Viskas, ką reikia žinoti apie kulkšnies lūžius

Padidėjusį čiurnos traumų dažnį aiškina trys veiksniai – slidžios dangos, sportiniai ir aukštakulniai. Tačiau galima sužeisti kulkšnį kitose vietose ir situacijose. Netgi atsitiktinis pasivaikščiojimas po apylinkes gali priversti jus suklupti ir nukristi, o tai kartais gali sukelti kulkšnies lūžį. Remiantis Indian Journal of Medical Research atliktu tyrimu, daugiau nei 69% žmonių Delyje nuo 35 iki 68 metų amžiaus kenčia nuo didelės kaulų lūžių rizikos. Vien čiurnos lūžių dažnis yra 187 lūžiai iš 100 000 per metus.

Šiame straipsnyje Dr Anuj Chawla, pėdų ir kulkšnių specialistas CK Birla ligoninėje ištirs viską, ką reikia žinoti apie a lūžo kulkšnis ir galimos priežastys, lemiančios tokį didelį sergamumą.

Kas yra an kulkšnies lūžis?

Čiurnos lūžis įvyksta, kai lūžta čiurnos sąnario kaulas. Šis sužalojimas taip pat vadinamas kulkšnies lūžiu. Lūžis kulkšnis gali svyruoti nuo mažo kaulo įtrūkimo iki visiško atsiribojimo, kai jūsų kaulas iškyla iš odos.

Kulkšnies sąnarys sudarytas iš trijų kaulų – blauzdikaulio, kuris sudaro vidurinį ir užpakalinį kauliuką; šeivikaulis, sudarantis šoninį žandikaulį ir padikaulį. Lūžis apibūdinamas pagal pažeistą kaulą.

Yra įvairių tipų kulkšnies lūžių. Lūžiai, kurie apima tik vieną kaulą, gali būti medialiniai arba šoniniai malleolus lūžiai. Lūžiai, apimantys du ar tris malleolius, vadinami bimalleolinis ir trimaleolių lūžiai atitinkamai. Be lūžusių kaulų, kulkšnies lūžiai gali būti susiję su raiščio, vadinamo, sužalojimu sindesmozė kuris sujungia apatinį blauzdikaulio ir šeivikaulio galą.

Kaip yra a lūžo kulkšnis sukelia?

Čiurnos lūžiai atsiranda dėl nenormalaus kulkšnies pasisukimo, riečiojimo, užkliuvimo ar traumos. Kai kurios dažniausios kulkšnies lūžimo priežastys:

 • Kelionės ir kritimai
 • Nesubalansuoti žingsniai
 • Šuolio ar kritimo poveikis
 • Sportinės traumos
 • Automobilių avarijos

Nors kiekvienas gali nukentėti dėl kulkšnies lūžio, kai kurie žmonės gali patirti šią traumą. Jei žaidžiate galingas sporto šakas, pavyzdžiui, krepšinį, gimnastiką, futbolą ir kt., jūsų tikimybė susilaužyti kulkšnį padidėja. Vaikščiojimas nelygiais paviršiais gali sukelti daugiau kliūčių ir kritimų. Sumažėjęs kaulų tankis arba tokios būklės kaip osteoporozė taip pat gali padidinti kulkšnies lūžių tikimybę.

Kas yra lūžio kulkšnies simptomai?

Jūsų gebėjimas pakelti skausmą kartais gali klaidingai suprasti lūžių. Turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus lūžio kulkšnies simptomai:

 • Staigus pulsuojantis skausmas kulkšnies srityje
 • Patinimas
 • Matomas išnirimas pėdoje
 • Sumušimas
 • Švelnumas
 • Deformacija
 • Sunkumai vaikščiojant
 • Galvos svaigimas
 • Kraujavimas (jei kaulas pradurta odą)
 • Sunku pakelti savo svorį

Sulaužytos kulkšnies patinimo vieta ir mastas priklausys nuo lūžio tipo ir vietos.

Kaip yra lūžio kulkšnies simptomai skiriasi nuo kulkšnies patempimo?

Kaip minėta pirmiau, asmenų gebėjimas valdyti skausmą kartais gali sukelti nesusipratimų apie sužalojimą. Taigi kaip sužinoti, ar susilaužiau kulkšnį?

Kulkšnies patempimas yra sausgyslių ir raiščių pažeidimas. Kai čiurnos raiščiai plyšta arba tempiasi, jie gali sukelti skausmą ir patinimą. Skausmas ir patinimas taip pat yra kulkšnies lūžių simptomai.

Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas galės tinkamai diagnozuoti jūsų sužalojimą. Turėtumėte atkreipti dėmesį, kad simptomų sunkumas yra didžiulis, kai lūžo kulkšnis kulkšnies patempimas gali būti lengvai valdomas.

Taip pat žiūrėkite vaizdo įrašą kaip Dr Anuj Chawla – CK Birla ligoninės pėdos ir kulkšnies specialistas, atskleidžia čiurnos lūžius ir veiksmus, kurių galite imtis, kad sumažintumėte jų poveikį.

Kas yra an kulkšnies lūžių gydymas?

Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas pirmiausia įvertins jūsų sužalojimą, prieš pradėdamas gydyti kulkšnies lūžius. Jis/ji fiziškai įvertins Jūsų pėdos paslankumą, judindamas ją skirtingomis pozicijomis. Gydytojas paklaus jūsų apie simptomus.

Gydytojas paskirs keletą vaizdo tyrimų, kad tiksliai diagnozuotų būklę. Lūžus kulkšnies atveju nurodomi šie tyrimai:

 • Rentgeno spinduliai: Rentgeno spinduliai yra veiksmingiausias vaizdo gavimo įrankis, leidžiantis vizualizuoti sulaužytą kulkšnį. Dauguma diagnozių yra baigtos rentgeno pagalba.
 • MRT skenavimas: Kartais, kai plyšys yra per mažas, jį galima nepastebėti rentgeno nuotraukose. Tokiais atvejais gydytojas gali patarti diagnozuoti MRT.
 • KT skenavimas – Dėl sudėtingų lūžių, kuriems gali prireikti operacijos, gydytojas gali patarti atlikti tolesnį tyrimą naudojant kompiuterinę tomografiją, kad būtų galima išsamiau įvertinti lūžį.

Kulkšnies lūžių gydymas priklauso nuo lūžio vietos ir simptomų sunkumo. Lengvais atvejais siūlomas konservatyvus gydymas. Jei jūsų kulkšnis yra stabili, jūsų plaukuotosios kulkšnies lūžis gali atsigauti nechirurginėmis priemonėmis. Gydant čiurnos lūžį neoperatyviai, atliekama imobilizacija su standžiu gipsu ar batu 6-8 savaites.

Daugeliu atvejų kulkšnies lūžių operacija atliekama sąnariui gydyti. Chirurgija atliekama siekiant sumažinti pasislinkusius fragmentus į pradinę vietą ir tada pritvirtinti plokštelėmis ir varžtais. Šis metodas taip pat vadinamas atviru mažinimu ir vidiniu fiksavimu.

Fizinė terapija yra svarbi norint atsigauti po lūžusios kulkšnies. Tu turėtum pasikonsultuokite su patikrintu kineziterapeutu Jūsų gydymui. Fizinė terapija yra labai svarbi norint atkurti ir pagerinti jūsų kaulų stiprumą.

Kas yra lūžusios kulkšnies atkūrimo laikas?

Sulaužytos kulkšnies atsigavimo laikas priklauso nuo jūsų būklės sunkumo. Jei jums buvo atlikta lūžusios kulkšnies koregavimo procedūra, pasveikimo galite tikėtis per 8–12 savaičių. Tikimasi, kad laikysitės gydytojo nurodymų ir visiškai pailsėsite, kad greitai pasveiktumėte.

Kokie yra lūžusios kulkšnies atkūrimo patarimai?

Atsižvelgdamas į jūsų sužalojimą, gydytojas pateiks jums svarbių patarimų, kaip atkurti sulaužytą kulkšnį. Atsigavimo metu laikykitės šių patarimų:

 • Nenaudokite pažeistos pėdos – Būtinai imobilizuokite sužalotą kulkšnį. Nekraukite jokio svorio ant pažeistos kojos.
 • Daug ilsėkitės – Pakankamas poilsis ir miegas gydymo metu.
 • Laikykite savo galūnę pakeltą – galūnių pakėlimas po 1-2 pagalvėmis ypač padeda sumažinti patinimą per pirmas 2 savaites
 • Reguliariai judinkite kojų pirštus – aktyvus kojų pirštų judėjimas taip pat padeda išpumpuoti kraują nuo pėdų ir taip sumažinti patinimą.
 • Atlikite fizinę terapiją – Turėtumėte reguliariai atlikti fizinę terapiją, kol visiškai pasveiksite.
 • Laikykitės sveikos mitybos – Jūsų mityba atsigavimo metu turėtų būti prisotinta maistinėmis medžiagomis.
 • Nerūkyti – Rūkymas gali trukdyti jūsų gijimo procesui, nes riboja maistinių medžiagų ir deguonies srautą į jūsų sąnarius.

Ar galite vaikščioti ant lūžusios kulkšnies?

Kadangi kulkšnies lūžis pažeidžia jūsų sąnarį, pirmąsias savaites nepatartina apkrauti lūžusios kulkšnies. Jūsų gebėjimas vaikščioti priklauso nuo lūžio, kurį patyrėte, tipo ir sunkumo. Jei jūsų lūžis yra lengvas ir plaukuotas, gydytojas gali leisti anksti kelti svorį ir vaikščioti ant kulkšnies.

Tačiau rimtai sulaužyta kulkšnis užtruks atsigauti ir užtruks vaikščioti. Per anksti vaikščiojant ant lūžusios kulkšnies gali atsirasti nepakeliamas skausmas ar diskomfortas nuo menkiausio judesio.

Kaip pradėti vaikščioti sulaužius kulkšnį?

Jūsų gydytojas įvertins ir prižiūrės jūsų sveikimą. Jis/ji pasiūlys, kada galėsite vaikščioti po a sulaužyta kulkšnis.

Jūsų kineziterapeutas suteiks pagalbą šiame procese. Jis padės pagerinti jūsų kulkšnies ir kaulų stiprumą. Taip pat galite pasirinkti pradėti vaikščioti vaikštynėmis, lazdele ar ramentais.

Baigiamoji pastaba

Kulkšnies lūžis nėra reta būklė, tačiau tai reikalauja skubios medicininės intervencijos. Negydoma kulkšnies lūžis gali sukelti keletą sveikatos komplikacijų, tokių kaip artritasnuolatinis skausmas, raiščių pažeidimas, nervų pažeidimas ir kt.

Norėdami sužinoti daugiau apie raumenų ir kaulų sistemos sveikatą, kreipkitės į Daktaras Anujus Chawla CK Birla ligoninėje.

DUK


Klausimas: Ar galite vaikščioti po kulkšnies lūžio?

Atsakymas: Gebėjimas vaikščioti po kulkšnies lūžio priklauso nuo lūžio sunkumo. Jei lūžis nedidelis, netrukus galėsite vaikščioti. Jei tai rimta, jums bus patarta pailsėti, kol sužalojimas bus išgydytas.

Klausimas: Kiek laiko užtrunka, kad išgytų lūžusi kulkšnis?

Atsakymas: Vidutiniškai užtrunka beveik 8–12 savaičių, kol kulkšnies lūžiai visiškai išgyja. Atsigavimo laikotarpis gali skirtis priklausomai nuo jūsų bendros sveikatos ir amžiaus.

Klausimas: Ar jums reikia gipso lūžus čiurnai?

Atsakymas: Taip, jūsų kulkšnis bus gipsas beveik 4–8 savaitėms, kad būtų skatinamas gijimas.

Klausimas: kas atsitiks, jei lūžis negydomas?

Atsakymas: Negydomas lūžis gali sukelti kaulų deformaciją, raumenų ir raiščių pažeidimus, artritą ir nuolatinį skausmą.