Pneumonijos priežastys, simptomai, diagnostika ir gydymas

Kas yra pneumonija?

Pneumonija yra infekcija, atsirandanti dėl uždegimo jūsų plaučių oro maišeliuose, vadinamuose alveolėmis. Alveolės randamos bronchiolių galuose arba susijungiančiuose plaučių oro vamzdeliuose, kur mūsų organizme cirkuliuojantis kraujas keičiasi deguonimi ir anglies dioksidu kiekvieną kartą, kai įkvepiame ir iškvėpiame. Kai jie yra uždegę viename ar abiejuose mūsų plaučiuose, šie maišeliai prisipildo pūliais ar skysčiais. Tai sukelia kosulio priepuolius su skrepliais ar pūliais, dažnai kartu su karščiavimu ar šaltkrėtis. Laikui bėgant tai blokuoja oro maišelius, todėl pasunkėja kvėpavimas.

Kam gresia pavojus?

Pneumonija gali būti nuo lengvos iki pavojingos gyvybei. Tačiau tai gali būti rimta:

 • Vaikams iki 5 metų: dėl susilpnėjusios imuninės sistemos.
 • Maždaug 65 metų senjorai: dėl nusilpusios imuninės sistemos, esamų lėtinių ligų, hospitalizavimo ir kt.
 • Tie, kurie ilgą laiką buvo hospitalizuoti ir turi aparatinį kvėpavimą. Taip pat tie, kurie gydomi vaikų darželiais arba OPD.
 • Tie, kurie jau turi problemų, tokių kaip astma, LOPL ir širdies ligos.
 • Grandininiai rūkaliai, kadangi jų kvėpavimo ir kraujotakos sistemos yra silpnos, todėl puikiai tinka infekcijoms plisti.

Kas sukelia pneumoniją?

Tai infekcija, plintanti per uždegiminį paviršių. Tai puiki terpė veistis įvairiems organizmams, tokiems kaip bakterijos, virusai ir grybeliai, kurie gali sukelti plaučių uždegimą. Iš visų mikrobų dažniausiai sukelia oru plintančios bakterijos ir virusai.

Mūsų imuninė sistema gali susidoroti su šia infekcija, tačiau kartais šie mikrobai gali ją įveikti, nepaisant geros sveikatos. Plaučių uždegimą galime klasifikuoti pagal infekciją sukeliantį mikrobą ir vietą, iš kur ji buvo įgyta.

Klasifikacija pagal gemalą:

Bakterijos arba bakterijų organizmai: Viena skilties uždegimo pneumonija, kurią sukelia streptococcus pneumoniae bakterijos, vadinama lobarinė pneumonija. Tam jautresni tie, kurie serga, prastai maitinasi, sensta ar susilpnėjęs imunitetas. Kai abi skilteles pažeidžia mikoplazminės pneumonijos bakterijos, tai vadinama bronchų pneumonija. Tai lengva ir nereikalauja lovos poilsio, todėl vadinama Vaikščiojimo pneumonija.

Virusai arba į virusus panašūs organizmai: Tai gali sukelti įvairūs virusai, tačiau beveik 1/3 visų atvejų yra susiję su gripo (gripo) virusu. Bakterinė pneumonija taip pat gali išsivystyti esant esamai virusinei infekcijai. Neseniai užsikrėtus COVID-19 virusu, daugeliu atvejų buvo atidžiai stebimas plaučių uždegimas. Vaikams virusinė pneumonija yra labai dažna.

Grybai: Grybelinė infekcija būdinga žmonėms, turintiems lėtinių sveikatos problemų ir silpną imuninę sistemą. Jis taip pat randamas žmonėms, kuriems yra didesnė grybelinės medžiagos koncentracija. Pavyzdžiui, grybų turtingas dirvožemis arba paukščių išmatos.

Klasifikacija pagal vietą:

Bendruomenėje įgyta pneumonija: Tai bendruomenėje pagrįstas infekcijos plitimas ir yra sutelktas tose srityse, kur daugiau žmonių kenčia nuo infekcijos. Tai buvo reiškinys, kurį stebėjome COVID-19 protrūkio metu. Apsaugos zonos pavaizdavo, kur infekcija plinta labiau.

Ligoninėje / sveikatos priežiūros srityje įgyta pneumonija: Tai gali įvykti dviem būdais: ilgai gulint ligoninėje dėl dienos priežiūros ar ambulatorinio gydymo.

Pirmuoju atveju infekcija užsikrečiama nuolatinio gydymo ligoninėje metu. Infekcija sukelia didesnį atsparumą antibiotikams dėl jau esamų gretutinių ligų, dėl kurių pacientas ilgai guli ligoninėje. Paprastai šiems pacientams tenka dėti ventiliacijos aparatus, iš kurių keliauja infekcija.

Antruoju atveju jis įsigyjamas iš dienos priežiūros procedūrų prietaisų. Pavyzdžiui, dializė arba OPD gydymas, pagalbinės gyvenamosios patalpos. Paprastai jie perduodami iš dažniausiai naudojamos įrangos.

Kiti būdai užsikrėsti pneumonija:

Kai įkvepiate bet kokio maisto ar gėrimų, į plaučius patekę kūno skysčiai, tokie kaip užsikrėtusio paciento vėmalai ar seilės, taip pat gali susirgti plaučių uždegimu.

Kokie yra pneumonijos simptomai?

Simptomai priklauso nuo mikrobų, sukeliančių pneumoniją, jūsų amžiaus ir imuniteto lygio. Nors ryškus naujagimio simptomas bus karščiavimas ir vėmimas, vyresnio amžiaus žmonėms gali pasireikšti padidėjęs silpnumas ir žemesnė kūno temperatūra. Taigi kiekvienas atvejis bus skirtingas. Bendri simptomai, būdingi visoms pneumonijos formoms, yra šie:

 • Žalias / geltonas / kruvinas gleivinis sunkus kosulys.
 • Pasunkėjęs kvėpavimas, dusulys, paviršutiniškas ar greitas kvėpavimas.
 • Karščiavimas arba šaltas prakaitas kartu su šaltkrėtis
 • Aštrus arba gilus krūtinės skausmas, kuris sustiprėja giliai įkvėpus ar užklupus kosuliui
 • Maža energija ir nuovargis dėl kosulio priepuolių
 • Pykinimas ir vėmimas pirmiausia vaikams
 • Staigus dezorientacija po kosulio priepuolio pirmiausia vyresnio amžiaus žmonėms

Bakterinė pneumonija yra rimtesnė nei kitos. Čia simptomai pasireiškia labai aukšta karščiavimu, gausiu prakaitavimu, greitu pulso dažnio pasikeitimu ir blyškiomis arba melsvomis lūpomis ir nagų guoliu dėl deguonies trūkumo. Dėl deguonies trūkumo šie pacientai taip pat kliedi.

Virusinė pneumonija išsivysto per kelias dienas. Pirmieji simptomai yra panašūs į gripą, kuris sunkėja, padažnėja kosulys, dusulys ir raumenų skausmas. Jei į simptomus neatsižvelgiama, bus karščiavimas.

Kaip diagnozuojama pneumonija?

Jūsų naujausios sveikatos ir kelionių istorijos gali pakakti pneumonijai diagnozuoti. Be to, ENT ar pulmonologas atliks fizinę apžiūrą. Įvertinus juos bus atliekami šie testai:

 • Krūtinės ląstos rentgenograma: Norint gauti tinkamą vidinių audinių, kaulų ir plaučių vaizdą.
 • Kraujo tyrimai: Tai parodys, ar infekcija išplito į jūsų kraują ir deguonies lygį joje.
 • Skreplių kultūra: Jūsų seilės arba skrepliai surenkami į tamponą ir tiriami siekiant patikrinti infekcijos mastą.
 • Pulso oksimetrija: Prie piršto prikabintas mažas prietaisas, kuris tikrina deguonies lygį jūsų kūne. COVID protrūkio metu tai buvo nepakeičiamas išbandymas.
 • Krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija: Išsamesnis vaizdas nei rentgeno spinduliai, dažnai siūlomas, kai jau yra lėtinė liga.
 • Bronchoskopija: Tai skiriama sunkiais atvejais, kai bandoma įvertinti kvėpavimo takų užsikimšimo mastą ir paimti audinių ar skysčių mėginius, siekiant įvertinti, ar pneumonija yra tik didesnės mirties, pavyzdžiui, vėžio, požymis.

Kaip gydoma pneumonija?

Gydymas dažniausiai atliekamas namuose ir nereceptiniais vaistais. Bakterinė pneumonija gydoma antibiotikais, tačiau virusinė pneumonija neturi specifinio gydymo. Gydytojas paskirs vaistus, poilsį, tinkamą mitybą ir skysčių vartojimą, kad atkurtų imunitetą.

Tačiau sunkiais atvejais gydytojas paprašys paguldyti į ligoninę, kad būtų galima intensyviau stebėti ir skirti tikslinį gydymą. Tačiau pneumonijos prevencija gali padėti išvengti ligos jos šaltinyje. Vakcinos ir skiepai nuo gripo yra geriausias būdas išvengti plaučių uždegimo. Pneumokokinė vakcina apsaugos jus nuo bakterinės pneumonijos. Tai yra būtina didelės rizikos amžiaus grupėms.

Kokios yra pneumonijos komplikacijos?

Pneumonija kiekvieną žmogų paveikia skirtingai. Kai kurie gerai reaguoja į gydymą, bet kiti gali sirgti daug mirtingesne infekcija. Sunkiais atvejais organizme išsivysto komplikacijų, kurios susimaišo su silpnu imunitetu, padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje ar ciroze gali sukelti papildomų komplikacijų.

 • Pneumonijos komplikacijos gali sukelti ūminį kvėpavimo distreso sindromą (ARDS), sunkią kvėpavimo nepakankamumo formą.
 • Pleuros efuzija arba skysčių kaupimasis plaučiuose tarp audinių gleivinės ir krūtinės ertmės. Tai turi būti nusausinta, kitaip tai sukels organų nepakankamumą.
 • Plaučių abscesai gali būti aptikti visuose plaučiuose. Šios mažos pūlių kišenės gali būti LOPL arba plaučių vėžio pradžios taškas.
 • Sunkiais atvejais gali pasireikšti visiškas kvėpavimo nepakankamumas dėl padidėjusio dusulio ir dusulio. Pacientui reikia gyvybės palaikymo per ventiliatorių.
 • Sepsis yra pati mirtingiausia komplikacija, nes tai reiškia, kad infekcija išplito į paciento kraują ir sukelia daugelio organų nepakankamumą.

DUK

Q1. Kokios yra 4 pneumonijos stadijos?

 1. Grūstis: Pirmosios 24 valandos nuo užsikrėtimo. Čia pacientas jaučia kosulį ir gilų kvėpavimą.
 2. Raudonoji hepatizacija: Kitas dvi ar tris dienas po spūsties. Čia plaučių oro maišeliai bus visiškai užkimšti. Plaučiai atrodo raudoni ir supakuoti, panašūs į sveikas kepenis.
 3. Pilka hepatizacija: Kitas dvi ar tris dienas po raudonos hepatizacijos plaučiai atrodys pilkšvai rudi arba geltoni, blyškūs ir išsausėję.
 4. Rezoliucija: Visiškas atsigavimas.

Q2. Ar visi COVID-19 sergantys pacientai serga pneumonija?

Pastebėta, kad daugumai pacientų, kuriems buvo nustatyta rimta COVID diagnozė, taip pat atsirado į pneumoniją panašių simptomų, o mirtinais atvejais tai sukėlė sunkių komplikacijų, panašių į pneumoniją, dėl kurių padaugėjo mirčių.

Q3. Kiek laiko užtrunka, kol plaučiai užgyja po plaučių uždegimo?

Viskas priklauso nuo jūsų imuniteto lygio, plaučių uždegimo sunkumo, jūsų amžiaus ir atsigavimo laiko. Sunkiais atvejais labai sunku kūnui susigrąžinti buvusią šlovę, nes dėl sunkių kvėpavimo takų infekcijų žmogus labai nusilpsta.

Įprastais plaučių uždegimo atvejais, kuriuos galima gydyti namuose ir nereceptiniais vaistais, per dvi savaites plaučiai atsigauna.