Ar jūsų vaikui gresia rachitas

Rachitas yra kaulų liga, kurią galima atsekti dar XVII amžiuje. Per tą laiką jis išgarsėjo kaip „anglų liga“ dėl jo protrūkio XVII amžiuje Anglijoje. Iki 1920-ųjų nebuvo daug žinoma apie sutrikimą ar rachito priežastis. Laikui bėgant, tolesni tyrimai išryškino dietos, gyvenimo būdo, aplinkos ir genetinių veiksnių vaidmenį kuriant šią būklę. Rachitas paveikia kūdikius ir vaikus, sukelia ilgalaikes vystymosi problemas ir sulėtina augimą.

Šiame straipsnyje mes paaiškinsime šią būklę ir būdus, kaip ją valdyti.

Kas sukelia rachitą?

Pirmosiomis dienomis klaidingai manyta, kad rachitas turi socialines ir ekonomines šaknis. Šiandien ši klaidinga nuomonė buvo išaiškinta ir rachitas nebėra laikomas liga, apsiribojančia žemesnės ekonomikos šalyse ar regionuose. Taigi, kas sukelia rachitą?

Rachitas gali būti paveldimas arba atsirasti dėl dietos ir gyvenimo būdo. Pastarasis vadinamas mitybos rachitu. Kai kuriais atvejais pagrindinės sąlygos taip pat gali padidinti rachito išsivystymo riziką.

Dažniausia rachito priežastis yra:

  1. Vitamino D trūkumas
  2. Kalcio trūkumas

Pastaruoju metu kasdien išryškėjo vitamino D svarba mūsų mityboje ir gyvenimo būdu. Vitaminas D gaminasi mūsų organizme, kai esame veikiami saulės spindulių. Šis vitaminas padeda mums įsisavinti ir perdirbti kalcį. Suaugusiesiems vitamino D trūkumas gali sukelti osteomaliacija.

Rachitas gali pasireikšti bet kuriam vaikui. Tačiau kai kurie vaikai yra labiau linkę susirgti šia liga. Tyrimai rodo, kad etninė priklausomybė taip pat gali padidinti riziką susirgti rachitu. Neišnešioti kūdikiai taip pat labiau linkę susirgti šia liga vaikystėje, nes kūdikiai kaupia vitamino D atsargas būdami gimdoje.

Šiandien vaikai linkę daugiau laiko praleisti patalpose. Tai dar labiau sumažina sveikos saulės šviesos poveikį. Tai labai prisideda prie didėjančio vaikų sergamumo rachitu. Turėtumėte paskatinti savo vaiką reguliariai praleisti laiką lauke, kad jis gautų savo dienos saulės dozę. Ekspertai rekomenduoja kasdien būti 10–15 minučių saulėje. Nepamirškite vengti tiesioginių saulės spindulių, naudokite daug apsaugos nuo saulės priemonių ir apsauginių drabužių, kad apsaugotumėte juos nuo žalingų spindulių.

Rachito simptomai

Uždelstas augimas ir sulėtėję motoriniai įgūdžiai yra vieni iš ryškiausių rachito simptomų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Skaitykite daugiau svarbūs jūsų vaiko augimo ir vystymosi etapai.

Vaikai ir kūdikiai, sergantys rachitu, taip pat gali jausti stuburo, dubens ir kojų skausmą, taip pat raumenų silpnumą.

Fizinės deformacijos, pvz sulenktomis kojomis (dažniausiai vadinamas sumušti keliai), sustorėję riešo ir čiurnos sąnariai bei krūtinkaulio išsikišimas yra dažni fiziniai rachito simptomai. Nustatyti simptomus kūdikiams gali atrodyti sudėtinga. Rachitu sergantys kūdikiai paprastai būna nervingi ir turi minkštą kaukolę.

Jei šie simptomai tampa pernelyg akivaizdūs ir kelia susirūpinimą, kreipkitės į vaikų ortopedą nedelsiant sudaryti gydymo planą deformacijai sulaikyti ir koreguoti.

Ilgalaikis rachito poveikis apima nenormaliai išlenktą stuburą, neaugimą, kaulų ir dantų deformacijas bei traukulius ekstremaliais atvejais.

Ar jūsų vaikui gresia pavojus?

Jei jūsų vaikas turi tam tikrų pagrindinių ar esamų sveikatos sutrikimų, jam yra didesnė rizika susirgti rachitu. Jei vaikas serga celiakija, uždegiminiu žarnyno sindromu, cistine fibroze ar inkstų ligomis, anksti pastebėjote simptomus, turite būti ypač atsargūs. Šios sąlygos turi įtakos vitamino D pasisavinimui organizme ir sukelia rachitą.

Kai kuriais atvejais ilgalaikis specifinių vaistų, pvz., vaistų nuo traukulių ir antireterovirusinių vaistų, vartojimas taip pat gali sutrikdyti organizmo gebėjimą pasisavinti vitaminą D. Tokiais atvejais pasikonsultuokite su savo vaiko pediatru, kad sukurtumėte rachito prevencijos planą.

Rachito gydymas

Priklausomai nuo būklės sunkumo ir pagrindinės priežasties, gydymas gali būti medicininis, dietinis arba chirurginis. Jei būklę sukelia kokia nors kita pagrindinė liga, būtina gydyti pirminę ligą. Dėl paveldimo rachito reikia labiau specializuoto požiūrio, todėl geriausia pasikonsultuoti su gydytoju, turinčiu rachito gydymo patirties.

Itin rimtos deformacijos, pvz., ekstremalūs atvejai trankyti-kelius gali būti koreguojamas ir chirurginiu būdu.

Medicininis rachito gydymas apima kasmetines vitamino D injekcijas (rekomenduojama, jei vaikas negali vartoti geriamųjų papildų arba serga žarnyno/kepenų ligomis), geriamuosius vitamino D ir kalcio papildus ir dietos pokyčius.

Taip pat skaitykite: Vitamino D svarba

Patarimai, kaip išvengti rachito

  • Svarbiausias dalykas, kurį reikia turėti omenyje norint išvengti rachito, yra užtikrinti, kad jūsų vaikas kasdien bent 10–15 minučių būtų saulėje ir su maistu gautų pakankamai kalcio.
  • Jei jūsų kūdikis maitinamas tik motinos pienu, pasitarkite su savo pediatru dėl vitamino D mitybos palaikymo.
  • Nėštumo metu taip pat rekomenduojami vitamino D ir kalcio papildai, kurie padės jūsų kūdikiui kaupti atsargas iki gimimo.
  • Vyresniems vaikams būtinas maistas, kuriame gausu kalcio, pavyzdžiui, pienas, sūris, gvajava ir žalios daržovės. Kiti maisto produktai, kuriuose gausu vitamino D ir kalcio, yra riebios žuvys, tokios kaip lašiša ir tunas, apelsinų sultys, sojų pienas ir spirituoti grūdai.

Pediatras arba vaikų ortopedas galės suteikti daugiau informacijos apie jūsų vaiko sveikatą ir padėti jums sukurti pritaikytą dietą, kuri pašalintų bet kokias jūsų vaiko mitybos spragas. Turėtumėte būti ypač atsargūs, jei jūsų vaikas netoleruoja laktozės. Indijoje didžiąją dalį kalcio gauname iš pieno produktų. Jei jūsų vaikas netoleruoja laktozės, pasitarkite su gydytoju, kad sužinotumėte daugiau apie maisto pakaitalus.

Norėdami gauti daugiau informacijos, galite apsilankyti CK Birla ligoninėje, Gurgaone. Užsisakykite susitikimą šiandien!

Taip pat skaitykite: Kovojant su vitamino D trūkumu mažai saulės ir teisingu gyvenimo būdu