Dažni kelio pažeidimai, apie kuriuos turėtumėte žinoti

Kelio traumą gali patirti bet kas – nuo ​​profesionalių sportininkų iki paprastų žmonių. Nesvarbu, ar tai būtų sunkus fizinis krūvis, nelaimingas kritimas ar eismo įvykis, dažni kelio sužalojimai gali atsirasti dėl įvairių aplinkybių.

Kad ir kokia būtų priežastis, kelio sužalojimai gali sukelti sekinantį skausmą ir trukdyti kasdieninei veiklai. Jei keliai kelia nerimą, turėtumėte imtis iniciatyvos, kad išvengtumėte nieko rimto.

Kas yra kelio traumos?

Norėdami suprasti, kas yra kelio traumos, pirmiausia supraskime pagrindinę kelio struktūrą. Apskritai kelias susideda iš kaulų, sausgyslių, raiščių ir kremzlių.

Visa tai veikia kartu, kad užtikrintų stabilumą ir judesių diapazoną atliekant įvairią fizinę veiklą. Kelias laikomas sužalotu, kai yra traumos bet kuris iš šių gyvybiškai svarbių komponentų.

Priklausomai nuo sužalojimo tipo ir sunkumo, gali prireikti bet ko nuo priežiūros namuose ir gydymo iki operacijos.

Turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ir pasitikrinti kelį, jei jaučiate kelio skausmą arba įtariate kelio traumą. Jei šie sužalojimai laiku negydomi, laikui bėgant jie gali pablogėti ir sukelti ilgalaikę žalą.

Dažnas kelio traumų tipas

Čia yra keletas dažniausiai pasitaikančių kelių traumų tipų, aprašytų išsamiau.

Kelio lūžiai

Lūžis gali įvykti bet kuriame kelio kaulelyje, nors dažnai įvyksta girnelės ar kelio girnelės. Dėl didelės kelio traumos gali atsirasti lūžis, pavyzdžiui, kritimo ar nelaimingo atsitikimo metu.

Užpakalinio kryžminio raiščio pažeidimas

Kelio trauma, kai jis sulenktas, gali sužaloti užpakalinį kryžminį raištį. Tai įmanoma transporto priemonės avarijos ar kritimo metu.

Menisko ašaros

Šio tipo sužalojimai yra dažni sportuojant, kai vyrauja stiprūs judesiai, pavyzdžiui, sukimasis, sukimas ar blokavimas. Šios ašaros taip pat gali turėti su amžiumi susijusių ir degeneracinių priežasčių.

Priekinio kryžminio raiščio pažeidimas

Sužalojimas, pavyzdžiui, ACL plyšimas, yra įprastas sportininkams, bet neapsiriboja jais. Staigūs krypties pokyčiai judant arba nusileidimas netinkamoje padėtyje šokinėjant gali sukelti ACL sužalojimus.

Priklausomai nuo sunkumo, gali prireikti operacijos.

Kelio sąnario išnirimas

Dalinis arba visiškas kelio kaulų nesutapimas vadinamas kelio dislokacija. Žalingas automobilio avarijų ar intensyvios sportinės veiklos sukeltas poveikis gali sukelti išnirimą.

Kartais išnirimas taip pat gali atsirasti dėl esamų kelio struktūrinių anomalijų.

Girnelės tendinitas

Ši būklė atsiranda, kai sausgyslė tarp blauzdikaulio ir kelio girnelės patiria traumą, dėl kurios atsiranda uždegimas. Pernelyg didelis šokinėjimas yra viena iš dažniausių girnelės tendinito priežasčių.

Įprastų kelio traumų priežastys ir simptomai

Yra daug galimų kelio traumų priežasčių. Tai gali būti didžiulė trauma, patirta nelaimingo atsitikimo ar fizinio sporto metu.

Per didelis įtempimas arba netinkamas sąnario naudojimas sportuojant ar net atliekant įprastus darbus gali sukelti kelių problemų. Dėl degeneracinio senėjimo kelio sąnario poveikio jis gali būti labiau pažeidžiamas net atliekant reguliarius judesius.

Jei anksčiau patyrėte kelio traumą, rizikuojate susižeisti ateityje.

Nors kelio traumų simptomus lemia pagrindinė traumos priežastis, uždegimas ir skausmas šioje srityje yra įprasti rodikliai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

Štai keletas bendrų simptomų, kurie gali padėti įvertinti, ar jūsų kelias yra sužeistas:

  • Kelio skausmas, dėl kurio sunku vaikščioti, lipti laiptais ar atlikti bet kokius su keliais susijusius judesius
  • Kelias jaučiasi per silpnas, kad atlaikytų bet kokį svorį
  • Kelio nestabilumo ir standumo pojūtis
  • Kelias atrodo patinęs ir paraudęs
  • Populiarus garsas, lydimas stipraus skausmo

Kaip diagnozuojami kelio pažeidimai?

Kelio traumų diagnostika susideda iš skirtingų etapų. Kai kreipsitės į gydytoją dėl kelio traumos, jie pradės atlikdami fizinį egzaminą.

Bus pastebėti visi matomi ar apčiuopiami simptomai, tokie kaip skausmas, mėlynės, uždegimas ir jautrumas. Jie bandys įvertinti jūsų kelio sąnario mobilumą įvairiais kelio judesiais, tokiais kaip tiesimas, sukimas, lenkimas ir kt.

Gydytojas gali užsisakyti vaizdo testą, kad geriau pažvelgtų į kelį, pavyzdžiui, kompiuterinę tomografiją, rentgeno spindulius ir MRT. Jei jūsų kelyje yra infekcijos požymių, gali būti užsakyti papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimas ir artrocentezė.

Kaip gydomos kelio traumos?

Kelio traumų gydymas apima daugybę galimybių. Kai kurių tipų kelio skausmui gydyti gali būti rekomenduojami vaistai.

Skausmui sumažinti gali būti rekomenduojami tam tikri pratimai ar fizioterapija, didinantys sąnario stiprumą ir lankstumą. Kai kuriuos sužalojimus gali prireikti gydyti atliekant procedūras, apimančias dalinį arba visišką kelio sąnario pakeitimą, artroskopiją, osteotomiją, kelio girnelės keitimą, aspiraciją ir kt.

Taip pat svarbi pradinė savęs priežiūra dėl kelio traumos. Pirmiausia turėtumėte visiškai pailsėti keliui, kad jo nepasunkintumėte, įskaitant jo netrynimą ir nemasažavimą.

Norėdami sumažinti uždegimą, galite naudoti ledo paketą.

Turėtumėte planuoti vizitą pas patikimą gydytoją, kad nustatytumėte tikslią problemą ir gautumėte tinkamiausią kelio traumos gydymą.

Kreipkitės pagalbos į tinkamą gydytoją

Dėl kelių traumų geriausia nedelsiant kreiptis į specialistą. Gydytojas ortopedas arba chirurgas yra tinkamas asmuo, kuris gali kreiptis ir aptarti jūsų problemą.

Turėtumėte pasikonsultuoti su ortopedu, turinčiu didelę kelio traumų gydymo patirtį.

Kaip išvengti kelio traumų?

Kai kurių atsargumo priemonių ėmimasis kasdieniame gyvenime gali padėti išvengti streso ir nesužeisti kelio. Šios atsargumo priemonės yra ypač reikalingos, jei sportuojate ar užsiimate sunkia veikla.

Būtinas tinkamas apšilimas prieš bet kokią treniruotę ar sportą ir tinkamas atvėsimas. Dėvėkite bet kokią būtiną kelių saugos įrangą ar įrangą.

Būkite atidesni savo judesiams, venkite smūgio ar streso keliams.

Išvada

Labai svarbu būti budriems dėl kelio traumos simptomų. Kartais sužalojimas gali būti lengvas ir laikui bėgant savaime išgyja. Tačiau kitais atvejais tai gali būti pakankamai rimta, kad prireiktų operacijos. Todėl, kad būtumėte saugūs, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Kreipkitės į Gurugramo CK Birla ligoninę arba užsisakykite susitikimą su gydytoju Debashish Chanda, kad gautumėte geriausią konsultaciją dėl kelio traumos.

DUK

K. Kaip sužinoti, ar mano kelio trauma rimta?

A. Kai kurie signaliniai probleminio kelio pažeidimo požymiai, į kuriuos reikia skubiai atkreipti dėmesį, yra paraudimas, karštis liečiant, jautrumas, patinimas ar uždegimas, negalėjimas pajudinti kelio ar guldyti ant jo svorio, stiprus skausmas ir kt.

K. Kaip sužinoti, ar ką nors suplėšiau kelyje?

A. Kai plyšo kelio raištis, plyšimo metu galite išgirsti triukšmingą garsą. Galų gale gali atsirasti kitų simptomų, tokių kaip skausmas, diskomfortas, uždegimas ir sunkumas judant kelyje.

K. Kiek laiko užtrunka užgyti kelio traumos?

A. Kelio traumos gijimo laikas priklauso nuo jo tipo, sunkumo ir gydymo priežiūros. Tai gali užtrukti nuo kelių savaičių iki mėnesių. Norint užtikrinti tinkamą ir savalaikį gijimą, svarbu laikytis visų atkūrimo nurodymų.

K. Kas atsitiks, jei kelio trauma negydoma?

A. Jei jūsų kelio sužalojimas yra rimtas, negydomas laiku, jis tik pablogės, todėl būsite pažeidžiami daugiau traumų ir lėtinių problemų. Kreipkitės į specialistą, kad išsiaiškintumėte tinkamas kelio traumos gydymo galimybes.