Vaikų augimo skausmai: visas vadovas tėvams

Perėjimas iš vaikystės į ankstyvą pilnametystę gali atrodyti greitas. Tačiau vaikas turi daug ką patirti augdamas. Nuo įprastų sveikatingumo įpročių iki susitaikymo su hormoniniais pokyčiais ir emociniais sukrėtimais jie taip pat turi patirti tam tikrą skausmą. Augimo skausmai yra viena iš tokių fazių, kuri paveikia vaikus, ypač naktį. Šiame straipsnyje Dr Shreya Dubey, vadovaujanti pediatrė ir neonatologė CK Birla ligoninėje apžvelgiami vaikų augimo skausmai.

Kokie yra augimo skausmai vaikams?

Nuobodus pulsuojantis raumenų skausmas, kurį jaučia vaikai kojose, yra įvardijamas kaip augimo skausmai. Jūsų vaikas gali skųstis aštriu skausmu šlaunų priekyje, blauzdose ir už kelių, jei jį kankina augimo skausmai.

Šio skausmo intensyvumas jaučiamas abiejose kojose ir labiausiai jaučiamas naktį. Jis dažnai prasideda po pietų ar vakare.

Augimo skausmus dažniausiai patiria 2–12 metų vaikas. Daugeliu atvejų ši būklė nėra nuolatinė, o skausmas dažniausiai ateina ir praeina.

Kokie yra augimo skausmo simptomai vaikams?

Šiai būklei būdingas abiejų kojų skausmas. Nepaisant to, kai kurie simptomai vaikams yra nedažni ir skiriasi.

Vaikų augimo skausmo simptomai yra šie:

 • Skausmas kojose; daugiausia blauzdose, šlaunyse, blauzdose ir užpakalinėje kelių dalyje
 • Skausmas rankose
 • Nedažni galvos skausmai
 • Pilvo skausmo epizodai
 • Nugaros skausmas
 • Stiprus skausmas, kuris trikdo jūsų vaiko miegą

Tik patvirtintas sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali diagnozuoti vaikų augimo skausmus. Dažniausiai gydytojas įvertins jūsų sveikatą, kad pašalintų bet kokios kitos būklės galimybę.

Turite kreiptis skubios medicininės pagalbos, jei:

 • Jūsų vaiko skausmas yra nuolatinis
 • Skausmas nepraeina iki ryto
 • Tai sutrikdo jūsų vaiko kasdienę veiklą
 • Skausmas plečiasi į sąnarius
 • Skausmas kojose atsiranda dėl traumos
 • Yra ir kitų simptomų, tokių kaip patinimas, paraudimas, karščiavimas ir kt

Nebūtina, kad jūsų vaiko kojų skausmas būtų dėl augimo skausmų. Kai kurios kitos sąlygos gali sukelti panašų skausmą, pavyzdžiui:

Kas sukelia augimo skausmus?

Nėra žinomos augimo skausmų priežasties. Vaiko vystymasis bėgant metams nebūtinai sukelia skausmą ir diskomfortą.

Tyrimai parodė, kad yra ryšys tarp augimo skausmų ir neramių kojų sindromo. Kai kurie medicinos ekspertai taip pat mano, kad raumenų mėšlungis ir skausmas naktį gali atsirasti dėl fizinio krūvio visą dieną. Kadangi vaikai labai išnaudoja kojas, palyginti su suaugusiaisiais, jie taip pat gali jausti didesnį skausmą. Tokia veikla kaip bėgimas, laipiojimas, šokinėjimas ir kt. gali varginti vaiką ir sukelti skausmą.

Nepaisant pavadinimo, mintis, kad augantis skausmas yra susijęs su vaiko raida, nėra tikra. Taip yra todėl, kad mūsų kaulai auga didžiąją gyvenimo dalį. Kaulų augimas neturėtų sukelti kojų ir rankų skausmo.

Žiūrėkite, kaip gydytoja Shreya Dubey, CK Birla ligoninės pediatrijos ir neonatologijos specialistė pasakoja apie vaikų augimo skausmus ir įspėjamuosius ženklus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Ji taip pat pateikia keletą patarimų, kurie padės efektyviai valdyti vaiko augantį skausmą namuose.

Kaip diagnozuojami augimo skausmai?

Augimo skausmui diagnozuoti dažniausiai pakanka išsamaus simptomų tyrimo. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas užduos įvairius klausimus, pavyzdžiui:

 • Kur vaikas jaučia skausmą?
 • Ar jūsų vaikas gali atlikti savo kasdienes užduotis?
 • Kada dažniausiai prasideda skausmas?
 • Kada pirmą kartą pastebėjote skausmą?

Jūsų gydytojas įvertins jūsų fizinę sveikatą ir išnagrinės jūsų asmeninę ir šeimos ligos istoriją.

Jūsų gydytojui gali nereikėti užsisakyti papildomų tyrimų ir patikrų, kad nustatytų augimo skausmus. Tačiau norint atmesti kitų tikimybę raumenų ir kaulų sistemos sąlygosgali būti nurodyta rentgeno nuotrauka.

Koks yra vaikų augimo skausmų gydymas?

Augimo skausmai nepasunkina ir neperauga į kitas sąlygas. Daugeliu atvejų skausmo intensyvumas palaipsniui mažėja ir išnyksta per metus ar dvejus. Todėl nėra specialaus augimo skausmų gydymo protokolo.

Tačiau yra keletas klinikinių priemonių ir namų gynimo būdų, kaip sumažinti skausmą ir padėti jūsų vaikui su juo susidoroti.

Štai keletas ekspertų patvirtintų priemonių, kurių galite imtis auginimo skausmams gydyti:

 • Masažas: Dienos pabaigoje masažuodami vaiko kojas ir rankas galite sumažinti skausmą. Masažui galite naudoti nešiklio aliejų ar losjonus. Jūsų vaikas jausis ramus ir atsipalaidavęs, be to, tai gali būti sveiko ryšio laikas jums.
 • Šilumos pagalvėlės: Šildykite vaiko skaudamas vietas, kurios dažnai gali akimirksniu palengvinti. Šildymo pagalvėlės gali atpalaiduoti skaudančius raumenis. Tačiau turėtumėte užtikrinti, kad karštis būtų pakeliamas ir nedirgintų jūsų vaiko odos.
 • Šilta vonia: Šilto vandens vonia prieš miegą gali nuraminti jūsų vaiko pojūčius ir juos atpalaiduoti. Tai taip pat gali padėti sumažinti skausmą atpalaiduojant raumenis.
 • Tempimo pratimai: Tempimo pratimai padeda stiprinti raumenis. Galite įtraukti tempimus į mėgstamus vaiko žaidimus. Pora tempimų per dieną sumažins skausmo tikimybę naktį.
 • Skausmą malšinantys vaistai: Jei jūsų vaikas skundžiasi stipriu skausmu, galite paprašyti gydytojo skirti skausmą malšinančių vaistų.
 • Gera laikysena ir atrama: Turėtumėte paprašyti vaiko pataisyti savo laikyseną, kad išvengtumėte papildomos įtampos. Be to, įsitikinkite, kad jie neavėję nusidėvėjusių batų. Batai su gera lanko atrama gali padėti sumažinti skausmą viršvalandžius.

Dėl nepakankamų augimo skausmų tyrimų taip pat nežinoma, ar jų galima išvengti. Tačiau aktyvus gyvenimo būdas ir pakankamas maisto medžiagų tiekimas jūsų vaiko organizmui gali padėti susidoroti.

Turite užtikrinti, kad jūsų vaikas gautų visas reikalingas maistines medžiagas. Jūsų vaiko racione turi būti pluoštinių vaisių ir daržovių. Taip pat turėtumėte užtikrinti, kad jūsų vaikas daug ilsėtųsi. Jei jie visą dieną pavargę, paskirstykite jiems miego laiką.

Baigiamoji pastaba

Augimo skausmai dažniausiai yra nekenksmingi. Skausmas ir diskomfortas, susijęs su šia būkle, gali būti gydomi klinikine intervencija ir papildoma tėvų priežiūra. Tačiau tėvams būtina pasiteirauti gydytojų nuomonės, kad būtų išvengta komplikacijų.

Jei norite sužinoti daugiau apie augimo skausmus, rezervuokite susitikimą su Dr Shreya Dubery, geriausia vaikų gydytoja CK Birla ligoninėje.

DUK

Klausimas: Kokio amžiaus vaikai patiria augimo skausmus?

Atsakymas: Augimo skausmai dažniausiai prasideda ankstyvoje vaikystėje. Ja serga vaikai nuo 3 iki 5 metų arba nuo 8 iki 12 metų.

Klausimas: Kiek laiko trunka augimo skausmai?

Atsakymas: Augimo skausmai kiekvieną vaiką paveikia skirtingai. Dažniausiai jis pasireiškia intervalais ir trunka beveik pusvalandį.

Klausimas: ar augimo skausmai reiškia augimo šuolį?

Atsakymas: Nepaisant pavadinimų, nėra aiškių įrodymų, kad augimo skausmai yra susiję su augimo šuoliu.

Klausimas: Ar galite vartoti ką nors nuo augimo skausmo?

Atsakymas: Ne, dėl augimo skausmų idealu kreiptis į medicinos ekspertą.