Stuburo stenozė: priežastys, simptomai, gydymas ir kt

Stuburo stenozė yra sveikatos būklė, kai spaudimas stuburo nervams sukelia įvairius simptomus, įskaitant raumenų silpnumą, tirpimą ir dilgčiojimą, kojų skausmą ir nugaros skausmą. Dažniausiai simptomai yra nugaros skausmas ir kojų skausmas, kuris sustiprėja esant aktyvumui.

Nugaros smegenys yra kauliniame stubure (stuburo stulpelyje) ir perneša pranešimus tarp smegenų ir kūno. Nervai išsišakoja iš nugaros smegenų, kad šie pranešimai būtų perduoti įvairioms jūsų kūno dalims.

Stuburo kanalas yra tuščiavidurė erdvė, einanti per stuburą. Jis apsaugo jūsų nugaros smegenis ir nervus. Per didelis spaudimas nugaros smegenims ar nervams gali sukelti judėjimo ir jutimo problemų (vadinamą neuropatija). Jei nugaros nervai yra per daug spaudžiami, tai taip pat gali sukelti skausmą.

Stuburo stenozės simptomai

Jei sergate stuburo stenoze, jums gali kilti sunkumų judinant kojas ar rankas, o einant ar lipant laiptais galite prarasti jėgą ar ištvermę. Kai pasilenkiate, galite jausti, kad kažkas traukia vieną jūsų kūno pusę.

Simptomai dėl stuburo stenozė gali skirtis priklausomai nuo to, kur jie yra stuburo:

 • Simptomai, turintys įtakos viršutinei nugaros daliai, yra kaklo ir pečių skausmas
 • Simptomai, turintys įtakos apatinei nugaros daliai, bus tiek klubų, tiek sėdmenų skausmas
 • Simptomai, turintys įtakos tiek viršutinei, tiek apatinei nugaros dalims, greičiausiai sukels abiejų regionų simptomų derinį (pvz., kaklo ir pečių skausmą).

Be to, simptomai gali skirtis kiekvienam asmeniui, bet dažniausiai apima:

 • Kaklo, nugaros, pečių ar klubų skausmas, kuris sustiprėja ilgai sėdint ar stovint
 • Sunku vaikščioti dėl kojų silpnumo
 • Vienos ar abiejų kojų ar rankų tirpimas, dilgčiojimas ar silpnumas

Stuburo stenozės priežastys

Priežastys dėl stuburo stenozė galima suskirstyti į dvi kategorijas:

 • Disko medžiaga, kuri linkusi išsipūsti (disko išvarža)
 • Aplink stuburo kanalą susidaro kaulų ataugų ir kiti kaulų pokyčiai.

Stuburo stenozės priežastys

Dažniausia disko išvaržų priežastis yra senėjimas, kuris taip pat gali įvykti po nugaros traumos ar kritimo. Ši problema gali paveikti vieną ar daugiau stuburo diskų.

Išsipūtęs diskas spaudžia nervus, einančius per stuburą, ir sukelia skausmą bei silpnumą kojose ir rankose.

Stuburo stenozė taip pat atsiranda dėl nenormalaus susiaurėjimo (stenozės) vienoje ar daugiau stuburo kanalo erdvių, kuriose yra stuburo nervų arba stuburo diskų, dėl to spaudžiamos šios struktūros.

Šią sritį sudarantys kaulai gali būti nenormalios formos arba netinkamos formos, todėl judant jie gali trintis vienas į kitą.

Stuburo stenozės rizikos veiksniai

Šie rizikos veiksniai gali padidinti jūsų vystymosi tikimybę stuburo stenozė:

 • Amžius – Vyresniems nei 50 metų žmonėms gresia didesnė rizika stuburo stenozė nei jaunesni suaugusieji.
 • Osteoartritas– Tai būdinga vyresnio amžiaus žmonėms ir atsiranda, kai laikui bėgant kremzlės suyra. Osteoartritas gali pažeisti kelis kūno sąnarius, tačiau dažniausiai jis pažeidžia klubų ir apatinės nugaros dalies sąnarius.
 • Degeneracinė disko liga – Tai apima tarp slankstelių esančių diskų irimą, dėl kurio jie gali prarasti ūgį ir spausti nervus, kai jie išeina iš stuburo. Diskai yra amortizatoriai, kurie veikia kaip pagalvėlės tarp stuburo kaulų.
 • Spondilolistezė – Ši būklė yra susijusi su vieno slankstelio poslinkiu į kitą dėl tarpslankstelinio disko degeneracijos ar lūžio arba briauninio sąnario degeneracijos.
 • Išvaržos diskai – Disko išvarža atsiranda, kai dalis vidinio kremzlės sluoksnio plyšta per išorinį apvalkalą (vadinamą žiedu), spaudžiant aplinkinius audinius ir nervus. Tarp slankstelių L4-L5 arba L5-S1 dažniausiai atsiranda išvaržos, kurios gali suspausti nugaros smegenis arba nervų šaknis, kai jos išeina iš stuburo.

Stuburo stenozės diagnozė

Stuburo stenozė diagnozuojama remiantis jūsų požymiais ir simptomais, vaizdo gavimo testais ir kartais fizine apžiūra, kurios metu bus patikrintas apatinės nugaros ir šlaunų jautrumas, kojų stiprumas ir refleksai.

Jūsų gydytojas gali naudoti vieną iš šių testų arba jų derinį, kad padėtų diagnozuoti jūsų būklę:

 • MRT tyrimai gali parodyti, ar yra stuburo kanalo susiaurėjimas, nervų šaknelių susiaurėjimas ar kiti stuburo sutrikimai.
 • Mielograma yra rentgeno nuotrauka, paimta po to, kai į stuburo kanalą buvo sušvirkšti dažai. Tai padės gydytojui pamatyti jūsų stuburo anatomiją ir bet kokį nenormalų stuburo kanalo išsiplėtimą ar susiaurėjimą.
 • KT nuskaitymas naudoja rentgeno spindulius, kad būtų sukurti išsamūs jūsų kūno, įskaitant stuburą ir smegenis, skerspjūvio vaizdai. Tai gali parodyti, ar turite kaulų ataugų ar kitų kaulų struktūros pokyčių, susijusių su stuburo stenoze.

Stuburo stenozės gydymas

Tai yra labiausiai rekomenduojamos parinktys stuburo stenozės gydymas:

Chirurgija

Ši parinktis paprastai svarstoma, kai skausmas nereaguoja į konservatyvų gydymą. Operacijos tikslas yra pašalinti siaurą kaulo ar audinio dalį, kuri suspaudžia nervų šaknį.

Galimi chirurginiai gydymo būdai:

 • mikrodiskektomija – Šios procedūros metu pašalinami išvaržos diskai ar kaulų spygliai, spaudžiantys nugaros smegenis ar nervų šaknis.
 • Laminotomija ir laminektomija – Šios procedūros apima dalies laminato (viršutinės slankstelio dalies) pašalinimą. Tai suteikia daugiau vietos nervams praeiti per stuburo kanalą ir sumažina spaudimą.

Injekcijos

Steroidai dažnai švirkščiami į stuburo kanalą, siekiant sumažinti uždegimą žmonėms, sergantiems stuburo stenozė kurie nereaguoja į vaistus arba nori greičiau atsikratyti simptomų.

Steroidai gali būti švirkščiami tiesiai į stuburo kanalą, kuris sumažina spaudimą jame esantiems nervams, arba į epidurinę erdvę tarp stuburo kaulų ir kietojo kietojo audinio (išorinio nugaros smegenų sluoksnio).

Epidurinės steroidų injekcijos paprastai turi nedaug šalutinių poveikių, bet kartais gali sukelti kraujavimą ar infekciją injekcijos vietoje, taip pat galvos skausmą ir svaigimą, ypač greitai atsistojus.

Atsigavimo laikotarpis po stuburo stenozės operacijos

Atsigavimas po stuburo stenozės operacijos paprastai trunka nuo dviejų iki trijų mėnesių. Laikas, kurio reikia atsigauti, skiriasi nuo žmogaus ir priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant amžių, sveikatą ir simptomų trukmę.

Šiuo laikotarpiu turėsite vengti sunkios veiklos ir sunkių darbų. Pirmosios trys ar keturios dienos po operacijos yra pačios svarbiausios, todėl gydytojas gali paprašyti likti ligoninėje šiuo laikotarpiu.

Išvada

Skausmas nuo stuburo stenozė gali būti nuo lengvo iki sunkaus ir sekinančio. Svarbu apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti, kad išsiaiškintumėte gydymo galimybes. Apsilankykite šalia jūsų esančioje CK Birla ligoninėje arba užsisakykite susitikimą su gydytoju Chirag Arora konsultacijai.

DUK

1. Kur atsiranda stuburo stenozė?

Stuburo stenozė dažniausiai pasireiškia apatinėje (juosmens) stuburo dalyje. Jis taip pat gali atsirasti kakle (gimdos kaklelyje).

2. Kas suserga stuburo stenoze?

Stuburo stenozė dažniausiai paveikia vyresnius nei 50 metų žmones, nors gali pasireikšti bet kuriame amžiuje.

3. Ar stuburo stenozė gali sukelti nuolatinį paralyžių?

Atsakymas į šį klausimą yra ir taip, ir ne. Kai kuriems pacientams, sergantiems stuburo stenoze, gali pasireikšti nuolatinis paralyžius. Tačiau daugeliu atvejų paralyžius yra laikinas, trunkantis kelias savaites ar mėnesius.

4. Kada svarstoma apie stuburo stenozės operaciją?

Chirurginis stuburo stenozės gydymas paprastai rekomenduojamas pacientams, kuriems yra skausmas ir kiti simptomai, kurie turi įtakos jų kasdienei veiklai. Chirurgija taip pat gali būti naudojama nervų suspaudimui sumažinti tais atvejais, kai nechirurginis gydymas nepagerėja.

5. Ar stuburo operacija yra saugi?

Retais atvejais operacija nėra laikoma saugia dėl kitų sveikatos būklių arba dėl to, kad pacientas gali būti per silpnas dėl amžiaus ar ligos, kad gerai toleruotų procedūrą.

Jums taip pat gali būti rekomenduota nesidaryti operacijos, jei sergate vėžiu ar kita rimta liga, kurią procedūra gali pabloginti.