Skrandžio skausmo priežastys po valgio

Augdami buvome mokomi daugybės „taisyklių“, kaip ir ką valgyti. Mums taip pat buvo pasakyta, kokių įpročių reikėtų vengti valgant, pavyzdžiui, gerti vandenį valgio viduryje. Nors dauguma jų yra nepagrįsti (pvz.: jei suvalgysite apelsino sėklą, iš savo skrandžio išauginsite apelsino medį), kai kurie iš jų yra gana aktualūs (pvz., neatsigulkite iškart po valgio).

Kad ir kas būtų sakoma ir daroma, skrandžio skausmai po sotaus valgio yra baisiausi! Ypač visiems gurmanams. Be to, nustatyti tikslią skrandžio skausmo priežastį yra gana sudėtinga, nes pilvo ertmėje yra tiek daug organų. Kad viskas būtų šiek tiek paprasta, mes sudarėme galimų skrandžio skausmo priežasčių sąrašą iškart po valgio.

skrandžio skausmas pavalgius, skrandžio skausmas pavalgius, skrandžio skausmo priežastys pavalgius,

Su mityba susiję skrandžio skausmai

Visi esame girdėję posakį „tu esi tai, ką valgai“. Neabejotina, kad tai, ką vartojame, turi nepaprastai didelę įtaką mūsų savijautai. Štai kelios priežastys, dėl kurių galite jaustis nesmagiai ar neramūs dėl to, ką valgote:

 1. Apsinuodijimas maistu: Paprastai tai atsitinka suvalgius maisto, kuriame yra toksinų ar mikrobų. Pavyzdžiui, nepakankamai termiškai apdorotas arba sugedęs maistas ir maistas, virtas ir (arba) laikomas nehigieniškomis sąlygomis. Tai taip pat gali būti dėl vandens vartojimo iš nepatikimų šaltinių. Dažni apsinuodijimo maistu simptomai yra skausmas, pykinimas, vėmimas ir viduriavimas.
 2. Dirginantys maisto produktai: Kai kurios maisto rūšys gali sudirginti skrandžio gleivinę ir sukelti jos uždegimą. Tai ypač aštrus maistas, rūgštus maistas, kava ir alkoholis. Maisto tipas, kuris dirgina skrandį, kiekvienam žmogui gali skirtis.
 3. Alergija ir netoleravimas: Valgydami viską, kam esate alergiški ar netoleruojate, po valgio gali atsirasti skrandžio spazmai, pykinimas ir viduriavimas. Dažniausias to pavyzdys yra pieno produktų vartojimas, kai žmogus netoleruoja laktozės.
 4. Persivalgymas: Mes visi esame kalti dėl to, kad retkarčiais užsigeriame. Persivalgius, skrandis ištempia savo natūralų pajėgumą ir sukelia skausmą, dujas, diskomfortą ir pilvo pūtimą.
 5. Sulaikytas vėjas: Gali būti, kad virškinimo traktas gali sukelti diskomfortą ir pilvo pūtimą. Gali būti nuolatinis arba urzgdamas kurie atsiranda ir praeina kas kelias minutes skrandyje, sukeliantys skrandžio skausmą ir dujas po valgio.
 6. Yra tam tikrų maisto produktų, kurie gali sukelti pilvo pūtimą ir vėją. Maisto produktai, tokie kaip kopūstai, brokoliai, pupelės, svogūnai, taro šaknys ir kt.
 7. Produktai su kofeinu: Maisto produktai, kuriuose yra kofeino, nėra naudingi sveikatai. Maistas, pavyzdžiui, arbata, kava, šalti gėrimai ir supakuotos sulčių dėžutės, gali sudirginti skrandį ir sukelti diskomfortą.
 8. Aštrus maistas: Aštrus maistas gali sukelti deginimo pojūtį skrandyje. Yra žinoma, kad aštriame maiste yra kapsaicino, kuris gali dirginti skrandį ir jautrias vietas.
 9. Alkoholis: Alkoholis gali sukelti pilvo pūtimą ir rėmenį. Rekomenduojama sumažinti alkoholio vartojimą.

Saldūs gėrimai ir tam tikri maisto produktai gali sukelti pilvo pūtimą ir vėją. Jie apima:

Kai kas nors kramto gumą, čiulpia saldumynus ar valgo atidaręs burną, gali praryti orą. Tai gali būti dar viena vėjo priežastis.

Medicininės sąlygos, sukeliančios skrandžio skausmą

Kai kurių tipų skrandžio skausmas nebūtinai turi būti siejamas su tuo, ką valgote. Jas gali sukelti sąlygos, kurias sukelia „kada“ valgote. Jie apima:

 1. Virškinimo sutrikimai: Ši būklė geriausiai apibūdinama kaip pilnumo jausmas / pilvo pūtimas ir (arba) pilvo skausmas iškart po valgio. Visi esame tai patyrę vieną ar kitą kartą ir galime garantuoti, koks nepatogus tai jaučiasi. Virškinimo sutrikimų priežastys skiriasi nuo maisto pasirinkimo iki gyvenimo būdo ir net vaistų, kuriuos galite vartoti (pvz., tam tikrų skausmą malšinančių vaistų ar antibiotikų).
 2. GERD: GERD yra akronimas gastroezofaginio refliukso liga. Tai būklė, kuri atsiranda, kai skrandžio skysčiai pradeda tekėti į stemplę (maisto vamzdelį) ir sukelia diskomfortą bei spaudimą krūtinėje. Šis simptomas paprastai vadinamas „rėmuo“, o sunkūs rėmens atvejai gali būti supainioti su širdies priepuoliu. Kitas šios būklės simptomas yra lėtinis rūgšties refliuksas (kartaus skysčio išmetimas į burną) iškart po valgio.
 3. Gastritas: Gastritas yra būklė, kuriai būdingas skrandžio gleivinės patinimas ir uždegimas. Jį dažniausiai sukelia infekcija, o pablogėja dieta, gyvenimo būdas ir (arba) ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas.
 4. Pepsinė opa: Pepsinės opos yra atviros opos, atsirandančios vidinėje skrandžio arba plonosios žarnos gleivinėje. Simptomai sustiprėja, kai gaminasi skrandžio rūgštys, todėl jos sukelia didesnį skausmą iškart po valgio.
 5. Pankreatitas: Pankreatitas yra kasos uždegimas. Jis gali būti lėtinis arba ūmus ir atsiranda dėl virškinimo fermentų poveikio kasos ląstelėms. Vienas iš dažniausių pankreatito simptomų yra skrandžio skausmas, kuris pablogėja pavalgius. Skausmas dažnai jaučiamas taip, lyg jis prasideda skrandyje ir plinta į nugarą.
 6. Tulžies takų sutrikimai ir tulžies akmenys: Cholecistitas yra tulžies pūslės uždegimas, dėl kurio gali atsirasti tulžies akmenų. Tai savo ruožtu gali sukelti užsikimšimus, kurie sukelia stiprų pilvo skausmą, pykinimą, tulžies kaupimąsi ir kraštutiniais atvejais geltą.
 7. Vidurių užkietėjimas: Vidurių užkietėjimas ne visada gali būti susijęs su skrandžio skausmu po valgio, tačiau jis gali sukelti diskomforto pojūtį arba pilvo pūtimą, ypač po sunkaus valgio.
 8. Dujos: Kai kuriais atvejais, ypač jei valgote itin greitai, galite jausti skausmą, kurį sukelia dujų kaupimasis skrandyje ir (arba) žarnyno trakte.

Skaityti: Tulžies pūslės akmenys – viskas, ką reikia žinoti

Paskutinė mintis

Jei jaučiate lėtinį skausmą arba skausmą, kuris laikui bėgant stiprėja, pasikonsultuokite su savo gydytoju ieškoti tinkamo gydymo. Daugeliu atvejų ligas galima valdyti pasirinkus mitybą ir gyvenimo būdą, jei jos diagnozuojamos prieš sukeliant ilgalaikę žalą. Jei vartojate kokių nors vaistų, kurie, atrodo, sukelia skrandžio sutrikimus, pasitarkite su gydytoju dėl alternatyvų ar papildų simptomams valdyti.


DUK

Q1. Kodėl pavalgius skauda viršutinę pilvo dalį?

Virškinimo sutrikimai yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl pavalgius gali skaudėti viršutinę pilvo dalį. Tai suteikia deginimo pojūtį viršutinėje pilvo dalyje, o pojūtis pernešamas ir į maisto vamzdelį bei burną. Kai skrandyje yra per daug rūgšties ar dujų, skauda viršutinę pilvo dalį.

Q2. Kaip jaučiasi pankreatito skausmas?

Pankreatito skausmas yra kasn asmuo jaučia viršutinės pilvo dalies skausmą, kuris jaučiasi švelnus ir skausmingas prisilietus. Ši keptuvė pradeda spinduliuoti į nugarą.

Q3. Kodėl pavalgius sutrinka virškinimas?

Kai maistas taip pat skanus sustoti net tada, kai skrandis pilnas, tai yra tada, kai pradedame persivalgyti. Per daug riebaus maisto, aštraus maisto ir per daug cukraus gali sutrikti virškinimas.