Gaktos utėlių užkrėtimas | CK Birla

Gaktos utėlės ​​(taip pat žinomos kaip krabų utėlės) yra parazitinių vabzdžių, kurie savo kiaušinėlius pritvirtina prie plaukų gaktos srityje, užkrėtimas.

Šios utėlės ​​yra tokios mažos, kad be didinamojo lęšio jų nepamatysi, tačiau įkandimo vietoje jos palieka signalinius simptomus, tokius kaip niežulys ir paraudimas.

Kas yra gaktos utėlės?

Gaktos utėlės ​​yra maži vabzdžiai, gyvenantys jūsų kūno gaktos srityje. Jie minta krauju ir gali būti perduodami iš vieno žmogaus kitam per lytinius santykius.

Gaktos utėlių užkrėtimas dažnai vadinamas krabais, nes atrodo kaip maži krabai arba vabzdžiai, ropojantys gaktos srityje. Jei negydoma, tai gali sukelti tokius simptomus kaip paraudimas, niežulys ir odos uždegimas.

Kas sukelia gaktos utėles?

Gaktos utėlės ​​atsiranda dėl artimo kontakto su užsikrėtusiu asmeniu, taip pat gali užsikrėsti dalijantis drabužiais ar patalyne.

Kiti infekcijos rizikos veiksniai yra lytinis kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu arba gyvenimas namuose, kur kas nors užsikrėtė.

Dažniausias gaktos utėlių simptomas yra niežulys lytinių organų srityje, tačiau svarbu atsiminti, kad panašius simptomus gali sukelti kitos ligos, pvz., niežulys, krabai ar kirmėlės.

Siekdamas nustatyti, ar turite gaktos utėlių, jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas ištirs jūsų lytinius organus, ar nėra opų ar mažų nišlių (kiaušinių).

Kokie yra gaktos utėlių simptomai?

Niežulys yra labiausiai paplitęs gaktos utėlių užkrėtimo simptomas; tačiau tai gali skirtis priklausomai nuo užkrėtimo laipsnio ir individualaus jautrumo gaktos utėlių įkandimams.

Pačių įkandimų plika akimi nematyti. Juos gali būti sunku pastebėti, nes jie atrodo kaip mažos juodos dėmės ant gaktos plaukų.

Kai kurie žmonės nejaučia jokių simptomų, todėl jiems svarbu kreiptis medicininės pagalbos, jei įtaria užsikrėtimą. Gaktos utėlės ​​taip pat gali sukelti bėrimus, opos ir bendrą diskomforto jausmą.

Koks yra gaktos utėlių gydymas?

Bandymai kovoti su gaktos utėlėmis įprastomis namų gynimo priemonėmis, tokiomis kaip skutimasis ar maudymas, neturi reikšmingų rezultatų. Utėlės ​​lengvai išgyvena įprastą muilą ir vandenį.

Gaktos utėles galite pašalinti tepdami vietinius losjonus ir šampūnus, kurių sudėtyje yra permetrino. Nėščioms moterims ir maitinančioms motinoms arba gydant kūdikius nuo gaktos utėlių, pasitarkite su gydytoju dėl RID, Nix ir A-200 naudojimo saugumo.

Kitas variantas yra naudoti natūralų gydymą, pavyzdžiui, arbatmedžio aliejų. Jei naudojate ne pesticidų preparatą, venkite jo patekti į akis ar nosį; jei jų pateko į šias vietas, nedelsdami nuplaukite jas vandeniu.

Po gydymo nuo utėlių jūsų plaukuose gali likti kiaušinėlių, todėl juos atsargiai pašalinkite pincetu.

Taip pat būtina nukenksminti namus. Išsiurbkite visą namą ir išvalykite vonios kambarį baliklio tirpalu.

Turėtumėte naudoti karštą vandenį, kad išskalbtumėte ir išdžiovintumėte visus drabužius, patalynę ir rankšluosčius, taip pat įsitikinkite, kad visi daiktai yra sandarūs. Jei negalite išskalbti ar sausai išvalyti drabužių, prieš skalbdami įdėkite jį į sandarų plastikinį maišelį 72 valandoms.

Štai keletas vaistų, kuriuos gali skirti jūsų gydytojas:

  • Malationo (Ovido) tepimas paveiktose vietose nuo aštuonių iki dvylikos valandų.
  • Ivermektinas – geriamasis vaistas nuo apvaliųjų kirmėlių – gali būti rekomenduojamas dviem dozėmis dešimties dienų laikotarpiui. Tai stipriausias ir toksiškiausias vaistas, paprastai skiriamas nuo gaktos utėlių. Jums tereikia palikti jį keturias minutes ir po to nuplauti.

Svarbu atsiminti, kad visi gaktos utėlių gydymo būdai yra laikini; vabzdžiai gali sugrįžti, jei užsikrėtimas tęsiasi ir nesilaikoma tinkamos higienos.

Kokie yra gaktos utėlių rizikos veiksniai?

Artimas kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu yra vienas iš labiausiai paplitusių gaktos utėlių užsikrėtimo rizikos veiksnių. Gaktos utėlėmis taip pat galima užsikrėsti dalijantis užsikrėtusio asmens drabužiais, patalynės užvalkalais ar rankšluosčiais.

Tačiau kadangi gaktos utėlės ​​išgyvena tik kelias valandas nuo žmogaus kūno, neįmanoma užsikrėsti parazitais vien dalijantis baldais ar tualeto sėdynėmis.

Gaktos utėlėmis taip pat lengva užsikrėsti lytinio kontakto metu, todėl atkreipkite dėmesį į tai užsiimdami seksualine veikla.

Taip pat turėtumėte patikrinti, ar neturite kitų simptomų, nes juos gali sukelti kitos rūšies infekcija, pvz., lytiškai plintanti liga (LPL).

Kada turėčiau kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją?

Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei turite gaktos utėlių užkrėtimo simptomų ir nesate tikri dėl priežasties.

Jūsų gydytojas gali atlikti fizinį egzaminą ir diagnozuoti jūsų būklę, žiūrėdamas į užkrėstą jūsų kūno dalį. Priklausomai nuo užkrėtimo sunkumo, jie gali skirti vaistų arba rekomenduoti kitą gydymo būdą.

Išvada

Jei jaučiate bet kokius gaktos utėlių užkrėtimo simptomus, apsilankykite CK Birla ligoninėje arba užsisakykite susitikimą su gydytoju Sumit Gupta dėl profesionalios diagnozės ir gydymo.

Svarbu pasikalbėti su medicinos specialistu apie bet kokius jums rūpimus klausimus. Mūsų gydytojai nustatys, ar/kaip užsikrėtėte, nustatydami utėlės ​​tipą ir rekomenduos geriausią gydymo būdą.

DUK

Kaip greitai atsikratyti gaktos utėlių?

Veiksmingiausias būdas atsikratyti gaktos utėlių užkrėtimo yra vietinis nereceptinis gydymas. Kitos galimybės yra karštos vonios. Taip pat būtinai išskalbkite visus drabužius ir patalynę karštame vandenyje su plovikliu.

Ar matote gaktos utėles?

Gaktos utėlės ​​yra per mažos, kad jas būtų galima pamatyti be padidinamojo stiklo. Jūs žinosite, ar jie yra, nes patirsite niežulį, sudirginimą ir paraudimą.

Ar skutimasis padeda atsikratyti gaktos utėlių?

Ne, taip nėra. Tiesą sakant, skutimasis gali dar labiau sudirginti odą ir pabloginti simptomus.

Ar išgydomos gaktos utėlės?

Taip. Dauguma atvejų gaktos utėles galima išgydyti vietiniu gydymu nereceptiniais vaistais. Tačiau pasikartoti galima, jei nesilaikoma tinkamų higienos metodų (įskaitant karštą dušą).

Kas atsitiks, jei gaktos utėlės ​​negydomos?

Jei gaktos utėlės ​​​​negydomos greitai, tai gali sukelti stiprų niežėjimą, odos uždegimą ir plaukų slinkimą. Nėščios moterys turėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes tokio tipo užkrėtimas gali sukelti komplikacijų nėštumo metu.

Kitos rizikos yra bakterinės infekcijos ir ŽIV/AIDS arba hepatito B viruso perdavimas per lytinius santykius.

Kaip atrodo gaktos utėlių įkandimai?

Tipiški gaktos utėlių įkandimo požymiai yra ovalo formos rausvos dėmės. Šios dėmės dažnai atsiranda prie kirkšnies srities ir ties šlaunų, sėdmenų raukšlėmis arba aplink liemenėlės linijas.