Gimdos kaklelio vėžys: priežastys, simptomai, gydymas

Kasmet maždaug 96 922 moterims diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, iš kurių daugiau nei 60 000 moterų serga šia liga. Taip yra daugiausia dėl vėlyvos diagnozės ir reguliaraus patikrinimo trūkumo. Tai laikoma 2nd dažniausiai vėžys nustatomas 15–44 metų moterims.

Kas yra gimdos kaklelio vėžys?

Gimdos kaklelio vėžys apibrėžiamas kaip vėžio rūšis, kuri išsivysto gimdos kaklelio ląstelėse. Gimdos kaklelis yra apatinė gimdos dalis, kuri jungiasi su makštimi.

Gimdos kaklelis yra padalintas į dvi dalis, būtent; endocervix (gimdos kaklelio atsivėrimas, vedantis į gimdą) ir ektocervix (išorinė gimdos kaklelio dalis, matoma atliekant spekuliacinį tyrimą). Abi šios dalys yra sudarytos iš skirtingų tipų ląstelių (atitinkamai liaukinių ląstelių ir plokščiųjų ląstelių). Vietovė, kurioje susitinka šie du regionai, vadinama transformacijos zona. Dauguma gimdos kaklelio vėžio prasideda čia.

Tačiau tai yra laipsniškas procesas. Įprastose gimdos kaklelio ląstelėse pirmiausia atsiranda nenormalūs pokyčiai. Šie ikivėžiniai pokyčiai taip pat vadinami gimdos kaklelio intraepiteline neoplazija (CIN), plokščiu intraepiteliniu pažeidimu (SIL) ir displazija. Ikivėžinius pokyčius galima aptikti atliekant Pap testą.

Nors tikslios gimdos kaklelio vėžio priežastys vis dar neaiškios, žinoma, kad ŽPV arba žmogaus papilomos virusas vaidina svarbų vaidmenį. Ne visos moterys, sergančios ŽPV, suserga gimdos kaklelio vėžiu.

Sąmoningumo stoka, įprasto ginekologinio patikrinimo ir gyvenimo būdo keitimo nepastebėjimas – visa tai prisidėjo prie dažnesnio gimdos kaklelio vėžio atvejų. Dr Deepika Aggarwal (CK Birla ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyrius) tiria įvairius įspėjamuosius gimdos kaklelio vėžio požymius, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, jo rizikos veiksnius ir būtinybę reguliariai tikrintis.

Kokie yra gimdos kaklelio vėžio simptomai?

Kaip ir beveik visos kitos vėžio formos, ankstyvas nustatymas suteikia geriausią galimybę visiškai pasveikti nuo vėžio. Kai kurie ankstyvieji gimdos kaklelio vėžio simptomai:

  • Kraujo dėmės arba lengvas kraujavimas tarp menstruacijų arba po jų
  • Menstruacinis kraujavimas, kuris yra ilgesnis ir sunkesnis nei įprastai
  • Kraujavimas po lytinių santykių, dušo ar dubens tyrimo
  • Padidėjusios išskyros iš makšties
  • Skirtingos spalvos ar kvapo išskyros iš makšties
  • Skausmas lytinių santykių metu
  • Kraujavimas po menopauzės

Šie simptomai nebūtinai reiškia gimdos kaklelio vėžį, tačiau būtina pasitarti su ginekologu.

Skaityti: Būdai, kaip atsikratyti mėnesinių mėšlungio

Gimdos kaklelio vėžio patikra

Gimdos kaklelio atranka (kuri taip pat vadinama tepinėlio tyrimu) apima mažo ląstelių mėginio paėmimą iš gimdos kaklelio paviršiaus. Tada jis siunčiamas į laboratoriją, kad būtų patikrinta, ar nėra kokių nors nenormalių ląstelių, kurios gali virsti vėžiu, jei jos negydomos.

Gimdos kaklelio vėžio atranka atliekama naudojant Pap testą (LBC-skystos bazės citologiją) ir (arba) ŽPV tyrimą.

Susisiekite su vienu iš mūsų geriausių ginekologų šiandien ir pasikalbėkite apie patikros planą, skiepijimą nuo ŽPV arba aptarkite savo simptomus. Rezervuokite susitikimą dabar CK Birla ligoninėje.

Kas moteriai kelia pavojų susirgti gimdos kaklelio vėžiu?

Vienas iš svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra užsikrėtimas ŽPV arba žmogaus papilomos virusu. ŽPV yra 150 virusų grupė ir gali sukelti augimą, vadinamą papiloma. Jis gali paveikti odos ląsteles, lytinius organus, išangę, burną ir gerklę.

ŽPV plinta per odos kontaktą ir bet kokio tipo lytinius santykius. Dauguma ŽPV tipų laikomi mažos rizikos tipu, jie retai sukelia vėžį. ŽPV tipai, sukeliantys gimdos kaklelio, makšties, varpos, išangės, burnos ir gerklės vėžį, vadinami didelės rizikos ŽPV.

Taip pat įrodyta, kad rūkymas padidina gimdos kaklelio vėžio atsiradimo riziką, be kitų sveikatos būklių. Kiti rizikos veiksniai yra chlamidijų infekcija, ilgalaikis geriamųjų kontraceptikų vartojimas, daugiavaisis ilgalaikis nėštumas, nesveika mityba ir pastojimas labai jauname amžiuje.

Gimdos kaklelio vėžio prevencija

Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio – reguliariai tikrintis. Apsilankykite pas ginekologą, kad atliktumėte įprastinį ŽPV tyrimą, Pap tepinėlį ir bendrą sveikatos patikrinimą. Jei esate seksualiai aktyvus, taip pat turėtumėte retkarčiais pasitikrinti dėl lytiniu keliu plintančių ligų. Tie, kurių imuninė sistema silpna, arba sergantys žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), dažniau susirgs gimdos kaklelio vėžiu, todėl turėtų imtis papildomų atsargumo priemonių nuo jo.

ŽPV vakcina taip pat gali būti vartojamas siekiant išvengti gimdos kaklelio vėžio. Jį galima įsigyti CK Birla ligoninėje. Prisijungti su Daktaras Deepika Aggarwalekspertė ginekologė Akušerijos ir ginekologijos skyrius norėdami sužinoti daugiau.

Skaityti: Ką jūsų ginekologas nori, kad žinotumėte