiai sumažinti skausmą ir patinimą.
 • Įtvaras arba įtvaras: Gydytojas gali rekomenduoti naudoti atraminį įtvarą arba įtvarą, nešiojamą visą naktį ar dieną, kad apribotų riešo judėjimą ir laikytų jį neutralioje vietoje.
 • Steroidų injekcijos: Sušvirkštus į riešą kortizono, galingo priešuždegiminio vaisto, gali sumažėti skausmas, tačiau tikėtina, kad skausmas atsinaujins.
 • Chirurgija: Chirurgija gali būti alternatyva, kai konservatyvesnis gydymas nesumažina skausmo ar tirpimo, kurį sukelia sunkus riešo kanalo sindromas. Operacijos tikslas bus sumažinti arba panaikinti spaudimą viduriniam nervui apkarpant raištį, kuris prisideda prie slėgio. Galimybės turi būti išsamiai aptartos su gydytoju, kad nustatytų tinkamą chirurginę procedūrą.

Atsigavimas po riešo kanalo operacijos

Atsigavimas po operacijos priklauso nuo pirminių paciento simptomų ir delsimo atlikti procedūrą. Tinkamai ir laiku atlikta operacija leidžia 100% pasveikti per savaitę.

Požymiai ir simptomai pradeda išnykti iškart po operacijos. Kiekvienas pacientas yra unikalus, jo pasveikimas priklausys nuo gydytojo paskirto gydymo metodo.

Kartais atsigavimas po operacijos gali būti atidėtas, jei gydymas atidedamas tol, kol jau buvo padarytas sunkus nervų pažeidimas.

Todėl pacientui rekomenduojama nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju/ortopedu po pirmųjų simptomų.