Dietos lentelė pacientams, sergantiems inkstais (dializuojamas pacientas)

Inkstai yra gyvybiškai svarbūs jūsų kūno organai. Pupelės formos organai yra atsakingi už atliekų ir papildomų skysčių filtravimą iš jūsų kūno, taip pat už sveikos druskų, mineralų ir vandens balanso palaikymą. Inkstų liga gali turėti įtakos jūsų bendrajai sveikatai. Todėl, jei sergate inkstų liga, labai svarbu rūpintis savo kūnu. Svarbiausias veiksnys, padedantis išlaikyti bendrą sveikatą, yra jūsų mityba. Inkstų pacientų dietos lentelė yra svarbi priemonė, kurioje pateikiama pagrindinė informacija apie tai, ką valgyti ir ko vengti.

Šiame straipsnyje su įžvalgomis iš Daktaras Mohitas Khirbatasvadovaujantis CK Birla ligoninės nefrologas, išnagrinėsime lėtinių inkstų ligų dietinių maisto produktų sąrašą. Bet pirmiausia pradėkime nuo supratimo, kas yra inkstų liga?

Inkstų dietos diagrama: kas yra inkstų liga?

Jūsų inkstai yra atsakingi už skysčių pertekliaus ir atliekų pašalinimą iš kraujo. Tada šis švaistymas paverčiamas šlapimu, kuris pašalinamas iš kūno.

Inkstų liga yra būklė, dėl kurios prarandama inkstų funkcija ir jūsų organizmas negali kaip reikiant prarasti papildomų atliekų. Tai gali būti ūminė arba lėtinė būklė. Inkstų ligai būdingi įvairūs simptomai. Dažni lėtinės inkstų ligos požymiai ir simptomai:

 • Pykinimas ir vėmimas
 • Apetito praradimas
 • Nuovargis
 • Sunku užmigti
 • Šlapinimosi dažnio pokyčiai
 • Sumažėjęs protinis aštrumas
 • Mėšlungis raumenyse
 • Patinusios pėdos ir kulkšnys
 • Sausumas ir niežėjimas ant odos
 • Nekontroliuojamas aukštas kraujospūdis
 • Dusulys dėl skysčių susikaupimo plaučiuose
 • Krūtinės skausmas

Lėtinė inkstų liga (CKD) yra labai paplitusi būklė. Apskaičiuota, kad vien 2017 m. buvo užregistruota apie 697,5 mln. žmonių, sergančių lėtine inkstų liga, o tai sudaro 9,1 proc.

Kodėl dializės paciento dieta yra svarbi?

Jei sergate lėtine inkstų liga, jūsų organizmo gebėjimas filtruoti atliekas yra pažeistas. Tai reiškia, kad jūsų inkstai negali tinkamai atlikti savo funkcijų. Todėl turėtumėte įsitikinti, kad valgote, įtrauktą į Indijos dietos lentelę, skirtą inkstų pacientams, kad jūsų inkstai galėtų veikti sveikai, nepaisant inkstų ligos.

Inkstų dietos schemos keitimas gali padėti išvengti inkstų ligos komplikacijų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Be to, tinkamos mitybos diagramoje pacientams, kuriems yra didelis kreatinino kiekis, pateikiama:

 • Daugiau energijos
 • Sumažėjusi infekcijos rizika
 • Sveikesnis kūno svoris
 • Sumažėjusi ligos progresavimo rizika

Dializės paciento dietos lentelė: kas yra dializė?

Prieš pradėdami suprasti, ką valgyti dializuojamiems pacientams, turėtume sužinoti, kas yra dializė.

Kadangi sergant inkstų liga inkstai negali filtruoti jokių atliekų, tai naujas gydymas inkstų ligoniams. Dializė yra procedūra, kurios metu aparatas naudojamas atliekoms filtruoti ir pašalinti. Dializės aparatas taip pat reguliuoja mineralų ir druskų kiekį kraujyje bei kraujospūdį.

Yra dviejų tipų dializės:

 • Hemodializė
 • Peritoninė dializė

Dializė neišgydo inkstų ligos, o tik suteikia laikiną palengvėjimą ir leidžia jūsų kūnui atsikratyti atliekų ir papildomų skysčių.

Indijos dietos lentelė pacientams, sergantiems inkstų ligomis

Asmeninė dializės paciento dietos lentelė gali padėti žmonėms, sergantiems inkstų liga, palengvinti simptomus ir gyventi geresnę gyvenimo kokybę. Idealioje inkstų dietoje turėtų būti mažai natrio, baltymų ir fosforo. Kai kuriems pacientams taip pat taikomas papildomas kalcio ir kalio suvartojimo apribojimas.

Šių maistinių medžiagų pusiausvyros palaikymas yra svarbus norint sveikai maitintis ir neleisti inkstų ligai toliau progresuoti.

Žemiau yra išvardyti pagrindiniai komponentai, kuriuos turėtumėte įtraukti į inkstų pacientų dietos lentelę:

Natrio

Natris yra mineralas, esantis druskoje ir naudojamas kaip įprastas prieskonis. Inkstų pacientas turėtų vengti vartoti daugiau natrio. Didesnis druskos kiekis gali padidinti troškulį, kraujospūdžio lygį ir dar labiau sukelti kojų, rankų ir veido patinimą. Kita vertus, mažas druskos kiekis gali padėti reguliuoti kraujospūdžio lygį, nervų funkciją ir raumenų susitraukimą.

Kaip stebėti natrio suvartojimą: perskaitykite maisto etiketes, rinkitės šviežius vaisius ir daržoves ir nevalgykite supakuotos mėsos.

Kalis

Kalis yra mineralas, kuris natūraliai atsiranda organizme. Jis taip pat randamas keliuose maisto produktuose. Kalis yra svarbus raumenų funkcijai ir širdies plakimui reguliuoti. Be to, jis pagerina skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą kraujyje.

Inkstais sergantiems pacientams svarbu subalansuoti kalio suvartojimą, nes didelis šio mineralo kiekis kraujyje gali sukelti raumenų silpnumą, nereguliarų širdies plakimą ir lėtą pulsą.

Kaip stebėti kalio suvartojimą: apribokite daug kalio turinčio maisto vartojimą, rinkitės šviežius vaisius ir daržoves ir venkite druskos pakaitalų.

Fosforas

Fosforas svarbus kaulų vystymuisi ir stiprumui. Tai taip pat padeda palaikyti raumenų funkciją ir jungiamojo audinio vystymąsi. Jei sergate inkstų liga, jūsų gebėjimas filtruoti fosforą sumažėja. Kai jūsų inkstai nefunkcionuoja visu pajėgumu ir suvartojate daug fosforo, jūsų kūnas gali išskirti papildomą kalcio kiekį iš jūsų kaulų ir sukelti kalcio nuosėdų kraujagyslėse ir įvairiuose organuose.

Kaip stebėti fosforo suvartojimą: rinkitės maistą, kuriame yra mažai fosforo, venkite supakuotų maisto produktų ir valgykite mažesnes daug baltymų turinčio maisto porcijas.

Baltymas

Pažeisti inkstai negali filtruoti baltymų iš maisto, kurie savo ruožtu patenka į kraują. Tačiau baltymai vaidina svarbų vaidmenį palaikant audinius. Todėl svarbu subalansuoti baltymų suvartojimą.

Kaip stebėti baltymų suvartojimą: Patikrinkite etiketes, nevalgykite perdirbto maisto ir veskite maisto žurnalą.

Skysčiai

Skysčiai yra būtini jūsų kūno hidratacijai. Tačiau jei sergate inkstų liga, turite subalansuoti suvartojamų skysčių kiekį, kad dializė galėtų visiškai išfiltruoti atliekas iš jūsų kūno. Didelis skysčių vartojimas gali padidinti spaudimą širdžiai ir plaučiams.

Svarbu išlaikyti skysčių suvartojimą, atsižvelgiant į šlapimo išsiskyrimą ir dializės nustatymus.

Kaip stebėti skysčių suvartojimą: negerkite papildomų skysčių ir atkreipkite dėmesį į vandens kiekį, kurį pasiliekate gamindami.

Inkstams naudingi maisto produktai Inkstams kenksmingi maisto produktai
Vaisiai (persikai, vynuogės, kriaušės, obuoliai, uogos, ananasai, slyvos, mandarinai ir arbūzas) Apelsinai ir apelsinų sultys, nektarinai, kiviai, razinos arba kiti džiovinti vaisiai, bananai, kantalupa, lipčiaus ir džiovintos slyvos
Grūdai, Dalia ir avižiniai dribsniai Riešutai
Alyvuogių aliejus, rapsų aliejus ir dygminų aliejus Šokoladas
Žuvis, paukštiena ir kiaušiniai Tamsios spalvos soda, perdirbtas maistas, marinuoti agurkai, pomidorai ir paruošti valgiai
Pienas, jogurtas ir sūris Didelio riebumo pieno produktai
Daržovės (brokoliai, kopūstai, morkos, žiediniai kopūstai, salierai, raudonieji pipirai, agurkai, baklažanai, šparaginės ir vaško pupelės, salotos, svogūnai, paprikos, rėžiukai, cukinijos ir geltonieji moliūgai) Šparagai, avokadas, bulvės, pomidorai arba pomidorų padažas, žieminiai moliūgai, moliūgai ir virti špinatai

Baigiamoji pastaba

Dietos lentelė pacientams, sergantiems inkstų ligomis, yra svarbi ir patogi priemonė, galinti padėti inkstų pacientams gyventi kokybišką gyvenimą.

Norėdami gauti daugiau informacijos arba asmeninių nurodymų apie inkstų ligą, galite užsisakyti susitikimą su gydytoju Mohitu Khirbatu, vadovaujančiu nefrologu CK Birla ligoninėje, Gurgaon.


DUK

Klausimai 1. Kokie yra 10 geriausių maisto produktų sergant inkstų ligomis?

10 geriausių maisto produktų nuo inkstų ligų yra brokoliai, kopūstai, morkos, žiediniai kopūstai, salierai, raudonieji pipirai, agurkai, baklažanai, žalumynai ir salotos.

2 klausimai. Kuris maistas mažina kreatinino kiekį?

Norėdami sumažinti kreatinino kiekį, sumažinkite raudonos mėsos ir žuvies vartojimą.

3 klausimas. Kokie vaisiai naudingi inkstams?

Persikai, vynuogės, kriaušės, obuoliai, uogos, ananasai, slyvos, mandarinai ir arbūzas yra geri vaisiai inkstams.