Išangės įtrūkimai: priežastys, simptomai, gydymas ir prevencija

Kai gleivinėje yra nedidelis plyšimas, ant išangės yra drėgni audiniai, ir tai yra žinoma kaip išangės plyšys. Išangės įtrūkimai gali atsirasti, kai tuštinimosi metu žmogus tuštinasi sunkiai arba stambiai. Išangės įtrūkimai sukelia diskomfortą ir kraujavimą tuštinimosi metu. Be to, išangės gale gali būti spazmų.

Išangės įtrūkimai gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai jie atsiranda naujagimiams ir kūdikiams. Dauguma išangės įtrūkimų pagerėja gydant, pavyzdžiui, sėdint vonioje ar vartojant daugiau skaidulų. Sergantiems išangės plyšiu kartais prireikia vaistų ar operacijos.

Simptomai

Išangės plyšio požymiai ir simptomai yra šie:

 • Didelis diskomfortas tuštinimosi metu
 • Besitęsiantis skausmas po tuštinimosi, kuris gali tęstis kelias valandas
 • Kraujo atsiradimas ant tualetinio popieriaus ar išmatų
 • Odos lūžis, kuris aiškiai matomas aplink išangę
 • Mažo gumbelio pojūtis ant odos šalia analinio plyšio

Priežastys

Yra priežasčių, kurios gali sukelti išangės įtrūkimus. Žemiau pateikiamos kai kurios dažniausios išangės įtrūkimų priežastys.

 • Tuštinimasis didelėmis arba kietomis išmatomis
 • Vidurių užkietėjimo jausmas tuštinimosi metu
 • Analinis lytinis aktas
 • Lėtinis viduriavimas
 • Gimdymas

Be aukščiau paminėtų, yra keletas priežasčių, kurios nėra dažnos.

Rizikos veiksniai

Galite būti labiau linkę į išangės plyšį, jei turite šiuos veiksnius:
Vidurių užkietėjimas: Plyšimo pavojų padidina įtempimas tuštinimosi metu ir kietos išmatos.
Gimdymas: Kartais moterims po gimdymo atsiranda išangės įtrūkimų.
Amžius: Išangės įtrūkimai gali atsirasti bet kuriame amžiuje, tačiau jie dažniau pasitaiko mažiems vaikams ir vidutinio amžiaus žmonėms.
Krono liga: Krono liga sukelia lėtinį žarnyno uždegimą, dėl kurio gali pablogėti išangės kanalo gleivinė, nes ji labiau linkusi nusidėvėti.

Diagnozė

Be fizinės apžiūros, apimančios išangės srities tyrimą, gydytojas taip pat paklaus apie jūsų ligos istoriją. Šis tyrimas padės nustatyti pagrindinę išangės plyšio priežastį ir leis gydytojui planuoti tolesnius veiksmus, nes plyšio padėtis leidžia suprasti jo priežastį. Vietoj galinės ar priekinės išangės skylės įtrūkimas greičiausiai yra kitos būklės, pvz., Krono ligos, simptomas. Jei jūsų gydytojas įtaria pagrindinę problemą, jis gali patarti atlikti daugiau tyrimų:

Anoskopija: Vamzdinis prietaisas, įkištas į išangę, kad gydytojas galėtų geriau matyti tiesiąją žarną ir išangę.
Lanksti sigmoidoskopija: Jūsų gydytojas į apatinę gaubtinės žarnos dalį įkiš ploną lankstų vamzdelį su mažu vaizdo įrašu.
Kolonoskopija: Gydytojas įkiš lankstų vamzdelį į tiesiąją žarną, kad apžiūrėtų visą gaubtinę žarną. Šis testas padės nustatyti gaubtinės žarnos vėžio rizikos veiksnius, kitų ligų požymius ar kitus simptomus, tokius kaip pilvo skausmas ar viduriavimas.

Gydymas

Remiantis diagnoze, toliau pateikiamas išangės įtrūkimų gydymo planas.

 • Padidinkite skaidulų ir skysčių suvartojimą, kad jūsų žarnyno judėjimas būtų minkštas ir sklandus.
 • Mirkymas šiltame vandenyje ar sėdimoji vonia gali padėti sumažinti skausmą, kurį sukelia išangės įtrūkimai.
 • analinis plyšys
 • Šoninė vidinė sfinkterotomija yra chirurginė procedūra, skirta gydyti išangės plyšį, plyšimą išangės angoje, sukeliančią skausmą, kraujavimą ir niežėjimą.

Prevencija

Jei kenčiate nuo stipraus vidurių užkietėjimo ar viduriavimo, išangės plyšių išvengti gali nepavykti. Daug skaidulų turinčio maisto valgymas ir didelis skysčių kiekis gali padėti išvengti skausmo, niežulio ir kraujavimo, kurį sukelia išangės plyšiai, arba jį sumažinti. Rekomenduojama reguliariai mankštintis, kad išvengtumėte dažno tuštinimosi.

Gyvenimo būdas ir namų gynimo priemonės

Atlikdami būtinus kasdienius pakeitimus, galite sumažinti diskomfortą ir pagreitinti išangės įtrūkimų gijimo procesą.
Padidinkite skaidulų suvartojimą
Kasdien vartojant 25–30 gramų skaidulų, išmatos išlieka minkštos ir pagreitėja įtrūkimų gijimas. Vaisiai, daržovės, riešutai ir sveiki grūdai yra maisto produktų, kuriuose yra daug skaidulų, pavyzdžiai.
Vartokite skaidulų papildus
Kad išvengtumėte dujų susidarymo ir pilvo pūtimo, palaipsniui didinkite skaidulų vartojimą.
Gerkite pakankamai vandens
Vidurių užkietėjimo galima išvengti geriant skysčius, o tam lengviausias būdas – kasdien išgerti bent 8-11 stiklinių vandens.
Kai tuštinasi, venkite kovoti
Dėl įtempimo atsirandantis slėgis gali sukelti naują plyšimą arba sukelti esamą plyšimą.

DUK –

Kiek laiko trunka analiniai įtrūkimai?

Išangės įtrūkimai paprastai atsistato maždaug per 2 savaites. Išangės įtrūkimai gali atsirasti, jei asmuo dažnai kenčia nuo vidurių užkietėjimo ar viduriavimo arba yra negydomas.

Kas atsitiks, jei įtrūkimas bus negydomas?

Negydomi įtrūkimai gali sukelti rimtų pasekmių. Visų pirma, gydymo atidėjimas gali atidėti tinkamą diagnozę, nes įtrūkimo būklė blogėja su kiekviena diena. Neteisingai diagnozavus išangės plyšį, kitos ligos, tokios kaip rimtos infekcijos ar net vėžys, gali likti nepastebėtos ir negydomos.

Kaip išgydyti analinį plyšį?

Išangės įtrūkimai užgyja šiek tiek laiko. Gydytojas paskirs tam tikrus vaistus skausmui ir diskomfortui malšinti, siūlys vartoti maistą ir daržoves, turinčius daug skaidulų, bei padidinti skysčių suvartojimą.