Kraujas išmatose, galimos priežastys ir gydymas

Kraujas išmatose (kraujavimas iš tiesiosios žarnos arba hematochezija) gali reikšti bet kokį kraują, išeinantį iš išangės, nors paprastai manoma, kad kraujas išmatose reiškia kraujavimą iš apatinės gaubtinės arba tiesiosios žarnos. Tačiau ne visas kraujavimas iš kūno ateina iš tiesiosios žarnos. Kraujas arba kraujo krešulys gali atsirasti iš bet kurios žarnos vietos. Teisingas medicinoje vartojamas terminas yra kraujavimas iš virškinimo trakto.

Hematochezija taip pat sukelia arba yra kartu su šiais simptomais:

 • Skausmas tiesiosios žarnos srityje
 • Viduriavimas
 • Tuštinimosi įpročių pasikeitimas arba sutrikimas
 • Mėšlungis ir pilvo skausmas
 • Svorio metimas
 • Karščiavimas
 • Apalpimas ar sumišimas

Paprastai kraujas išmatose yra simptomas, o ne savarankiška būklė. Taigi kraujavimas išmatose gali būti pagrindinės būklės ar problemos požymis ir į jį reikia žiūrėti rimtai.

Galimos kraujo atsiradimo išmatose priežastys

Paprastai kraujas išmatose rodo kraujavimą iš virškinimo trakto. Tačiau giliau įsigilinus į tai, ką rodo kraujas išmatose, paaiškėja šios priežastys, kodėl kraujas išmatose yra:

Divertikulinė liga

Divertikulinės ligos kraujas išmatose
Šaltinis

Nors divertikulito paplitimas Indijoje yra 1-3 %, tai gali būti pilvo skausmo ir kraujavimo priežastis. Divertikulai yra maži maišeliai, susidarantys ant gaubtinės žarnos sienelės. Divertikulų susidarymas ir per didelis augimas iki kelių centimetrų sukelia divertikulozę. Šių peraugusiųjų divertikulų infekcija sukelia divertikulitą.

Išeminis kolitas

Išeminiu kolitu dažnai suserga vyresnio amžiaus žmonės ir jį sukelia nepakankamas kraujo tekėjimas į gaubtinę žarną. Be kraujo išmatose, išeminiam kolitui taip pat būdingi viduriavimo, pilvo skausmo ir vėmimo simptomai. Taigi, jei vidurių užkietėjimas neužkietėja, o kraujas išmatose, galite turėti išeminį kolitą.

Netikras pavojus

Jei išmatose pajuntate kraują, bet neskaudate, gali būti, kad dėl suvartotame maiste esančių pigmentų išmatos pasidarė raudonos, o tai gali būti supainiota su krauju.

Uždegiminė žarnyno liga (IBD)

IBD yra autoimuninė liga, sukelianti žarnyno uždegimą. Krono liga ir opinis kolitas yra labiausiai paplitusios IBD formos.

Vėžys

Kraujas išmatose taip pat gali būti gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio požymis. Polipai, kurie yra gerybiniai navikai, kurie ilgainiui auga ir tampa vėžiniais, taip pat gali sukelti kraujavimą išmatose.

Šiandien mes išsamiai aptarsime dažniausiai pasitaikančias kraujo išmatose priežastis, būtent krūvos ir įtrūkimai.

Krūvos

Pūgoms, dar žinomoms kaip hemorojus, būdingos uždegiminės kraujagyslės, raumenys, atraminiai audiniai ir elastinės skaidulos išangėje ir tiesiojoje žarnoje.

Jie gali būti vidiniai arba išoriniai ir skirstomi į kategorijas nuo I iki IV klasės.

kaupiasi kraujas išmatose
Šaltinis

Plyšys

Išangės įtrūkimai yra išangės gleivinės plyšimas. Pjūvis odoje dėl kietų išmatų, kurias sukelia kraujo tekėjimas ir stiprus skausmas po kiekvieno tuštinimosi.

Gali prireikti maždaug 4–6 savaičių, kol kūnas atsigaus po išangės įtrūkimo. Kita vertus, sunkūs atvejai gali sukelti apatinių raumenų audinių poveikį.

sutrūkinėja kraujas išmatose
Šaltinis

Kokie yra rizikos veiksniai, susiję su krauju išmatose?

Kraujo atsiradimo išmatose rizika gali padidėti, jei:

 • Hemorojus ar kraujavimas iš skrandžio
 • Pepsinių opų istorija
 • Diagnozuota arba nediagnozuota uždegiminė žarnyno liga
 • Genetinis, linkęs susirgti storosios žarnos arba viršutinės virškinimo trakto dalies vėžiu.

Kada kreiptis į gydytoją?

Nežinomas kraujavimas kūno viduje visada yra priežastis, dėl kurios gydytojas turi diagnozuoti. Kreipkitės į medikus, jei kruvinos išmatos išlieka ilgiau nei dvi dienas arba jei viduriuojate, kuris nepagerėja.

Jei atsiranda papildomų simptomų, įskaitant:

 • Vėmimas krauju
 • Aukštas karščiavimas
 • Galvos svaigimas ar alpimas
 • Stiprus arba stiprėjantis pilvo skausmas
 • Greitas pulsas

Norėdami patvirtinti diagnozę, gydytojas gali paskirti kelis diagnostinius tyrimus, įskaitant:

 • Išmatų kultūros tyrimas: Šio proceso metu paimamas išmatų mėginys ir mikroskopu tiriamas, ar nėra kraujo, parazitų, infekcijų ir kt.
 • Ezofagogastroduodenoskopija (EGD): Endoskopas įkišamas į stemplę ir nukreipiamas žemyn į paciento skrandį bei viršutinę plonosios žarnos dalį. Tada per endoskopą praleidžiamas oras, kad būtų galima pamatyti stemplės gleivinę. Tyrimo metu gydytojas gali paimti nedidelį mėginį naudodamas endoskopą. Šie mėginiai vėliau gali būti tiriami mikroskopu, siekiant nustatyti bet kokius ląstelių anomalijas.
 • Nosies drėkinimas: Tai padeda gydytojui pamatyti, kur atsiranda kraujavimas; procedūros metu bus pašalintas skrandžio turinys, ar skrandis nekraujuoja. Jei nėra kraujavimo iš skrandžio požymių, greičiausiai kraujavimo priežastis yra apatinė virškinimo trakto dalis.
 • Kolonoskopija: Kolonoskopija yra storosios žarnos ir tiesiosios žarnos pakitimų ar anomalijų nustatymo procesas. Kolonoskopijos metu į tiesiąją žarną įkišamas ilgas lankstus vamzdelis (kolonoskopas). Vamzdžio gale pritvirtinta mažytė vaizdo kamera leidžia gydytojui apžiūrėti visos gaubtinės žarnos vidų.
 • Enteroskopija: tiria plonąją žarną, ar nėra anomalijų; Jūsų gydytojas į burną arba tiesiąją žarną įkiš vamzdelį su kamera ir perves per viršutinį arba apatinį virškinimo traktą. Kai fotoaparatas juda virškinamuoju traktu, jis fotografuoja, kad nustatytų kraujavimo vietą.
 • Bario rentgeno spinduliai: Baris, įterpiamas į tiesiąją žarną, siekiant nustatyti storosios žarnos pokyčius ar anomalijas, kurios matomos rentgeno spinduliuote.
 • Angiografija – Gali nustatyti kraujavimo vietą virškinimo trakte; procedūros metu į veną įšvirkščiamas dažiklis, kad kraujagyslės atsirastų rentgeno ar kompiuterinės tomografijos metu.

Kokie yra kraujo išmatose gydymo būdai?

Pradinis kraujo išmatose gydymas yra kraujavimo sustabdymas. Kai kraujavimas sustos, gydytojas pasiūlys kraujavimo priežasties gydymo planą.

Priklausomai nuo priežasties, gydytojas gali rekomenduoti:

 • Vaistas – Norint sustabdyti kraujavimą iš tiesiosios žarnos, dažnai skiriami antibiotikai, vaistai nuo uždegimo ar vaistai, slopinantys skrandžio rūgštingumą.
 • Chirurgija: Gali prireikti ištaisyti ar ištaisyti virškinamojo trakto sutrikimus.

Paskutinės mintys

Jei išmatose pastebėjote kraujo, tai ne visada turi kelti susirūpinimą. Bet jei kraujavimas tęsiasi ilgiau nei dvi dienas, būtina pasikonsultuoti su gastroenterologu. Jei nerimaujate dėl kraujavimo iš jūsų išmatose arba jei turite kitų skrandžio problemų, dėl kurių jums reikia pagalbos, galite tai padaryti užsisakykite susitikimą su mūsų konsultantaisarba galite susisiekti su mumis telefonu +91 124 4882200

Kreipkitės į gydytoją dėl kraujo išmatose dabar!