Krūties vėžys vyrams – CK Birla ligoninės simptomai ir priežastys

Vyrų, sergančių krūties vėžiu, procentas yra labai retas, palyginti su paplitimu tarp moterų. Vyrams rizika susirgti krūties vėžiu visą gyvenimą yra maždaug 1 iš 1000, o tai sudaro 0,4–1,2 % visų vyrų vėžio atvejų.

Tikimasi, kad 2018 m. ši liga bus diagnozuota apie 2 550 vyrų, o 2018 m. moterų – 2 mln.

Tačiau, nors skaičiai yra maži, rizika išlieka reali ir neturėtų būti ignoruojama. Suaugusio vyro „krūtys“ yra kaip mergaitės krūtys prieš brendimą. Vyrams audinys neauga, bet kadangi tai vis dar yra krūties audinys, vyrai gali susirgti krūties vėžiu.

Vakarų šalyse vyrų ligos pradžia yra maždaug 60–65 metų, maždaug 8–10 metų vėliau nei moterų, ir ši rizika didėja su amžiumi.

Vėlyva diagnozė sumažina pasveikimo tikimybę

Moterų patikros procedūros yra nusistovėjusios, pateikiamos rekomendacijos dėl reguliarių mamografijų, lėšų rinkimo ir informavimo renginių, skirtų finansuoti mokslinius tyrimus ir viešinti ankstyvos diagnostikos svarbą.

Nė vienas iš šių įvykių nėra skirtas vyrams, todėl nesunkiai prieinamos informacijos stoka reiškia, kad dauguma vyrų nežino, kad tai gali nutikti jiems.

Vyrai taip pat mažiau įtaria ką nors nenormalaus toje srityje. Be to, dėl nedidelio krūties audinio kiekio vyrams sunkiau jausti, todėl anksti pastebėti problemą.

Vyrų krūties vėžio simptomai

Kaip ir moterims, ir dauguma vyrų krūties vėžio atvejų nustatomi, kai vyras skundžiasi skausmu ir spenelių gumbeliais.

Tačiau vyrai dažniausiai atidėlioja apsilankymą pas gydytoją, kol pasireiškia sunkesni simptomai, pavyzdžiui, kraujavimas iš spenelio.

Tuo metu vėžys jau gali būti išplitęs į kitą kūno dalį. Vyrams taip pat gėda kalbėtis su gydytoju apie savo krūtis.

Rizikos veiksniai vyrams

20-25% vyrų, kuriems išsivysto krūties vėžys, gali būti genetinė anomalija, geno Brca2 mutacija. Kitais atvejais gali būti nustatyti tam tikri rizikos veiksniai.

Jei krūties vėžiu sirgo artimas giminaitis (vyras ar moteris), rizika yra didesnė ir ši rizika didėja, jei serga keli artimi giminaičiai; jei vienas iš nukentėjusių tėvų buvo jaunesnis nei 40 metų; arba jei vėžys išplito į abi krūtis.

Vaikai, kurių tėvai serga krūties vėžiu, taip pat dažniau serga šia liga.

Be to, rizika yra didesnė, jei estrogenų (moteriško lytinio hormono) kiekis yra didelis, jei androgenų (vyriškojo hormono) lygis yra mažas, kaip yra retų genetinių ligų, tokių kaip Klinefelterio sindromas (genetinis sutrikimas, kuris paveikia vyrus) atveju. ir jam būdingi lytinių takų anomalijos).

Kiti rizikos veiksniai yra susiję su nutukimu, kuris padidina krūties vėžio riziką moterims ir taip pat gali padidinti riziką vyrams.

Riebalų ląstelės androgenus paverčia estrogenais, todėl vyrai, turintys daugiau riebalų ląstelių, turi didesnį estrogenų kiekį. Vyras, kuris suaugęs sirgo kiaulytėmis ir sirgo sėklidės uždegimu, taip pat gali turėti didesnę riziką susirgti šio tipo vėžiu.

Poveikis

Vyrų krūties vėžio simptomai, diagnozė ir gydymas iš esmės yra tokie patys kaip ir moterų.

Vyrams iš principo negalima daryti operacijos, kai tik pašalinamas guzas, nes krūtyje yra mažai audinių, o vėžys dažniausiai būna šalia spenelio.

Gydymo galimybės priklauso nuo vėžio progreso, kai jis buvo diagnozuotas. Apskritai gydymas apima mastektomiją, operaciją, kurios metu pašalinama visa krūtis. Vėžiui išplitus, taip pat šalinami netoliese esantys limfmazgiai (pvz., po ranka), vėliau taikoma radioterapija, chemoterapija ar hormonų terapija.

Nors medicininės procedūros yra panašios į moterų, vyrų priežiūra labai skiriasi. Nėra diskutuojama apie krūtų rekonstrukciją ar apie emocinį nuosmukį po vėžio.

Tačiau psichosocialinis poveikis vyrams yra didelis. Pagalba gydymo metu ir po jo yra labai svarbi, todėl šioje srityje dar reikia daug nuveikti.

Kaip sumažinti savo riziką

Štai keletas patarimų, kurie padės sumažinti tikimybę susirgti krūties vėžiu:

  • Laikykite savo svorį sveiko diapazono ribose. Nutukimas gali pakeisti hormonų pusiausvyrą jūsų kūne, todėl padidėja tikimybė susirgti krūties vėžiu. Jei turite antsvorio, pasitarkite su gydytoju ir dietologu, kad pakeistumėte savo valgymo ir mankštos planą.
  • Kasdienė treniruotė. Dėl fizinio aktyvumo stokos gali pakisti hormonų lygis, todėl galite labiau susirgti vėžiu.
  • Venkite arba apribokite alkoholio vartojimą. Dviejų ar daugiau alkoholinių gėrimų per dieną vartojimas siejamas su padidėjusia moterų krūties vėžio rizika.