Dažni inkstų akmenų požymiai ir jų prevencija

Vaikai yra juokingi padarai su keistais pomėgiais. Jie mėgsta žaisti purve ar valgyti purvą. Visi esame kalti, kad tam tikru momentu papuolėme į šiuos žaidimus. Vaikystėje mums buvo pasakyta, kad mūsų pilvas prisipildys akmenų, jei valgysime nešvarumus. Matyt, ši fiktyvi istorija turi realaus gyvenimo aspektą. Inkstų akmenys yra maži į akmenis panašūs objektai, kurie kaupiasi inkstuose.

Inkstų akmenų atsiradimas yra labai dažna būklė. Beveik 1 iš 10 žmonių yra paveikti inkstų akmenų požymių. Šiame straipsnyje išsamiai nagrinėjami inkstų akmenų simptomai, požymiai ir prevencija.

Dr. Mohitas Khirbatas, pirmaujantis nefrologas Gurgaonepateikia savo įžvalgas, kaip natūraliai apsisaugoti nuo inkstų akmenų susidarymo.

Inkstų akmenų simptomai

Inkstų akmenys yra į kristalus panašios medžiagos, susidarančios inkstų viduje. Jie išsivysto įvairių dydžių ir formų ir svyruoja nuo mažų, kaip druskos grūdeliai, iki didelių akmenų, pavyzdžiui, avinžirnių. Jie sudaryti iš mažų medžiagų, kurios paprastai randamos šlapime.

Inkstų akmenligės profilaktika gali būti atliekama ir be medicininės intervencijos. Tačiau pirmiausia reikia pripažinti jos požymius ir simptomus.

Kai kurie akmenys yra mikroskopinės masės. Dėl šio aspekto simptomai dažniausiai nepastebimi. Tačiau ir šie mini objektai vėliau gali išsiplėsti. Jie taip pat gali judėti organe, sukeldami skausmą ir diskomfortą. Todėl svarbu sužinoti apie inkstų akmenų simptomus.

Čia pateikiamas dažniausiai pasitaikančių inkstų akmenų požymių ir simptomų sąrašas:

 • Skausmas pilvo šone – Tai vienas ryškiausių ankstyvųjų inkstų akmenligės požymių. Paprastai tai prasideda kaip nuobodus skausmas, kuris ateina ir praeina. Nepaisant to, laikui bėgant jis gali išlikti nuoseklus arba tapti nepakeliamas.
 • Skausmas apatinėje nugaros dalyje, apatinėje pilvo dalyje ar kirkšnyse – Panašios formos nuobodus skausmas gali vėl ir vėl atsirasti apatinėje nugaros ir pilvo srityje. Tokio pat intensyvumo skausmas gali būti jaučiamas ir šalia kirkšnies.
 • Pykinimas ir vėmimas – Pacientams, kuriems yra inkstų akmenligės simptomų, gali pasikartoti pykinimas ir vėmimas. Paprastai šis vėmimo pojūtis jaučiamas kartu su skausmu pilvo šone.
 • Šlapimo spalvos pasikeitimas – Jei yra inkstų akmenų, juos galima stebėti pagal tai, kaip keičiasi šlapimo spalva. Paprastai šlapimo spalva gali pasikeisti į rausvą, raudoną arba rudą.
 • Skausmas šlapinimosi metu – Vienas iš pirmųjų požymių yra skausmingas šlapinimasis. Taip pat pastebima, kad pacientai šlapinantis jaučia deginimo pojūtį.
 • Padidėjęs šlapinimosi dažnis – Inkstų akmenligė žymiai padidina žmogaus šlapinimosi skaičių.

Be pirmiau minėtų simptomų, inkstų akmenligės požymiai taip pat yra:

 • Nemalonus kvapas šlapinimosi metu
 • Sunku šlapintis
 • Karščiavimas (infekcijos atveju)

Patariama nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos, jei:

 • Jūs matote kraują šlapime
 • Turite drebėjimo / drebėjimo epizodų
 • Turite itin aukštą temperatūrą

Inkstų akmenligės skausmas yra apatinėje pilvo dalyje arba kirkšnyse, vienoje kūno pusėje ir žemiau šonkaulių.

Kaip susidaro inkstų akmenys?

Tikslios inkstų akmenų atsiradimo priežasties nėra. Yra žinoma, kad tam tikros jūsų šlapime esančios medžiagos skatina inkstų akmenų susidarymą. Įvairūs inkstų akmenų tipai lemia jų individualias priežastis.

Inkstų akmenų diagrama ir kiti su juo susiję kūno komponentai

Nors inkstų akmenys gali išsivystyti bet kam, kai kuriems žmonėms kyla didesnė rizika nei kitiems.

Rizikos veiksniai Inkstų akmenys apima:

 • Šeimos istorija
 • Asmeninė istorija
 • Pernelyg didelė dehidratacija
 • Tam tikros dietos
 • Nutukimas
 • Virškinimo trakto ligos
 • Ankstesnė operacija
 • Pagrindinės sveikatos būklės
 • Tam tikri papildai ir vaistai

Skaityti: Inkstų persodinimas COVID pandemijos metu

Kaip natūraliai išvengti inkstų akmenų

Strategija, kad „prevencija yra geriau nei gydymas“, taikoma ir inkstų akmenims. Tiesą sakant, inkstų akmenų prevencija yra veikiau gyvenimo būdo pokyčių klausimas. Pasak nefrologijos ekspertų, čia yra keletas būdų, kaip išvengti inkstų akmenų.

 • Gerkite daug vandens – Tiesa, vanduo yra geriausias vaistas nuo daugelio ligų. Tačiau inkstų akmenligės atveju vanduo yra tarsi jėgos elementas. Kiekvieną dieną turėtumėte išgerti apie 8 butelius vandens. Tikslas yra praleisti beveik 2 uncijas vandens kasdien. Geriant daug vandens, mikro akmenys gali prasiskverbti per šlapimą. Taip pat galite pasirinkti gerti kitus sveikus skysčius. Šiuos pasirinkimus sudaro energetiniai gėrimai, sveikos sriubos, sultys ir kt. Tačiau vanduo yra svarbiausias pasirinkimas.
 • Sumažinkite natrio suvartojimą – Didesnis natrio kiekis sukelia daugiau kalcio šlapime. Šis santykis gali sukelti inkstų akmenų susidarymą. Norėdami išvengti šių akmenų, turėtumėte sumažinti natrio kiekį savo mityboje. Valgydami turėtumėte vartoti mažai druskos.
 • Apribokite gyvulinių baltymų vartojimą – Gyvūnų mėsa, pavyzdžiui, raudona mėsa, paukštiena, kiaušiniai, jūros gėrybės ir kt., gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį jūsų organizme. Ši rūgštis gali dar labiau sukelti inkstų akmenų susidarymą. Gyvūninių baltymų suvartojimą turėtumėte apriboti iki vidutinio.
 • Venkite valgyti maistą, kuriame gausu oksalatų – Oksalatas yra medžiaga, tiesiogiai atsakinga už inkstų akmenų susidarymą. Jei turite didesnę galimybę susirgti šia liga, nevartokite šių maisto produktų. Akmenis formuojantys maisto produktai yra špinatai, arbata, šokoladas, burokėliai, rabarbarai, saldžiosios bulvės, juodieji pipirai ir kt.
 • Išlaikyti sveiką kūno svorį – Jūsų kūno svoris taip pat pakeis jūsų sveikatos būklę. Jei norite apsisaugoti nuo inkstų akmenų, įsitikinkite, kad neturite antsvorio. Jei sveriate daugiau nei siūloma pagal jūsų Kūno masės indeksas (KMI), turėtumėte laikytis gyvenimo būdo, kurio pagrindinis dėmesys skiriamas svorio metimui. Turėtumėte reguliariai dalyvauti fizinėje veikloje ir valgyti subalansuotą mitybą.
 • Valgykite maistą, kuriame gausu kalcio – Vartojant kalcio, jūsų organizme sumažėja oksalatų kiekis. Tačiau jūsų kalcio kiekis turėtų būti pakankamas, o ne per didelis.

Prevencija naudojant vaistus

Kaip minėta anksčiau, inkstų akmenys ne visada diagnozuojami, nebent jie sukelia sveikatos problemų. Kartais pacientai metų metus gyvena su nedideliais akmenimis, nežinodami. Todėl diagnozė dažnai vėluojama. Pacientas informuojamas apie būklę, kai ji progresuoja. Tokiais atvejais, norint gauti norimus klinikinius rezultatus, galima pasiūlyti tiek gydymą, tiek profilaktiką.

Inkstų akmenligės profilaktika vartojant vaistus priklauso nuo įvairių veiksnių. Yra skirtingų tipų inkstų akmenys. Pavyzdžiui, kalcio akmenys, šlapimo rūgšties akmenys, cistino akmenys, struvito akmenys ir kt. Gydytojai skiria vaistus nuo konkrečios būklės.

Baigiamoji pastaba

Inkstų akmenligė nėra šiuolaikinė liga. Prevencinei sveikatos priežiūrai populiarėjant, apsauga tapo pagrindiniu aspektu. Tačiau negalime sutelkti dėmesio į būklės prevenciją, nebent pirmiausia pripažintume jos egzistavimą. Todėl būtina suprasti pagrindinius inkstų akmenų simptomus.

Vėliau pagrindinis dėmesys skiriamas prevencijai, siekiant išvengti inkstų akmenų. Sveikas gyvenimo būdas, apimantis pakankamą hidrataciją, mitybą ir mankštą, yra geriausias sprendimas. Norėdami gauti informacijos ar asmeninių patarimų, galite užsisakyti susitikimą su Daktaras Mohitas Khirbatas CK Birla ligoninėje.