Maistas, kurio reikia valgyti ir vengti | CK Birla ligoninė

„Esi tas, ką valgai”

Atkreipkite dėmesį, kaip modeliai ir sporto salės lankytojai pabrėžia, kad reikia valgyti subalansuotą mitybą. Vieną savaitę laikantis salotų dietos galima paruošti jas ant žurnalo viršelio. Tai, ką valgote, tiesiogine prasme veikia kaip kuras jūsų kūnui. Labai maistinga dieta gali padaryti stebuklus sveikam žmogui. Lėtiškai sergančiam žmogui tai gali pakeisti gyvenimo eigą. Žmonės, gyvenantys su lėtinės inkstų ligos suprastų, kaip svarbu vartoti pakankamai maistinių medžiagų. Tačiau planuojant dializuojamo paciento dietos lentelę reikia klinikinės pagalbos.

Šiame straipsnyje Dr Mohit Khirbat, pagrindinis nefrologas CK Birla ligoninėje padės jums sukurti geriausią dietos planą dializuojamiems pacientams.

Kodėl dializės paciento dieta yra svarbi?

Kad suprastume dietos svarbą dializuojamiems pacientams, persukime šiek tiek mokyklos laikų biologijos. Dializė siūloma pacientams, sergantiems lėtinėmis inkstų ligomis.

Žmogaus anatomijoje inkstai yra pupelės formos organai, atsakingi už mūsų kūno susidarančių atliekų filtravimą. Tačiau kartais dėl įvairių priežasčių gali sutrikti inkstų veikla. Kadangi inkstai neveikia tinkamai, atliekos gali kauptis ir apskritai pakenkti organizmui.

Tokiose situacijose sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai siūlo dializę, kad organizmas veiktų. Dializės aparatas padeda išlaikyti pusiausvyrą valdydamas inkstų funkcijas. Dializės gydymas padeda pašalinti iš organizmo papildomas atliekas, druską ir vandenį.

Tačiau net ir dializės metu gali susikaupti kai kurių atliekų. Ilgalaikis šių medžiagų kaupimasis organizme gali sukelti širdies ir kaulų problemų.

Dializės paciento dieta taikoma tada, kai pacientas nori gauti visą gydymo naudą ir išvengti papildomų sveikatos problemų. Svarbu tinkamai sekti ir vartoti tik pakankamai maistinių medžiagų. Dializuojamas pacientas turi atsargiai vengti tam tikrų maisto produktų, kad būtų išvengta bet kokių sveikatos komplikacijų.

Ko reikia dializuojamo paciento dietos diagramai?

Svarbu suprasti, kad dializė negali pakeisti inkstų veiklos. Dializė – tai gydymas, kuriuo teikiama pagalba tik pacientams, sergantiems paskutinės stadijos inkstų ligomis. Todėl norint išlaikyti sveikatą, reikėtų sąmoningai rinktis maistą.

Inkstų dializės pacientui tinka daugybė maisto produktų. Tačiau dializuojamų pacientų dietos diagramoje dėmesys turėtų būti skiriamas keturioms pagrindinėms sritims:

  • Kalis
  • Natrio
  • Fosforas
  • Skysčiai

1. Kalio turintis maistas dializuojamam pacientui

Kalis yra būtinas mineralas, kuris laikomas labai naudingu dializuojamiems pacientams. Tai svarbu sveikam nervų ir raumenų, įskaitant širdį, veiklai.

Padidėjęs kalio kiekis organizme gali sukelti širdies problemų, tokių kaip nereguliarus širdies plakimas ir net širdies sustojimas. Kita vertus, mažas kalio suvartojimas gali sukelti raumenų mėšlungį ir apsunkinti kvėpavimą. Svarbiausia yra saikas.

Dializuojami pacientai turi stebėti kalio suvartojimą ir apriboti jo suvartojimą iki vidutinio lygio.

Daugumoje vaisių ir daržovių paprastai yra daug kalio. Išplovę iš daržovių galite pašalinti tam tikrą kiekį kalio. Išplovimas – tai kalio kiekio pašalinimas iš žalių daržovių pamirkant jas vandenyje bent dvi valandas prieš virimą.

Kiti maisto produktai, kuriuose yra daug kalio, yra riešutai, sėklos, kokosai, viso grūdo grūdai, rudasis cukrus ir kt.

2. Natrio maisto produktai, skirti dializei, yra kantrūs

Natris yra būtinas elektrolitas kūno funkcijoms, padedantis reguliuoti kraujospūdį. Natris taip pat padeda reguliuoti rūgščių ir bazių pusiausvyrą kūno skysčiuose.

Nepaisant to, kad tai būtina, padidėjęs natrio kiekis gali sukelti daugybę sveikatos problemų pacientams, kuriems atliekama inkstų dializė. Tai apima hipertenziją, edemą ir dusulį, be kita ko.

Todėl dializuojamiems pacientams privaloma apriboti natrio suvartojimą. Natrio dažniausiai yra druskoje. Sumažinti druskos kiekį maiste gali būti tikrai naudinga. Kiti produktai, pavyzdžiui, perdirbti maisto produktai, yra kai kurie maisto produktai, kurių reikia vengti dializės pacientui.

3. Fosforo turintis maistas dializuojamam pacientui

Energija, kurią gamina mūsų kūnas, yra saugoma fosforo pagalba. Tai būtinas mineralas, reikalingas mūsų organizmui, kad galėtų panaudoti kitus vitaminus ir mineralus. Be to, mūsų kaulų ir dantų stiprumą palaiko fosforas ir kalcis.

Produktai, kuriuose gausu fosforo, yra maistas, kurio reikia vengti dializuojamam pacientui. Taip yra todėl dializė negali valdyti reikiamo šio mineralo kiekio mūsų organizme. Kita vertus, aukštas lygis gali sukelti įvairių komplikacijų, tokių kaip inkstų kaulų liga, odos niežėjimas ir kt.

4. Skysčiai geriausiame dietos plane dializuojamam pacientui

Pacientas, kuriam atliekama inkstų dializė, turi stipriai kontroliuoti savo skysčių suvartojimą. Taip yra todėl, kad skysčių pašalinimas yra neatsiejama inkstų funkcija. Kai inkstai neveikia tinkamai, vandens perteklius gali susikaupti ir patekti į kūno ląsteles. Skysčių perteklius ląstelėse gali sukelti pėdų ir rankų patinimą, paprastai vadinamą edema. Be to, papildomas skysčių kiekis gali patekti į plaučiuose esančius audinius ir sutrikdyti jų veikimą, dėl kurio atsiranda dusulys.

Tokiais atvejais pacientas priklauso tik nuo dializės, kad pašalintų skysčius iš organizmo. Geriausias būdas išvengti minėtų sveikatos komplikacijų yra riboti skysčių vartojimą.

Be to, net dializė gali pašalinti tam tikrą skysčių kiekį, todėl skysčių vartojimo apribojimas yra geriausia prevencinė priemonė.

Patarimai, kaip apriboti skysčių vartojimą –

  • Neišgerkite visos stiklinės skysčių vienu ypu. Stenkitės gerti gurkšneliais.
  • Pasirinkite gėrimus, tokius kaip sultys, kad apribotumėte vandens suvartojimą.
  • Sumažinkite druskos suvartojimą, nes daugiau druskos sukelia troškulį.

Dializės paciento dietos plano infografija

Dializės paciento dietos planas: 20 geriausių maisto produktų

Pastaba: Kiekvieno dializuojamo paciento poreikiai yra skirtingi. Aukščiau pateikta informacija gali padėti jums pagal užsakymą sudaryti dietos lentelę. Turėtumėte apriboti natrio ir fosforo suvartojimą, saikingai valdydami kalio kiekį. Kartais maisto produktuose yra mažai natrio, tačiau juose gausu kalorijų. Todėl svarbu kruopščiai parengti tokį planą, kuris neapsunkintų jūsų vienos maistinės medžiagos ir nepatrauktų kitos. Šiuos patarimus galite aptarti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad parengtumėte asmeninį mitybos planą.

Baigiamoji pastaba

Dializės dietos planas tampa reikšmingas nuo tos dienos, kai pradedate gydytis. Inkstų ligos gydymas yra labai svarbus norint valdyti simptomus ir pašalinti atliekas iš jūsų kūno. Jūs turite padaryti sąmoningą pasirinkimą ir gyventi sveikai dializės seansų metu. Dieta kartu su šiais vaistais yra gyvybiškai svarbūs sėkmingo gydymo komponentai.

Norėdami sužinoti daugiau apie inkstų ligą arba susiplanuoti savo dializės paciento dietos lentelę, galite užsisakyti susitikimą su Dr Mohit Khirbat, pagrindinis nefrologas CK Birla ligoninėje.

Taip pat skaitykite: Dažni inkstų akmenų požymiai ir jų prevencijos priemonės