Žinokite apie kiaušidžių cistas ir jos simptomus ir ką daryti?

Tvirta menstruacinė ir reprodukcinė sveikata yra svarbus moters gerovės aspektas. Kaip ir bet kuri kita kūno sistema, reprodukcinė sistema turi būti puoselėjama atsargiai.

Tačiau kartais, nepaisant jūsų dėmesio, jūsų reprodukcinė sistema yra jautri tam tikroms sąlygoms. Pavyzdžiui, moterims dažnai išsivysto kiaušidžių cistos. Jie dažnai praeina savaime, bet kartais gali išsivystyti į būklę, sukeliančią skausmą ir keletą kitų simptomų. Supraskime, kas tiksliai yra kiaušidžių cistos.

Kas yra kiaušidžių cistos?

Kiekviena moteris turi dvi kiaušides, esančias abiejose gimdos pusėse. Kiaušidžių vaidmuo yra gaminti ir vystyti kiaušinėlius arba kiaušialąstes, kurios išsiskiria per mėnesinį mėnesinių ciklą.
Kartais moterims atsiranda kiaušidžių cistos, ty skysčių pagrindu esančios kišenės, kurios auga kiaušidžių viršuje arba viduje. Taip pat galimas kiaušidžių cistos atsiradimas gimdoje. Nėštumo metu būsimoms motinoms taip pat gali išsivystyti kiaušidžių cistos.
Paprastai šios cistos yra nekenksmingos ir išnyksta savaime. Tačiau tie, kurie plyšta, gali rimtai pakenkti jūsų sveikatai. Čia yra viskas, ką reikia žinoti apie kiaušidžių cistų priežastis, simptomus ir kiaušidžių cistų gydymą, kad galėtumėte mėgautis gera sveikata.

Kiaušidžių cistų tipai

Čia yra įvairių tipų kiaušidžių cistų demarkacija:

Folikulų cistos

Menstruacinio ciklo metu kiaušidės išskiria kiaušinėlį, kuris auga maišelyje, vadinamame folikulu. Kai kiaušinis bręsta, folikulas atsidaro ir išleidžia kiaušinį.
Tačiau kartais folikulas neatsidaro, todėl išauga į cistą. Taip pat žinomas kaip funkcinė kiaušidžių cista, ši rūšis paprastai išnyksta per tris mėnesius ir neturi neigiamo poveikio žmogaus organizmui.

Geltonkūnio cistos

Kai folikulai atsidaro ir išleidžia kiaušinėlį, dabar tušti maišeliai susitraukia į ląstelių masę, vadinamą geltonkūniu. Šios ląstelės atlieka svarbų vaidmenį – gamina hormonus, reikalingus pasiruošti kitam mėnesinių ciklui.
Tačiau kartais, kai kiaušinis išsiskiria, maišelis nesusitraukia, o vėl užsisandarina. Dėl to maišelio viduje kaupiasi skystis, dėl kurio susidaro geltonkūnio kiaušidžių cistos. Jie paprastai išnyksta po kelių savaičių.
Tačiau kartais jie užauga iki keturių colių pločio. Dėl susidariusio slėgio jie gali išsiveržti ir sukelti kraujavimą arba kiaušidės susisukimą, o tai gali sukelti skausmą.

Hemoraginės cistos

Kai kiaušidžių cista atsidaro ir kraujuoja į pilvą ir apatinę pilvo dalį, ji vadinama hemoragine cista.

Endometrioma

Tai cistinis kiaušidžių pažeidimas, kurį sukelia endometriozės pradžia. Tai skausmingas sutrikimas, atsirandantis, kai vidinė gimdos gleivinė pradeda augti išorėje ir susidaro šokolado spalvos kiaušidžių cista. Tam gali prireikti medicininio gydymo, o kartais ir operacijos.

Kiaušidžių cistos simptomai

Paprastai kiaušidžių cistos yra mažos ir nepasireiškia kaip simptomai. Tačiau yra atvejų, kai realybė yra kitokia:

  • Kiaušidžių cistos simptomai yra patinimas ir pilvo pūtimas.
  • Skausmas gali būti jaučiamas apatinėje pilvo dalyje, atsižvelgiant į cistos vietą. Skausmo sunkumas ir dažnis gali skirtis.
  • Taip pat galite patirti įvairius kiaušidžių cistos simptomus, tokius kaip skausmas menstruacinio ciklo metu, kraujavimas iš makšties, krūtų jautrumas ir nedidelis šlaunų bei nugaros skausmas.
  • Dėl kiaušidžių cistos kai kurios moterys priauga svorio ir jaučia skausmą lytinių santykių metu.
  • Kai kurios moterys jaučia norą šlapintis dažniau.

Kiaušidžių cistų priežastys

Kai kurios dažniausios kiaušidžių cistų atsiradimo priežastys yra hormoninės problemos, dėl kurių gali išsivystyti cistos, kurios išnyksta savaime.
Kai kurioms moterims ankstyvose nėštumo stadijose išsivysto kiaušidžių cistos. Jį gali tekti pašalinti, jei jis ir toliau išliks susiformavus placentai.
Kiaušidžių ir kiaušintakių infekcijos taip pat gali sukelti kiaušidžių cistų susidarymą.

Kiaušidžių cistų rizikos veiksniai

Retais atvejais kiaušidžių cistos gali virsti vėžinėmis; rizika didėja su amžiumi. Taigi moterims po menopauzės yra didesnė kiaušidžių vėžio rizika.
Kai kurie ankstyvieji simptomai gali būti greitas kvėpavimas, silpnumo ar galvos svaigimas, stiprus kraujavimas, staigūs pilvo skausmo priepuoliai, karščiavimas ir vėmimas. Tačiau šie kiaušidžių cistos simptomai taip pat gali rodyti plyšimus ar hemoragines cistas.
Kartais moterims gali išsivystyti kelios mažos kiaušidžių cistos, dėl kurių atsiranda sutrikimas, vadinamas policistinių kiaušidžių sindromu (PCOS).
Daugybė cistų gali trukdyti kiaušidėms gaminti kiaušinėlius, todėl kai kurioms moterims gali būti sunku pastoti. Tai taip pat gali sukelti nereguliarų menstruacinį ciklą ir paveikti kraujotaką ciklo metu.

Kiaušidžių cistų komplikacijos

Jei kiaušidžių cista toliau auga ir padidėja pakankamai, kad pasikeistų kiaušidžių vieta, tai gali sukelti kiaušidžių susisukimą. Tai taip pat žinoma kaip kiaušidžių sukimasis.
Paprastai gali pasireikšti kiaušidžių cistos simptomai, tokie kaip stiprus skausmas dubens srityje. Tai gali lydėti vėmimas ir pykinimo jausmas.
Kita komplikacija yra tada, kai plyšta didelė kiaušidžių cista ir atsiranda vidinis kraujavimas, kuris gali sukelti didžiulį skausmą ir vidinę žalą.

Kiaušidžių cistų diagnostika ir gydymas

Patartina, kad kiaušidžių cistas patikrintų medicinos specialistas, kad išvengtumėte didelės rizikos sveikatos būklės. Tai gali būti akušeris-ginekologas arba OBGYN, ginekologas arba specialistas, pavyzdžiui, vaisingumo ekspertas, atsižvelgiant į iškilusią problemą.
Konsultuojantis specialistas gali atlikti daugybę testų, kad suprastų problemos rimtumą. Tai gali būti nėštumo testas, dubens organų ultragarsas arba laparoskopija, kad būtų galima atidžiau pažvelgti į kiaušidės vidų, ir CA 125 kraujo tyrimas, siekiant patikrinti kiaušidžių vėžio požymius.
Gydytojas gali kurį laiką stebėti jūsų būklę ir, remdamasis tyrimais, rekomenduoti vaistus. Kai kuriais atvejais gydytojas gali rekomenduoti operaciją, kad pašalintų kiaušidžių cistą, kiaušidę, gimdą ar bet kokią vėžinę masę.
Dėl vaisingumo problemų jūsų konsultuojantis vaisingumo ekspertas yra geriausias specialistas, kuris padės jums pasirinkti galimas parinktis.

Apibendrinant

Apskaičiuota, kad 10 iš 100 moterų turi gerybinių kiaušidžių cistų, kurios neturi jokio neigiamo poveikio.
Tačiau kai kiaušidžių cistos simptomai pradeda pasireikšti kaip skausmas, diskomfortas, karščiavimas ir kiti šalutiniai poveikiai, patartina kuo anksčiau kreiptis į gydytoją ir gauti tinkamą kiaušidžių cistos gydymą. Laiku įsikišimas gali padėti gyventi sveiką ir visavertį gyvenimą.
Norėdami nustatyti geriausią kiaušidžių cistos simptomų diagnozę ir gydymą, apsilankykite CK Birla ligoninėje arba užsisakykite susitikimą su dr. Deepika Aggarwal.

DUK:

Kaip jaučiasi kiaušidžių cistos skausmas?

Galite jausti aštrius skausmo priepuolius, o dažnis gali skirtis. Tačiau, jei kiaušidės cista plyšta, tai gali sukelti momentinį, stiprų skausmą.

Kokia yra pagrindinė kiaušidžių cistų priežastis?

Kiaušidžių cistos priežastys gali būti įvairios: nuo hormoninių problemų ir infekcijų dubens srityje iki didelio streso ir tam tikrų sąlygų nėštumo metu.

Ar kiaušidžių cista yra rimta?

Paprastai kiaušidžių cistos nekelia jokio pavojaus ir paprastai išnyksta savaime. Tačiau kai kuriais atvejais jie gali plyšti ir sukelti kraujavimą. Jie taip pat gali tapti vėžiniais. Kiaušidžių cistos simptomai turi būti vertinami rimtai, ypač jei yra skausmas ir kiti infekcijos požymiai. Cistinė kiaušidžių pažeidimas taip pat kartais gali sukelti stiprų skausmą ir sukelti visišką endometriozę.

Kokie yra cistos požymiai jūsų kiaušidėje?

Kiaušidžių cistos simptomai gali būti skausmas dubens srityje, staigus svorio padidėjimas, kraujavimas iš makšties, polinkis dažniau šlapintis ir šlapinimosi sunkumai.

Ar stresas gali sukelti kiaušidžių cistas?

Ilgi streso laikotarpiai gali sukelti hormonų disbalansą, kuris savo ruožtu gali sukelti kiaušidžių cistų susidarymą.