Kodėl neatidėliojus kelio keitimo operacijos

Kelio keitimo operacija arba kelio artroplastika atliekama esant stipriam skausmui, kuris nepadeda vaistams, judėjimo problemoms ar dideliam kelio pažeidimui.

Kai kurios dažniausios priežastys, kodėl gydytojas gali rekomenduoti kelio artroplastiką:

 • Osteoartritas: Taip atsitinka, kai kremzlė (apsauginis audinys, supantis kaulą) suyra, sukelia skausmą ir riboja sąnarių funkciją. Laikui bėgant ši sąnarių liga paūmėja, todėl ji nebegali lipti, vaikščioti ar bėgioti. Kartais kartu su kremzle gali būti pažeistas ir gretimas kaulas. Osteoartritu dažniausiai serga vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonės.
 • Reumatoidinis artritas: Skirtingai nuo osteoartrito, tai atsitinka dėl to, kad imuninė sistema atakuoja audinius. Tai sukelia skausmą ir uždegimą kartu su sąnarių sustingimu, jautrumu ir net nuovargiu. Sutrikimas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, o simptomai gali atsirasti ir išnykti.
 • Potrauminis artritas: Tai osteoartrito tipas, kuris išsivysto dėl traumos. Nors simptomai trunka neilgai, jie gali tęstis ilgiau nei šešis mėnesius, todėl liga tampa lėtinė.

Gali būti papildomų priežasčių, kodėl jūsų Gydytojas ortopedas gali pasiūlyti kelio keitimo operaciją, atsižvelgiant į jūsų gyvenimo būdą, simptomus ir būklę.

Kas yra kelio sąnario pakeitimo chirurgija ir kaip ji veikia?

Prieš ruošiantis kelio keitimo operacijai, geriausia suprasti, kaip ši procedūra veikia. Kelio keitimo operacija susideda iš kelio dangos atnaujinimo naudojant metalines ir plastikines polimerines dalis arba protezinius implantus, kurie padeda palaikyti sąnarį. Tai suteikia galimybę judėti ir sumažina skausmą pažeistoje vietoje.

Yra dviejų tipų kelio keitimo operacijos:

 • Visas kelio pakeitimas: Ši procedūra apima dirbtinio kelio pastatymą ir abiejų sąnario pusių pakeitimą. Aplink 90 % Yra žinoma, kad šiuolaikiniai viso kelio sąnario protezai gerai veikia iki 15 metų.
 • Dalinis kelio pakeitimas: Pakeičiama tik paveikta sąnario dalis. Pažeisti audiniai ir kaulai pašalinami per nedidelį pjūvį, paliekant trumpesnį kelio pakeitimo atkūrimo laiką.

Kelio pakeitimo operacijos atidėjimo rizika

Nuo skausmo baimės iki gydytojo rekomendacijos gali būti daug priežasčių, dėl kurių atidėta operacija. Todėl tai darant būtina priimti pagrįstą sprendimą. Dauguma gydytojų iš pradžių pasirenka alternatyvas kelio keitimui. Jei nechirurginiai metodai nepadeda, rekomenduojama operacija.

Toliau pateikiami keli pavojai, kuriuos sukelia kelio keitimo operacijos atidėjimas:

 • Pažeisti kaulai ir sąnariai: Kuo ilgiau laukiate, tuo labiau susidėvi aplink kelius esantys audiniai. Dėl šios priežasties sąnario kaulai šlifuoja vienas į kitą, o ne juda sklandžiai. Tai sukelia tolesnę žalą, kuri pasiekia kaulą, kartu su padidėjusiu skausmu.
 • Aplinkiniai raumenys ir audiniai susilpnėja: Ribotas mobilumas, nuolatinis uždegimas ir padidėjęs slėgis gali trukdyti tinkamai atlikti judesius, o tai savo ruožtu susilpnina raumenis. Kuo daugiau skausmo jausite, tuo mažiau judėsite. Tai veda prie raumenų degradacijos, todėl jūsų koja tampa labiau pažeidžiama.
 • Nuolatinis skausmo valdymas: Negydant kelio, reikia daugiau vaistų nuo skausmo ir palengvinimo. Stiprus skausmas kenkia gyvenimo kokybei, trukdo sportuoti ir judėti. Tai ypač paveikia jūsų bendrą sveikatą.
 • Bloga laikysena: Laikui bėgant, dėl skausmo ir diskomforto, jūsų laikysena taip pat gali būti paveikta. Bloga laikysena sukelia skausmą kitose kūno vietose. Pavyzdžiui, gali atsirasti šlubavimas, kuris dar labiau paveikia nugarą ar kulkšnį judant.
 • Sužalojimo rizika: Dėl netinkamo judėjimo ir riboto judumo galite sugadinti ir kitą kelį. Taip yra dėl nuolatinio spaudimo naudojant „gerą“ kelį / šoną. Be to, judėdami rizikuojate prarasti stabilumą, todėl galite kristi.
 • Chirurginės komplikacijos: Kuo ilgiau laukiate, patiriamos žalos dydis didėja. Taigi operacija tampa sudėtingesnė ir ilgesnė.
 • Pailgintas atkūrimo laikas: Kuo vyresnis jūs tampate, tuo daugiau laiko reikia, kol jūsų kūnas sugyja ir prisitaiko, todėl pailgėja kelio sąnario pakeitimo atkūrimo laikas.

Taip pat skaitykite: Kelių skausmas – kada kreiptis į gydytoją?

Ar visiškos kelio sąnario pakeitimo operacijos atidėjimas turi žalingo poveikio jūsų klubams?

Nors klubai ir keliai dirba glaudžiai koordinuodami ir palaiko kūno svorį, trumpuoju laikotarpiu visiško kelio sąnario endoprotezavimo atidėjimas greičiausiai neturės žalingo poveikio. Tačiau bėgant metams dėl keistų laikysenų ir judesių gali skaudėti klubą. Tai gali atsitikti kaip kelio balansuoja necentrines apkrovas ir gali to padaryti neefektyviai.

Jei operacija atidedama

Kelio sąnario keitimas operacija gali būti atidėta dėl pagrindinių būklių ar individualių aplinkybių. Štai keletas patarimų, kurie padės suvaldyti skausmą:

 • Kas labiau palengvina, padeda šilti ar šalti kompresai. Laikykite juos maždaug 10–15 minučių, maždaug tris kartus per dieną.
 • Lengvi judesiai, padedantys išsitiesti ir įgalinti judesius. Geriausia ieškoti kineziterapeuto, kuris atitiktų individualius poreikius.
 • Naudojant kelių įtvarą, lazdą ar vaikštynę.
 • Hialuronato injekcija palaiko sąnarį suteptą ir padeda kaip amortizatorius.

Kokie yra kelio sąnario pakeitimo chirurgijos privalumai?

Priklausomai nuo konkrečių atvejų ir vengiant pirmiau nurodytos rizikos, pacientai gali turėti tokią naudą:

 • Skausmo sumažinimas arba pašalinimas
 • Galimybė atnaujinti įprastą veiklą
 • Geresnis arba geresnis mobilumas
 • Sumažėjusi traumų rizika

Patarimai, kaip išlaikyti sveikus kelius

Rūpinimasis savo keliais gali padėti išvengti problemų arba atidėti jų atsiradimą.

 • Kasdienė mankšta apsaugo nuo sustingimo ir skatina sąnarių judrumą.
 • Padidinkite priešuždegiminio maisto vartojimą arba vartokite papildus, pavyzdžiui, žuvų taukus.
 • Tempimas padeda raumenims atsipalaiduoti ir sušildo juos treniruotėms. Taip pat žinoma, kad sumažina traumų ir išskiria endorfinus.
 • Sportuodami nespauskite savęs per stipriai. Kaitaliokite žemo ir didelio intensyvumo treniruotes ir visada palaipsniui įtraukite svorius.
 • Venkite ilgą laiką sėdėdami giliai sulenkę kelius.

Pabaigai

Kelio sąnario endoprotezavimo privalumai yra akivaizdūs, nes jie palengvina skausmą ir grąžina mobilumą. Per anksti pasirinkus kelio operaciją, nesvarsčius alternatyvų, gali būti gauta minimali nauda ir pataisymai. Tačiau prieš pablogėjus būklei, reikia atkreipti dėmesį į simptomus ir kreiptis į gydytoją.

Gydytojai sprendžia atsižvelgdami į jūsų amžių, nuskaitymus, sąnarių funkciją ir skausmo intensyvumą, tačiau kelio operaciją pasirenka pats pacientas. Taigi, atsižvelgiant į diskomfortą ir tai, kiek jūsų kelias veikia kasdienį gyvenimą, kelio keitimo operacija gali būti labai naudinga.

Taip pat skaitykite: Gyvenimo kokybė po viso kelio sąnario pakeitimo operacijos