Nuolatinis sprendimas klubo pėdai | CK Birla ligoninė

Apskaičiuota, kad šleivapėdystė yra paveikta 1 iš 1000 gyvų gimimų. Šie skaičiai įvairiose šalyse skiriasi. Plokščiapėdystė gali sukelti visą gyvenimą trunkančią negalią ir skausmą, jei nebus tinkamai ir laiku gydoma. Tiesą sakant, jei ši būklė gydoma iškart po gimimo, tai net nereikalauja operacijos korekcijai. Sąmoningumo stoka yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių ši lengvai ištaisoma deformacija daugeliui vaikų progresuoja iki nuolatinės negalios. Šiame straipsnyje mes išsamiau išnagrinėsime šią sąlygą, kad ją geriau suprastume.

Kas yra šleivapėdystė?

Šleivapėdystė yra įgimta pėdos deformacija (pasireiškia gimus). Esant tokiai būklei kūdikio pėda yra iškrypusi į vidų ir aukštyn. Tai viena dažniausių naujagimių kaulų ir sąnarių deformacijų.

Ši būklė gali būti lengva arba sunki. Taip pat gali pasirodyti viena arba abi pėdos. Ši deformacija atsiranda, kai sausgyslės, jungiančios kojų raumenis su pėdos kaulais, yra trumpos ir įtemptos. Dėl to pėda pasisuka į vidų.

Kas sukelia plokščiapėdystę?

Tiksli idiopatinės plokščiapėdystės priežastis vis dar neaiški. Tyrimai rodo, kad tai daugiausia dėl sudėtingos genetinių ir aplinkos veiksnių sąveikos, o ne dėl vieno geno perdavimo.

Rizikos veiksniai, didinantys kūdikio gimimo su šleiva pėda tikimybę, yra tokie veiksniai kaip:

  • Motinos ir tėvo rūkymas
  • Vaisiaus vandenų trūkumas gimdoje
  • Jei tai pirmasis motinos nėštumas

Kita plokščiapėdystė kartais gali būti stebima kūdikiams, turintiems genetinių ar neurologinių problemų, sukeliančių raumenų disbalansą. Ši plokščiapėdystės forma vadinama „antrine šleivapėdystė“.

Kaip diagnozuojama šleivapėdystė?

Šleivapėdystė gali būti diagnozuojama paties nėštumo metu, 20 savaičių ultragarsu. Tačiau dauguma atvejų diagnozuojami gimus po klinikinio pediatro ar a vaikų ortopedas chirurgas.

Ar plokščiapėdystė gydoma?

Laimei, plokščiapėdystė yra visiškai ištaisoma, jei ji laiku gydoma. Šiai deformacijai koreguoti ir bet kokiam ilgalaikiam poveikiui išvengti naudojami nuoseklūs tinkai. Tiesą sakant, vaikai, turintys šią deformaciją, tinkamai gydant negali susidurti su jokiais funkciniais apribojimais.

Norint pasiekti maksimalų rezultatą, labai svarbu pradėti gydymą kuo anksčiau. Gipimą patariama pradėti praėjus 5-7 dienoms po gimimo. Beveik 95–98% paveiktų vaikų gali visiškai pasveikti be jokios chirurginės korekcijos. Taigi, daugumai tėvų nereikia sunerimti, jei nėštumo metu ar po gimdymo jiems nustatoma plokščiapėdystė.

Svarbu atsiminti, kad su amžiumi ši būklė tik blogėja. Taigi ankstyva medicininė intervencija yra būtina, kad vaikas galėtų gyventi sveikai ir normaliai.

Koks yra labiausiai pageidaujamas plokščiapėdystės gydymo protokolas?

Plokščiapėdystė paprastai gydoma nechirurginiais metodais. Gydymo protokolas yra pradinio tempimo, kassavaitinio gipso ir sutvirtinimo derinys.

Gydymas pradedamas praėjus 5-7 dienoms po gimimo, kol kūdikis yra sveikas. Jei kūdikis neišnešiotas arba jo gimimo svoris labai ar labai mažas, tempimas daromas tol, kol kūdikis yra pakankamai sveikas, kad būtų galima gipsuoti.

Šis laipsniško pėdos korekcijos savaitinio liejimo procesas vadinamas „Ponseti technika“. Priklausomai nuo būklės sunkumo, ji gali trukti kelis mėnesius ir taip pat reikės naudoti specialią bagažinę ir strypą.

Pagrindinis šio gydymo protokolo tikslas – pasiekti funkcionalią, neskausmingą pėdą, leidžiančią stovėti ir vaikščioti padu ant žemės. Anksti pradėtas gydymas užtikrina greitesnį ir pilnesnį pasveikimą.

Retais atvejais Ponseti technika gali neduoti norimų rezultatų. Tai gali atsitikti, jei būklė yra labai sudėtinga arba ją sukelia pagrindinės ligos (antrinė šleivapėdystė). Tokiems atvejams gydyti gali būti taikoma chirurginė korekcija.

Kas yra Ponseti technika?

Ponseti technika, pavadinta gydytojo Ignaco V. Ponseti, pripažinto už indėlį į ortopedijos sritį, vardu, yra plačiausiai pasaulyje naudojama plokščiapėdystės gydymo technika.

Tam naudojamas švelnaus tempimo ir nuoseklaus liejimo derinys, kad ištaisytų deformaciją per tam tikrą laiką.

Taikant šią techniką, kūdikio pėda švelniai ištempiama ir manipuliuojama į koreguotą padėtį. Tada jis prilaikomas gipso pagalba (paprastai uždengia kojų pirštus iki šlaunų). Ši procedūra kartojama kas savaitę, kol bus pasiekti norimi rezultatai. Tai gali užtrukti 6-8 savaites ar ilgiau.

Baigęs tempimą ir nuoseklų liejimą, chirurgas pašalina Achilo sausgyslės (kulno virvelės) įtempimą, atlikdamas nedidelę procedūrą. Kitas etapas apima nedidelę procedūrą. Ši procedūra vadinama tenotomija ir apima labai ploną instrumentą sausgyslei nupjauti. Šioje procedūroje siūlių nereikia.

Tada sausgyslei apsaugoti uždedamas gipsas, paprastai maždaug 3 savaites. Kai sausgyslė atauga iki tinkamo ilgio ir sugyja, būklė (klubpėdė) laikoma visiškai ištaisyta.

Kiek gipso reikia norint koreguoti plokščiapėdystę?

Taikant Ponseti techniką, gipsas keičiamas kas savaitę, švelniai manipuliavus pėda. Kiekvieną kartą užliejus gipsą, pėda dar šiek tiek pakoreguojama. Vadinasi, reikalingų gipsų skaičius priklauso nuo deformacijos sunkumo. Tačiau paprastai naudojama vidutiniškai 4–10 užmetimų. Tai gali padidėti, jei vaiko amžius didesnis, jei deformacija sudėtingesnė arba ilgai negydoma. Tokiais atvejais taip pat gali prireikti liejimo kas dvi savaites.

Kas ateina po nuoseklaus liejimo gydant plokščiapėdystę?

Užbaigus ir nuėmus galutinį liejinį, kūdikis turės avėti specialius batus, sujungtus su metaline juostele. Tai vadinama Dennis Brown/Mitchell Ponseti įtvarais. Šie batai paprastai dėvimi 23 valandas per dieną 3 mėnesius. Paskelbkite tai, kad jie rekomenduojami kūdikiui miegant ir naktį, kol jam sukaks 4 metai.

Tėvai taip pat privalo ir toliau atlikti kūdikio tempimo pratimus. Tinkamas batų naudojimas yra būtinas norint ištaisyti deformaciją.

Ar plokščiapėdystę kada nors reikia operuoti?

Šiais atvejais gali prireikti chirurginės korekcijos šleivapėdystės gydymui:

  1. Pėda yra standi, todėl ji atsinaujina
  2. Antrinė plokščiapėdystė vaikams, turintiems sindromą
  3. Vaikai, turintys nervų ir raumenų sutrikimų
  4. Negydoma šleivapėdystė

Tokiais atvejais sausgyslių perkėlimas dažniausiai reikalingas, jei vaikui pradėjus vaikščioti atsiranda hiperaktyvios sausgyslės požymių. Tai sukelia pėdų judėjimą į vidų einant.

Kiti chirurginiai plokščiapėdystės gydymo būdai taip pat apima minkštųjų audinių atpalaidavimą, laipsnišką korekciją išoriniu fiksatoriumi, kaulo pjovimo operacijas ar pėdos sąnarių sujungimą.

Ar yra kokių nors pavojų gydant plokščiapėdystę?

Tol, kol laikomasi tinkamo gydymo protokolo, naudojant šį gydymo metodą reikšmingos rizikos nėra. Kai kuriais atvejais, jei kūdikio oda yra jautresnė arba jei gipsas netinkamas, gipsas gali sukelti opų ant odos. Jie lengvai išgydomi antibiotikais ir atsisakoma gipso maždaug savaitę.

Jei Ponseti technika atliekama neteisingai, tai gali sukelti komplikacijų, pvz., pėdos šliaužtinuką (įtrūkimas pėdos viduryje) arba jatrogeninę kompleksinę šleivapėdystę. Procedūra, naudojama kulno virvelei nukirpti po gipso, taip pat gali sukelti kraujavimą, nors tai lengvai valdoma.

Ar vaikai, gimę su šleiva pėda, gali gyventi normalų gyvenimą?

Laimei, tinkamai gydomi kūdikiai, gimę su šia deformacija, gali turėti beveik normalią pėdą ir galės bėgioti, žaisti ir avėti įprastus batus. Pažeista pėda gali tapti 1–1,5 colio mažesnė už kitą pėdą. Blauzdos raumenys taip pat gali būti mažesni, todėl vaikas gali jaustis skausmingas arba lengvai pavargęs. Tačiau tai retai sukelia rimtų problemų.

Kas gydo plokščiapėdystę?

Šią būklę geriausiai išgydo apmokytas specialistas vaikų ortopedas chirurgas. Dėmesys detalėms yra labai svarbus norint išvengti ilgalaikių komplikacijų ir pasiekti visą pėdos funkcionalumą, kai vaikas pradeda vaikščioti.

Nors procedūra yra gana paprasta ir nechirurginė, ji yra labai tiksli reikalaujama teisingai išlyginti pėdą. Pasirinkite patyrusį pediatrą ortopedinis chirurgas kuris puikiai išmano plokščiapėdystės gydymą.

Jei jūsų vaikui diagnozuota šleivapėdystė nėštumo metu arba iškart po gimimo, svarbiausia nedelsiant pradėti gydymą. Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, stropiai vykdykite gydytojo pateiktas priežiūros namuose instrukcijas, pvz., tempimo pratimus kūdikiui.

Taip pat skaitykite: Vaiko skiepijimas – ką reikia žinoti?

Pasikonsultuokite su gydytoju Reetadyuti Mukhopadhyayvaikų ortopedas chirurgas Gurgaone CK Birla ligoninėje, jei jūsų vaikas serga plokščia pėda.. Užsisakykite vaiko susitikimą šiandien!