Viskas apie padidėjusias kepenis – CK Birla ligoninė

Kepenys yra būtinas žmogaus kūno organas. Jis atlieka daug svarbių funkcijų, tokių kaip toksinų filtravimas iš kraujo, padeda virškinti maistą, sintetina baltymus ir kaupia vitaminus bei mineralus.

Kai kepenys tampa didesnės už įprastą dydį, tai vadinama padidėjusiomis kepenimis. Jis taip pat žinomas kaip hepatomegalija.

Nors tai nėra liga, ji atrodo kaip kitų pagrindinių problemų simptomas. Pavyzdžiui, tai gali atsirasti dėl kepenų ligos, vėžio ir stazinio širdies nepakankamumo.

Šio simptomo gydymas pradedamas atsižvelgiant į su juo susijusią būklę. Gydytojas pradeda gydymą tik nustatęs ligos priežastį.

Kas sukelia kepenų padidėjimą?

Kepenų dydis kiekvienam žmogui skiriasi. Jis skiriasi priklausomai nuo kūno amžiaus, lyties ir dydžio. Yra daug priežasčių, dėl kurių padidėja kepenys. Šitie yra:

Kepenų liga

Kai kurios lengvos ar sunkios kepenų ligos gali sukelti kepenų padidėjimą. Šios ligos apima:

 • Cirozė
 • Hepatitas A, B ir C
 • Nealkoholinės riebios kepenys
 • Alkoholinės riebiųjų kepenų ligos
 • Nevėžiniai kepenų navikai

Be šių ligų, jei jūsų kepenyse susikaupia per didelis kiekis riebalų, geležies, vario ar baltymų, galite turėti padidėjusios kepenys.

Kartais toksinis hepatitas ar kepenų cistos taip pat gali sukelti kepenų patinimą.

Vėžys

Jei vėžys, kilęs iš kitos dalies, plinta į kepenis, jūsų kepenys gali tapti didesnės nei įprastai.

Kitos priežastys, tokios kaip leukemija, kepenų vėžys ar limfoma, gali būti kepenų patinimų priežastis.

Problemos širdyje ir kraujagyslėse

Širdies nepakankamumas, venų, išsausinančių kepenis, užsikimšimas ir aplink širdį esančio audinio uždegimas yra keletas kepenų padidėjimo priežasčių.

Padidėjusios kepenys sukelia uždegimą, o tai rodo infekciją ar kitas su kepenimis susijusias problemas.

Kokie yra padidėjusių kepenų simptomai?

Esant lengvam hepatomegalijos būklei, galite nepastebėti jokių simptomų. Jei turite sunkių pagrindinių problemų, o jūsų kepenys patinsta ir tampa didesnės nei reikia, galite pastebėti šiuos padidėjusių kepenų simptomus:

Nuovargis

Kai jaučiatės per daug pavargę ir mieguisti, jaučiate nuovargį. Jūs nesijaučiate žvalūs net pakankamai pailsėję, kai pavargstate. Nuovargis pertraukia jūsų kasdienę veiklą, todėl jaučiatės pernelyg pavargę ir mieguisti.

Kai kurie reikšmingi nuovargio simptomai yra energijos trūkumas, koncentracijos trūkumas, raumenų silpnumas ir skausmas.

Pykinimas

Pykinimas ir vėmimas yra svarbūs simptomai, kai turite kokių nors sveikatos sutrikimų. Jei turite kokių nors rimtų sveikatos problemų, pykinimas pasirodo kaip pirmasis simptomas ir verčia jus budėti lauke.

Pavyzdžiui, padidėjus kepenims pajusite pykinimą. Kai pykina, jaučiate diskomfortą skrandyje ir norą vemti.

Svorio metimas

Pernelyg numetus svorio, gali padidėti kepenys. Jei numetate svorio būdami pavargę ir pykinti, galite turėti tam tikrų kepenų sutrikimų.

Padidėjusi blužnis

Jei yra kokių nors priežasčių, blužnis gali padidėti. Pavyzdžiui, jūsų kepenų defektai gali būti jūsų padidėjusios blužnies priežastis.

Jei yra kokia nors blužnį paveikianti būklė, ji pati išsipučia. Blužnis padeda gaminti baltuosius kraujo kūnelius ir pašalinti atliekas.

Gelta

Gelta yra dar vienas svarbus sergančių kepenų simptomas. Sergant gelta, pagelsta oda ir gleivinės.

Nors yra daug geltos priežasčių, viena iš šių priežasčių yra sergančios kepenys arba padidėjusios kepenys. Gelta yra išorinė kai kurių kepenų defektų išvaizda.

Niežulys

Kai jus kankina niežulys, niežti odą. Jis gali pasirodyti bet kurioje jūsų kūno vietoje arba plisti per kūną. Taip pat gali būti niežulys, jei yra padidėjusios kepenys.

Kokie yra kepenų padidėjimo rizikos veiksniai?

Jums gali padidėti kepenys dėl toliau nurodytų priežasčių

 • Jeigu sergate bet kokia bakterijų ar virusų sukelta infekcija
 • Jei vartojate kai kurių vaistų per daug
 • Jei nesisekė reguliariai mankštintis ir priaugote daug riebalų
 • Jei nesugebėjote laikytis sveikos mitybos

Kada turėčiau kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją?

Turėtumėte kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, jei pastebėsite kokių nors sunkių simptomų, pvz

 • Karščiavimas tęsiasi daugelį dienų
 • Jaučiatės pavargę net suvalgę pakankamai maisto ir pakankamai išsimiegoję
 • Oda ir akys pagelsta

Kaip yra padidėjusios kepenys diagnozuota?

Kai pajusite diskomfortą pilve, gydytojas atliks fizinę apžiūrą. Jei gydytojas pastebės kokių nors padidėjusių kepenų simptomų, jums gali būti rekomenduota atlikti kai kuriuos tyrimus. Šie testai yra

Kraujo tyrimas

Jūsų kraujo mėginys bus ištirtas, siekiant patikrinti, ar jūsų kraujyje nėra infekcijos ar fermento. Testas taip pat padės išvengti kitų virusų buvimo.

Kepenų biopsija

Nedidelė kepenų dalis bus pašalinta biopsijai. Šis tyrimas atliekamas įkišus adatą per slidinėjimą ir į kepenis.

Įsivaizdavimo testas

Norint patikrinti kepenų defektą, atliekami kai kurie vaizduotės testai. Kai kurie įsivaizdavimo testai yra KT skenavimas, ultragarsas arba MRT.

Koks yra padidėjusių kepenų gydymas?

Po fizinės apžiūros, kai gydytojas nustatys, kad jūsų kepenys yra didesnės nei normalus, ir nustatys priežastį, atitinkamai bus pradėtas kepenų padidėjimo gydymas. Jei kepenys patino dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, jums gali būti patarta nustoti vartoti alkoholį.

Kai kurie bendrieji padidėjusių kepenų gydymo metodai gali būti:

 • Numesti svorio
 • Norint išlaikyti sveiką mitybą
 • Daro fizinius pratimus
 • Venkite vartoti alkoholį
 • Kontroliuoti aukštą cholesterolio kiekį, aukštą cukraus kiekį kraujyje ir aukštą kraujospūdį

Be bet kurio iš pirmiau minėtų patarimų, jums gali būti paskirti kai kurie vaistai, kurie padės jūsų išsiplėtusioms kepenims grįžti į normalų dydį.

Išvada

Daugelis sąlygų yra atsakingos už kepenų padidėjimą. Kasmet pasaulyje dėl kepenų ligų miršta beveik 2 milijonai žmonių. Dažniausios kepenų padidėjimo priežastys yra alkoholio vartojimas, nesveika mityba, cukraus kiekis kraujyje ir svorio padidėjimas.

Daugeliu atvejų gydytojai skiria vaistus ir siūlo sveikos gyvensenos praktiką, kad išgydytų padidėjusias kepenis. Tačiau gydytojas gali tęsti gydymą, laikydamasis kitų metodų, atsižvelgdamas į sąlygas, sukeliančias kepenų patinimą.

Galite apsilankyti CK Birla ligoninėje ir užsisakyti susitikimą su dr. Narola Yanger, kad gautumėte tinkamą bet kokios su kepenimis susijusios ligos gydymą.

DUK

1. Ar padidėjusios kepenys yra rimta?

Padidėjusios kepenys gali būti pavojingos, priklausomai nuo jos priežasčių. Tačiau padidėjusios kepenys savaime nėra tokios rimtos.

2. Ar galima išgydyti padidėjusias kepenis?

Padidėjusios kepenys išgydomos pakeitus gyvenimo būdą. Gali prireikti laiko atsigauti, jei kepenų padidėjimas atsiranda dėl sunkių ligų, tokių kaip vėžys arba 2 tipo diabetas.

3. Ar suriebėjusios kepenys gali sukelti kepenų padidėjimą?

Taip. Suriebėjusios kepenys gali sukelti uždegimą ir netiesiogiai paveikti jūsų kepenų dydį. Be to, dėl kai kurių kitų pagrindinių problemų gali padidėti kepenys.

4. Koks yra normalus kepenų dydis?

Normalus moters kepenų dydis yra 7 cm, o vyro – 10,5 cm. Jei 2 arba 3 cm yra didesnis arba mažesnis už įprastą dydį, bus laikomas nenormalaus dydžio.

5. Kokio dydžio laikomos padidėjusios kepenys?

Jei kepenų dydis yra didesnis nei 15 cm, kepenys vadinamos padidėjusiomis kepenimis.