Kodėl jums reikia folio rūgšties nėštumo metu? CK Birla ligoninė

Folio rūgštis vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį jūsų kūdikio augimui ir vystymuisi, ypač pirmąjį nėštumo trimestrą.

Todėl nėštumo metu dažnai skiriami folio rūgšties papildai. Panagrinėkime folio rūgšties svarbą nėštumo metu.

Kas yra folio rūgštis?

Folio rūgštis, dar vadinama pteroilmonoglutamo rūgštimi, yra sintetinė folio rūgštis (vitaminas B9). Nors folio rūgšties paprastai randama lapinėse daržovėse, folio rūgšties yra spirituotuose maisto produktuose ar papilduose.

Folio rūgštis – nėštumo supervitaminas!
Šaltinis

Gydytojai paprastai skiria folio rūgštį nėštumo metu, nes ji palengvina ląstelių augimą, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir DNR susidarymą. Taigi, nėščios arba bandančios pastoti moterys folio rūgštį turėtų pradėti vartoti kasdien prieš pastojimą ir turi tęstis mažiausiai tris mėnesius po to.

Kodėl folio rūgštis svarbi nėštumo metu?

Kaip minėta anksčiau, folio rūgštis skatina naujų ląstelių gamybą. Natūralu, kad kai laukiatės, jūsų kūnas yra pasiryžęs gaminti daugiau ląstelių kūdikio vystymuisi. Folio rūgštis naudinga organizmui, nes padeda gaminti baltymus, kurie sudaro ląstelių statybinius blokus.

Štai folio rūgšties nauda jūsų kūdikio vystymuisi:

1) Nervinio vamzdelio defektų prevencija

Paprastai nerviniai vamzdeliai išsivysto į nugaros smegenis ir smegenis 28 dieną nuo pastojimo.

Tačiau jei nerviniai vamzdeliai neužsidaro tinkamai, atsiranda būklė, vadinama nervinio vamzdelio defektais (NTD). Labiausiai paplitusios NTD formos yra šios:

 • Spina Bifida: Atsiranda, kai stuburas ir nugaros smegenys neužsidaro
 • Anencefalija: Rezultatas yra nepakankamas smegenų išsivystymas ir kaukolės nebuvimas
 • Encefalocelė: Į maišelį panašus smegenų audinių išsikišimas per kaukolės angą

Anencefalija sergantys kūdikiai gali neišgyventi, o turintys spina bifida ir encefalocele gali kovoti su nuolatine negalia.

Todėl palengvėja tai, kad vienas didžiausių folio rūgšties pranašumų nėštumo metu yra tai apsaugo nuo NTD kūdikiams.

Tiesą sakant, tai gali įspūdingai sumažinti NTD riziką 70 %!

2) Apsaugo nuo įgimtų širdies ydų

Įgimtos širdies ydos (ŠKL) yra anomalijos, atsirandančios dėl nepakankamo širdies ar šalia esančių kraujagyslių išsivystymo prieš gimdymą.

Šie vystymosi defektai gali neigiamai paveikti širdį, širdies vožtuvus, arterijas ir venas. Studijos rodo, kad folio rūgšties papildymas prieš nėštumą gali sumažinti ŠKL riziką.

3) Apsaugo nuo kitų apsigimimų ir persileidimų

Folio rūgštis gali išvengti struktūrinių anomalijų ir defektų, nes reguliuoja homocisteino apykaitą. Dėl to gali užkirsti kelią burnos plyšiams lūpoje ar gomuryje.

Folio rūgšties papildai taip pat slopina gimdos susitraukimus, kurie kitu atveju gali sukelti priešlaikinį gimdymą (PTB) arba persileidimą. PTB yra svarbi naujagimių mirtingumo ir sergamumo priežastis.

4) Moterų anemijos ir gestacinio diabeto profilaktika

Folio rūgštis sumažina anemijos, gestacinio diabeto ir kitų su gimdymu susijusių komplikacijų riziką. Beveik 5% moterų registruoja hemoglobino kiekį, kuris yra mažesnis nei 11,0 g/dl, o tai yra anemijos rodiklis.

Organizmui reikia folio rūgšties, kobalamino (vitamino B12) ir geležies, kad susidarytų daugiau raudonųjų kraujo kūnelių. Taigi folio rūgšties ir vitamino B12 papildymas gali sumažinti anemijos išsivystymo tikimybę.

Panašiai folio rūgšties papildai gali sumažinti riziką susirgti gestaciniu diabetu 22% (400 mcg papildams) ir 30% (600 mcg papildams).

5) Su nėštumu susijusių komplikacijų prevencija

Papildoma folio rūgšties papildų nauda nėščioms moterims yra mažesnė su placenta susijusių nėštumo komplikacijų.

Taip yra todėl, kad folio rūgštis gali reguliuoti trofoblastų invaziją, o tai užtikrina reguliarų implantavimą ir placentą nėštumo metu.

Kokia yra rekomenduojama folio rūgšties dozė?

Rekomenduojamos folio rūgšties dozės
Šaltinis

Idealiu atveju nustatyta folio rūgšties nėštumo dozė yra mažiausiai 400 mikrogramų (mcg) per dieną.

Tačiau moteris paprastai turėtų suvartoti apie 600 mcg folio rūgšties iš visų šaltinių, įskaitant maistą ir vitaminų papildus.

Kada turėčiau vartoti folio rūgšties papildus?

Kai kurioms moterims nėštumo metu gali būti specialiai patariama vartoti folio rūgšties papildus, nes jų kūdikiui gali kilti didesnė NTD rizika.

Tai daugiausia apima moteris, kurios:

 • Turėkite sutuoktinį, kuris serga NTD arba šeimos istoriją
 • Nėštumo, kurį paveikė NTD, istorija
 • Sergate cukriniu diabetu arba pjautuvinių ląstelių anemija
 • Ar vartojate vaistus nuo epilepsijos, vilkligės, psoriazės, astmos ir kt.
 • Turite inkstų ar kepenų ligų
 • Turėti NTD

Ar folio rūgštis sukelia šalutinį poveikį?

Žinoma, folio rūgštis turi keletą šalutinių poveikių. Kai kuriems asmenims gali būti sunku paversti folio rūgštį aktyvia 5-MTHF forma.

Dėl to jų kiekis kraujyje rodo didelę nemetabolizuotos folio rūgšties koncentraciją. Chroniškai padidėjęs nemetabolizuotos folio rūgšties kiekis gali padidinti vėžio riziką ir vitamino B12 trūkumas.

A tyrimas, atliktas 2016 m pabrėžė, kaip moterys, turinčios didelį folio rūgšties kiekį, gali pagimdyti vaiką su autizmo spektro sutrikimu.

Kokie yra natūralūs folio rūgšties maisto šaltiniai?

Sveika mityba gali aprūpinti organizmą natūraliu folio rūgštimi kartu su pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, tokiomis kaip kalcis, skaidulos ir vitaminai A ir C.

Štai keli natūralūs folio rūgšties maisto šaltiniai, skirti vartoti nėštumo metu:

 • Tamsiai lapinės žalios daržovės (263 mcg puodelyje virtų špinatų)
 • Avokadas (120 mcg puodelyje)
 • Ankštiniai augalai (250–350 mcg lęšių arba pupelių puodelyje)
 • Brokoliai (168 mcg puodelyje)
 • Šparagai (268 mcg puodelyje)
 • Burokėliai (136 mcg puodelyje)
 • Apelsinas (47 mcg puodelyje)
 • Visas maistas, praturtintas folio rūgštimi

Išvada

Dabar, kai suprantate ryšį tarp nėštumo ir folio rūgšties, galite geriau įtraukti ją į savo kasdienybę. Tai būtinas vitaminas nuo pat pastojimo iki tol, kol nustosite maitinti krūtimi.

Tačiau prieš pradėdami vartoti papildų, protinga pasitarti su gydytoju. Norėdami nustatyti teisingą folio rūgšties dozę ir bet kokius kitus su nėštumu susijusius klausimus, apsilankykite mūsų svetainėje specialistams CK Birla ligoninėje.