Genitalijų pūslelinė – priežastys, simptomai, diagnozė ir prevencija

Lytinių organų pūslelinės yra dažnai diagnozuojama lytiniu keliu plintanti liga. Ja serga net 1 iš 5 žmonių, nors dauguma to nežino, nes dažnai nesukelia jokių pastebimų simptomų. Nesvarbu, ar išsitirti, atskleisti savo statusą ir naudoti apsaugą su naujais partneriais, ar ne, tai yra asmeniniai sprendimai, kuriuos galite priimti tik jūs, sužinoję viską apie genitalijų pūslelinę toliau.

Jei manote, kad galėjote ja užsikrėsti arba nerimaujate dėl artimo žmogaus, kuris ja gali sirgti, svarbu susipažinti su šia liga, įskaitant jos simptomus, gydymo galimybes ir būdus, kaip apsisaugoti nuo užsikrėtimo ateityje.

Genitalijų pūslelinė: kas tai?

Lytinių organų pūslelinės yra lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią platina herpes simplex virusas. Herpes simplex virusas (HSV) turi du variantus: HSV-1 ir HSV-2. Kiekvienas iš jų vienodai gali sukelti lytinių organų pūslelinę, tačiau dažniausiai aptinkamas HSV-2 variantas.

Lytinių organų pūslelinės plinta per lytinius santykius su virusu užsikrėtusiu asmeniu. Virusas taip pat gali būti perduodamas be simptomų. Asmuo gali nežinoti, kad jį turi, kol jis vėl nepasirodo arba kol neperduos savo partneriui. Žmonės su lytinių organų pūslelinės prieš seksą turi pasakyti savo partneriams apie infekciją, kad jie neužsikrėstų.

Genitalijų pūslelinės priežastys

Genitalijų pūslelinės priežastys apima herpes simplex viruso (HSV) buvimą. Pirmą kartą užsikrėtus HSV, atsiranda protrūkis. Šie protrūkiai gali periodiškai kartotis žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi arba kurie nesiima atsargumo priemonių, kad išvengtų protrūkio. Kiekvienas, kuris kada nors turėjo oralinį seksą, gali susirgti lytinių organų pūslelinės nes jį gali sukelti ir HSV-1. Tačiau tiems, kurie turi tik vieną partnerį, rizika yra mažesnė nei tiems, kurie turi kelis partnerius.

Prezervatyvai sumažina riziką, bet visiškai jos nepanaikina, nes prezervatyvai neuždengia visų vietų, kuriose gali būti HSV, pavyzdžiui, burnoje ar pirštuose.

Lytinių organų pūslelinės simptomai vyrams ir moterims

Genitalijų herpeso simptomai vyrams yra šie:

 • Pūslės ant varpos arba aplink išangę
 • Niežulys ar deginimas lytinių organų srityje
 • Skausmas šlapinantis
 • Į gripą panašūs simptomai
 • Patinę limfmazgiai

Genitalijų herpes simptomai moterims yra šie:

 • Pūslių atsiradimas ant vulvos arba aplink išangę
 • Niežulys ar deginimas lytinių organų srityje
 • Skausmas šlapinantis
 • Į gripą panašūs simptomai
 • Patinę limfmazgiai

Kai kuriems genitalijų pūslelinės sergantiems žmonėms taip pat gali pasireikšti netipiniai simptomai, tokie kaip karščiavimas, galvos skausmas ir raumenų skausmai.

Genitalijų herpeso diagnozė

Genitalijų pūslelinė diagnozuojama paimant tepinėlį iš pažeistos vietos ir siunčiant į laboratoriją tyrimams. Tamponas bus tiriamas dėl herpeso viruso buvimo. Teigiamas rezultatas rodo, kad turite lytinių organų pūslelinę.

Dviejų tipų herpes simplex virusai – HSV-1 ir HSV-2 – gali sukelti burnos ar lytinių organų infekciją. Aptiktas tipas nustato, ar asmuo turi pūslelių, karščiavimo pūslių ar lytinių organų opų.

lytinių organų pūslelinės diagnozė

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei manote, kad galite turėti lytinių organų pūslelinės, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Ankstyva diagnozė ir gydymas padeda išvengti viruso plitimo ir rimtesnių sveikatos problemų.

Gydytojas greičiausiai galės jus diagnozuoti pagal jūsų simptomus. Jie taip pat gali atlikti fizinį egzaminą ir išmatuoti jūsų lytinius organus dėl bet kokių infekcijos ar ligos požymių. Testas yra lengvas, trunka apie 10 minučių ir gali pasakyti, ar jūsų organizme yra aktyvių HSV-1 ar HSV-2 infekcijų.

Kaip gydomas lytinių organų pūslelinė?

Nr lytinių organų pūslelinės gydymas egzistuoja šiuo metu tačiau yra gydymo būdų, kurie gali padėti valdyti simptomus. Antivirusiniai vaistai gali padėti sumažinti protrūkių skaičių ir padaryti juos ne tokius sunkius. Kai kuriais atvejais šie vaistai taip pat gali padėti sumažinti viruso perdavimo kitiems riziką.

Toliau pateikiami dažniausiai pasitaikantys Genitalijų herpes gydymas:

Vaistas

Dažniausiai skiriami vaistai yra acikloviras (Zovirax). Tyrimai parodė, kad Zovirax sutrumpina tipinio epizodo trukmę maždaug 24 valandomis, kai išgeriama, kai atsiranda pirmieji dilgčiojimo pojūčiai ar kiti artėjančio herpetinio išsiveržimo požymiai.

Zovirax vartojimas kasdien gali padėti sumažinti epizodų skaičių tiems, kurie dažnai pasikartoja.

Namų gynimo priemonės

Kiti būdai, kaip palengvinti lytinių organų pūslelinės sukeliamą diskomfortą, yra ledo paketų naudojimas ir nereceptinių skausmą malšinančių vaistų, tokių kaip acetaminofenas (Tylenol) arba ibuprofenas (Advil), vartojimas epizodo metu.

Nors šalti kompresai nepalengvina niežėjimo, jie gali padėti išvengti pūslių atsiradimo pūslelinės protrūkio metu, nes sumažina kraujo tekėjimą į pažeistą vietą.

Rizikos veiksniai užsikrėsti genitalijų herpesu

Nors genitalijas gali gauti bet kas herpes virusaskai kurie žmonės yra jautresni ir jiems kyla didesnė rizika:

 • Žmonės, kurių imunitetas silpnas dėl ŽIV/AIDS viruso buvimo
 • Tie, kurie turi kelis seksualinius partnerius arba nepraktikuoja saugaus sekso
 • Žmonės, kurie praeityje sirgo kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI).

Šie veiksniai padidina tikimybę užsikrėsti HSV-2 ir į juos reikėtų atsižvelgti aptariant prevencijos metodus.

Genitalijų pūslelinės prevencijos patarimai

 1. Sekso metu naudokite prezervatyvą; tai padės sumažinti riziką užsikrėsti ar išplisti virusu
 2. Venkite seksualinio kontakto su žmogumi, kuris turi aktyvų lytinių organų pūslelinės protrūkį
 3. Jei turite aktyvų ligos protrūkį, susilaikykite nuo seksualinės veiklos, kol žaizda užgis
 4. Reguliariai pasitikrinkite dėl LPL ir ŽIV/AIDS
 5. Paprašykite savo partnerio atlikti STD arba ŽIV testą, jei nesate tikri, kad jis neserga

Genitalijų herpeso profilaktika

Išvada

Jei įtariate, kad turite lytinių organų pūslelinę, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją. CK Birla ligoninėje dirba patyrusių gydytojų komanda, kuri gali padėti valdyti jūsų būklę ir gauti reikiamą gydymą. Bus surinkta jūsų ligos istorija, atliktas tyrimas.

Jei bus nustatyta tiksli diagnozė, gausite informaciją apie kitus STD testus, kuriuos reikėtų atlikti. Gavę šią informaciją, rekomenduojame sugrįžti pakartotiniam apsilankymui, kad būtų galima stebėti jūsų pažangą.

Susisiekite su mumis ir rezervuokite susitikimą su dr Vinod Kumar Khurana.


Kai kurie dažniausiai užduodami DUK

Klausimai 1. Ar lytinių organų pūslelinė išgydoma?

Atsakymas yra ne. Nėra vaistų nuo lytinių organų pūslelinės, o tai reiškia, kad susirgę juo turite gyventi. Tačiau yra daug būdų, kaip galite kontroliuoti savo būklę ir padaryti ją mažiau problemų kasdieniame gyvenime.

2 klausimai. Kas sukelia lytinių organų pūslelinę?

HSV sukelia herpes virusas atsirasti ant odos ar gleivinių. Norint užsikrėsti HSV, žmogui reikia kontakto su asmeniu, sergančiu šia liga, ir kontakto su užsikrėtusio asmens skysčiais, pvz., seilėmis ar sperma.

Klausimai 3. Kokie yra herpeso požymiai moteriai?

Moterims gali atsirasti opų ant makšties, vulvos, gimdos kaklelio ar išangės; karščiavimas; pykinimas; skauda raumenis; galvos skausmas; skausmingas šlapinimasis ir išskyros iš makšties.

Klausimai 4. Kokios yra herpeso stadijos?

HSV infekcija bus ramybės būsenoje (be simptomų) arba aktyvi (simptomų). Jei infekcija suaktyvės, ji tokia išliks iki gydymo. Praeina maždaug dvi savaitės, kol atsiranda pastebimų simptomų, bet kartais net ilgiau. Žmogui prasidėjus protrūkiui, jis turėtų tikėtis vieno protrūkio kas 2–6 mėnesius, jei nebus tinkamai gydomas.

Klausimai 5. Ar moteris gali duoti vyrui pūslelinę?

Taip, moteris gali perduoti herpesą savo partneriui vyrui per oralinį arba nesaugių lytinių santykių metu, nes gimdymo metu ji gali užsikrėsti virusu.