Dizenterija – priežastys, simptomai, diagnostika ir gydymas

Ar prisimeni, kaip mama tave bardavo, kad prieš valgydama netinkamai nusiplovei rankas? Viena iš labiausiai paplitusių infekcijų, sukeltų infekcijų, parazitų ir mikrobų, yra dizenterija. Todėl svarbu tinkamai nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu, ypač prieš valgį.

Kas yra dizenterija?

Dizenterija, taip pat vadinamas „kruvinu srautu“ ir „kruvinu viduriavimu“ yra žarnyno infekcija, kurioje yra kraujo arba gleivių, sukelianti viduriavimą. Dažniausiai yra dviejų tipų dizenterija:

 1. Bacilinė dizenterija, taip pat žinomas kaip šigeliozė, yra labiausiai paplitęs dizenterijos tipas. Tai sukelia Shigella bakterijų infekcija.
 2. Amebinė dizenterija, dar žinomas kaip „amebiazė“, yra kitas pagrindinis dizenterijos tipas. Ji yra mažiau paplitusi nei bakterinė dizenterija ir atsiranda dėl vienos ląstelės parazito, vadinamo Entamoeba, infekcijos.

Be tinkamo ir savalaikio gydymo dizenterija gali būti mirtina. Pastebėjus dizenterijos simptomus savyje ar aplinkiniuose, svarbu kuo greičiau vykti į ligoninę.

Kas sukelia dizenteriją?

Shigella bakterijos ir Entamoeba parazitas yra dvi pagrindinės dizenterijos priežastys. Žmonės, gyvenantys šiltesnio klimato kraštuose ir neturintys tinkamos sanitarijos bei higienos praktikos, yra labiau linkę pasigauti šiomis bakterijomis ir parazitais.

Kai kurios kitos dizenterijos ir šių bakterijų bei parazitų gaudymo priežastys yra šios:

 • Kontaktas su kitų žmonių, sergančių dizenterija, išmatomis
 • Lytinis kontaktas su asmeniu, sergančiu dizenterija
 • Užteršto vandens gėrimas
 • Valgyti užterštą maistą
 • Plaukimas ežeruose ir tvenkiniuose su užterštu vandeniu
 • Tinkamai nenusiplauna rankų po tualeto
 • Liesti paviršių, užterštų dizenterijos bakterijomis ir parazitais

Dizenterijos priežastys

Kokie yra dizenterijos simptomai?

Kai kurie dažni dizenterijos simptomai yra šie:

 • Pernelyg didelis viduriavimas, kuriame yra kraujo ir gleivių
 • Nuolatinis noras ištuštinti žarnyną
 • Karščiavimas ir peršalimas
 • Pilvo mėšlungis ir skausmas
 • Kūno skausmas ir nuovargis
 • Protarpinis vidurių užkietėjimas

Kaip diagnozuojama dizenterija?

Kai kas nors užsikrečia dizenterija, simptomai gali pasireikšti ne iš karto. Simptomai pasireikš po 1-2 dienų. Tinkamai gydant infekciją galima suvaldyti per savaitę. Jei negydoma arba diagnozuojama pavėluotai, laikui bėgant padėtis gali pablogėti.

Jei sergate dizenterija ir lankotės pas gydytoją, jis/ji jums užduos įvairių klausimų. Turėsite pasidalinti savo naujausia kelionės informacija, jei tokia buvo. Žinodami jūsų kelionių istoriją, gydytojas galės geriau diagnozuoti jūsų būklę.

Yra žinoma, kad dizenterijos infekcijos keliauja su keleiviais iš vienos šalies į kitą. Kai kurios šalys, kurios yra labai linkusios į dizenteriją ir kuriose jos dažnis yra didelis, yra Malis, Angola, Pakistanas, Madagaskaras, Indija, Zambija, Uganda, Gambija ir kt.

Vėliau gydytojas paprašys jūsų atlikti kraujo tyrimus ir paimti išmatų mėginį. Tada išmatų mėginys bus analizuojamas laboratorijoje, siekiant diagnozuoti dizenteriją ir jos tipą.

Koks yra dizenterijos gydymas?

Lengva dizenterija gali būti lengvai išgydoma vaistais ir geriant daug skysčių. Norint kovoti su nuovargiu ir dehidratacija, labai svarbu laikytis geriamosios rehidratacijos.

Lengvos šigeliozės atveju gydytojas rekomenduos gerti daug skysčių, ilsėtis ir vartoti skausmą malšinančius vaistus, kad sumažintų pilvo spazmus ir kūno skausmus. Sunkios šigeliozės atveju gydytojas gali skirti stiprių antibiotikų.

Panašiai amebinę dizenteriją taip pat galima gydyti skysčiu, daugybe poilsio ir antibiotikų. Gydytojas gali skirti vaistų su druskomis, pavyzdžiui, metronidazolu ir tinidazolu, kad sunaikintų parazitus žarnyne. Be to, esant dideliam silpnumui ir nuovargiui, gydytojai taip pat skiria intraveninių vaistų, skirtų kovai su dehidratacija.

Kokie yra dizenterijos rizikos veiksniai?

Tinkamai prižiūrint ir gydant vaistus, dizenterija gali būti lengvai išgydoma. Tik keli rizikos veiksniai yra susiję su dizenterija, kuria serga labai nedaugelis. Kai kurie galimi rizikos veiksniai yra šie:

 • Labai mažas kalio kiekis gali sukelti širdies nepakankamumą.
 • Kraujo infekcijų tikimybė didesnė žmonėms, kurių imuninė sistema jau labai silpna, pavyzdžiui, ŽIV ir vėžiu sergantiems pacientams.
 • Traukuliai, ypač mažiems vaikams, kuriems jau yra buvę traukulių.
 • Hemolizinis ureminis sindromas platina toksinus kraujyje ir gali sukelti inkstų nepakankamumą.
 • Smegenų pažeidimas dėl parazitų plinta į kitas kūno dalis.

Kada turėčiau kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją?

Jei per klaidą pavartoję užteršto maisto ir vandens jaučiate tokius simptomus kaip galvos svaigimas, nuovargis ir pilvo skausmas, rekomenduojame kuo greičiau apsilankyti pas sveikatos priežiūros specialistą.

Taip pat apsilankykite ligoninėje, jei ką tik baigėte kelionę ir iškart po to pajusite šiuos simptomus. Laiku diagnozavus dizenteriją galima nesunkiai išgydyti. Kai Jums diagnozuota dizenterija, pradėjus vartoti tinkamus vaistus ir vis tiek nepastebėjus būklės pagerėjimo, nedelsdami vėl apsilankykite pas gydytoją. Jis/ji parengs gydymo planą, atsižvelgdamas į situaciją ir jūsų organizmo poreikius.

Kaip sumažinti dizenterijos riziką

Jei gyvenate infekcinėje ir užteršimo vietoje, čia yra keletas prevencinių priemonių, kurių galite laikytis, kad išvengtumėte dizenterijos.

 • Venkite dalytis savo rankšluosčiais su kitais
 • Prieš valgydami visada gerai nusiplaukite rankas su muilu ir vandeniu
 • Reguliariai skalbkite su gera skalbimo priemone
 • Negerkite vandens iš nežinomų šaltinių
 • Pabandykite gerti virintą vandenį
 • Prieš vartodami vaisius ir daržoves tinkamai nuplaukite
 • Venkite valgyti žalių daržovių; prieš vartojimą juos išvirkite
 • Stenkitės naudoti švarius ir reguliariai dezinfekuojamus tualetus

Išvada

Sergant dizenterija labai svarbu tinkamai prižiūrėti. Nepamirškite laikytis prevencinių priemonių, kad sustabdytumėte dizenterinės infekcijos plitimą. Jei jūs ar jūsų artimieji sergate dizenterija ir norite nedelsiant gydytis, apsilankykite šalia jūsų esančioje CK Birla ligoninėje. Arba taip pat galite užsisakyti susitikimą su gydytoju ___, kad greitai ir efektyviai išgydytumėte infekciją.


DUK

Q1. Ar dizenterija gali sukelti mirtį?

Tik ilgai negydomas jis gali būti mirtinas ar sukelti kitų komplikacijų. Priešingu atveju dizenterija yra labai dažna infekcinė liga, kurią galima išgydyti tinkamais vaistais ir simptomais.

Q2. Koks maistas tinka dizenterijai?

Sergant dizenterija rekomenduojama vengti aštraus ir riebaus maisto. Paprastas ir švelnus maistas, pavyzdžiui, bananai, balti ryžiai, virtos bulvės, košė ir avižiniai dribsniai, yra geras maistas sergant dizenterija.

Q3. Kuo skiriasi viduriavimas ir dizenterija?

Viduriavimas yra labai dažna infekcija, kai pacientai tiesiog kenčia nuo vandeningų išmatų, o sergant dizenterija – viduriavimas su žarnyno uždegimu. Sergant dizenterija, išmatose taip pat gali būti gleivių ir kraujo.

4 klausimas. Ką daryti namuose sergant dizenterija?

Vartodami paskirtus vaistus, galite naudoti keletą paprastų namų gynimo priemonių nuo dizenterijos, pavyzdžiui, gerti daug skysčių, pvz., kokosų vandens, arbūzų sulčių, žaliosios arbatos ir kt. Taip pat tinkamai pailsinkite kūną ir valgykite paprastą, švelnų maistą.

Q5. Kaip sustabdyti dizenteriją ir skrandžio skausmą?

Pageidautina paprašyti savo gydytojų rekomenduoti skausmą malšinančių vaistų, kad sustabdytų pilvo skausmą ir mėšlungį dizenterijos metu.